VIDEO: Na přechodu pro chodce v bezpečí nejste. Řidič vás nemusí vidět

  17:04aktualizováno  17:04
Dostat se z jedné strany vozovky na tu protější bývá často nechtěným hazardem. Přechodů, které k tomu chodce nutí, je však v Česu bohužel stále hodně. Jen na silnicích I. tříd napočítala dopravní policie 423 rizikových přechodů. Nový projekt se zaměřuje hlavně na jejich osvětlení.

"Z našich i zahraničních zkušeností usuzujeme, že kvalitní osvětlení přechodu může snížit počet úmrtí až o 65 procent," říká Roman Budský, šéf BESIPu. "Jsme přesvědčeni, že více světel na přechodech ocení nejen chodci, ale i řidiči, pro které je mnohdy velmi obtížné rozpoznat, zda u přechodu stojí chodec, který se chystá vkročit do vozovky."

Podle statistik sice každým rokem ubývá nehod, kdy dojde ke srážce automobilu s chodcem, ale i tak je toto číslo stále vysoké. V roce 2012 zahynulo na českých silnicích 146 chodců, dalších 663 bylo zraněno těžce a 2 767 lehce. Z toho cestu přes přechod nepřežilo 35 chodců, těžce raněných bylo 220 lidí. Statisticky nejohroženější skupinou jsou senioři nad 65 let, v loňském roce tvořili 65 procent obětí.

A právě kvalitní osvětlení má být zásadním bezpečnostním prvkem, který dokáže přispět ke zvýšení bezpečnosti. Podle Budského ze statistik vyplývá, že v noci a za snížené viditelnosti hrozí chodci šestkrát větší riziko usmrcení než ve dne.

BESIP se letos podílí na celosvětové kampani za bezpečnost chodců. V druhém květnovém týdnu bude v českých městech probíhat týden bezpečnosti na silnicích, a právě viditelnost chodců bude jedním z hlavních témat. "V Estonsku mají chodci povinnost nosit za tmy reflexní prvky. Byla zavedena koncem devadesátých let a zafungovalo to. V roce 1999 měli 45 mrtvých chodců, rok nato, kdy už povinnost platila, pouze sedm," komentuje Budský.

Energetický gigant ČEZ s pomocí odborníků BESIPu, policie a hlasování veřejnosti vybere v nově představeném projektu 35 nejnebezpečnějších přechodů v Česku, kterým chybí osvětlení, a nainstaluje tam lampy.Správné osvětlení je podle dopravních odborníků nejúčinnějším opatřením pro zvyšování bezpečnosti na přechodech.

Vybudování osvětlení jednoho přechodu vyjde podle informací iDNES.cz na 60 až 200 tisíc korun. "Nedostatky v bezpečnosti přechodů jsou bohužel v České republice zjevné a upozorňuje se na to opakovaně," říká Šárka Samková, která celou akci organizuje.

Dobře navržené osvětlení přechodu je také to jediné, na čem se dokážou experti shodnout jako na opravdovém přínosu pro bezpečnost. Různé lampy instalované do vozovky někteří odmítají. Osvětlení musí být navrženo tak, aby osvětlovalo oba konce přechodu a vždy tak, aby neoslňovalo řidiče. Musí být v určené výšce a svítit šikmo dolů.

Fotogalerie

Projekt dělí republiku na celkem sedm oblastí podle distribučních regionů ČEZ. V každém z nich navrhli odborníci z Policejního prezidia seznam deseti rizikových přechodů. Mezi nimi lidé zvolí tři, u kterých považují za nejpotřebnější instalovat osvětlení. Další dva přechody v každém regionu pak ještě vybere odborná veřejnost z řad krajských zástupců dopravní policie a BESIP.

"V průběhu června a července přidělí Nadace ČEZ granty vybraným městům a obcím, které zpracují projekty, rozpočty a zahájí se stavební řízení," popisuje Šárka Samková.

Podle informací iDNES.cz by měly v následujících letech přibýt ještě další přechody, které dostanou osvětlení na základě podobného projektu.

Součástí projektu osvětlení může být i celková úprava přechodu. "Každý přechod musí být označen svislou dopravní značkou," doplňuje Tomáš Lerch, nový šéf dopravní policie.

Nejčtenější

Prodeje elektroaut se samy nerozběhnou. Čeká se na dotace a velký průšvih

Závod elektromobilů Wave 2017

Tažení proti dieselům a směrem k elektromobilitě v rámci boje za snižování oxidu uhličitého má viditelný dopad –...

Novou značku okruhu řidiči nechápou, vypadá divně. A platí i ta stará

Stará (vlevo) a nová verze informativní dopravní značky  IP1 - Okruh

Nová pravidla silničního provozu přinesla zvláštnost, které si moc řidičů nevšimlo. Přibylo pár nových podob...

Bláznivý bio designér Colani zemřel, tvůrci sci-fi kamionů bylo 91 let

Luigi Colani

Setkat se s mužem s mohutným knírem v bílém roláku byl vždy zážitek. Hřímavě mluvil tak, že se mu nedalo odporovat....

ANALÝZA: Konec her, elektromobily je třeba začít prodávat

Elektrická platforma pro velké výkonné automobily je společným dílem firem...

Autosalon ve Frankfurtu má jednoznačné hlavní téma: elektromobilita. Kdo dokáže svou techniku efektivně vyrobit a také...

Auta zdraží, ale ne hned. Až nové lepší modely, říká šéf české Toyoty

Ředitel Toyoty vČesku Martin Peleška

Auto pozná, kdo z rodiny s ním zrovna jede, a podle toho mu nabídne hudbu či navigaci cestou do práce. Prostě si...

Další z rubriky

S ročním leasingem je konec, místo toho se auta půjčují za dvojnásobek

Ilustrační snímek

Loni touto dobou byly pro mnoho leasingových společností noční můrou krátkodobé smlouvy na jeden až dva roky. Odstavná...

Autofotka týdne: Nachytali jsme nový rolls. Už nebude mít podvozek BMW

Maskovaný Rolls-Royce Ghost nové generace

Rolls-Royce nepatří k těm, kdo by chrlil na trh jeden nový model za druhým. Ale její příznivci teď mají žně, novinek je...

Prodeje elektroaut se samy nerozběhnou. Čeká se na dotace a velký průšvih

Závod elektromobilů Wave 2017

Tažení proti dieselům a směrem k elektromobilitě v rámci boje za snižování oxidu uhličitého má viditelný dopad –...

Auto budoucnosti samo nastaví sedadla a otevře dveře, v oknech má displeje

Německý specialista Brose představil auto budoucnosti, které si samo nastaví...

Přicházíte k autu a jeho interiér se začne přenastavovat. Sedadla vpředu i vzadu se uspořádají tak, aby se na ně snadno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz