Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Draví číňané zjistili, že první bylo vejce. Maskovaná „bleskočka“ je v Praze

Evropané se učí znát nové značky aut. Nová – tentokrát už seriozní – vlna čínských vozů už se valí starým kontinentem. Jedním z nových jmen je automobilka Ora se svou kočičí smečkou. Jeden z prototypů teď budí pozornost v pražském provozu.
Ora Lightning Cat

Ora Lightning Cat | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Co na tom, že modelová řada variující v nomenklatuře anglické pojmenování kočky „cat“ vzhledem spíš připomíná steampunkově pojaté Volkswageny Brouk; designéři čínské automobilky ovšem jdou až kamsi do úsvitu života na Zemi a tvrdí, že inspirací jim bylo vejce.

Doby, kdy jsme na evropských autosalonech sledovali s úšklebky nohy čínských špionů trčící zpod vystavených exponátů už jsou minulostí. A nejen proto, že je s autosalony amen. Číňané se auta naučili stavět, nejen pečlivým studiem, ale i nákupem mozků. A tak už na ně s despektem nehledí vůbec nikdo, spíš se strachem.

Největší hrozbou pro evropské automobilky jsou elektrovozy z Číny, říká studie

A evropské značky jen paralyzovaně sledují, jak se jim čínské automobilky hrnou do revíru. Mezi nimi i mamutí koncern Great Wall (Velká čínská zeď).

Jednou z jeho mnoha značek je Ora, která se specializuje na elektromobily s retro designem. Po městském hatchbacku, který nezapře inspiraci Porsche 911, či chcete-li VW Brouk, je na startu sedan Lightning Cat. Ten vypadá jako směska 911, elektrického Taycanu a supersportu 918, snad i špetku Bentleye v něm někdo najde.

Každopádně „blesková kočka“ (Lightning Cat) nyní brázdí Prahu. A přestože je podoba vozu už dávno známa, jezdí v charakteristickém maskovacím polepu. V něm možná budí ještě víc pozornosti, než kdyby byla „svlečená“. Auto na mnichovských espézetkách s podznačníky jednoznačně prozrazujícími příslušnost do koncernu Great Wall prošmejdil fotograf iDNES.cz. Podobně, jak to viděl kdysi na autosalonech u čínských špionů, kteří vystavené exponáty dopodrobna fotili, přeměřovali, ohmatávali, studovali, radili se nad nimi…

Čínské lamborghini pro chudé je v Česku. Chyby nemá, cenou se nepodbízí

Ora Lightning Cat

Jistou dávku originality vozu dodává skutečnost, že je podstatně kratší než velká čtyřdveřová Porsche. Na první pohled proto vypadá jako zvláštně zmutovaná 911 s druhým párem dveří. Originálně pojatá palubní deska nezapře inspiraci modelem 918, zejména díky vysokému středovému tunelu s druhým dotykovým displejem a samostatně stojícímu přístrojovému štítu.

I samo označení potvrzuje zaměření značky – Lightning Cat je elektromobilem. Aby připomínal produkci Porsche snad ještě více, má dvojici elektromotorů, které zajišťují pohon všech kol. Baterie s velkou kapacitou 82 kWh živí dva elektromotory o souhrnném výkonu 405 koní a 680 Nm. Bleskovému jménu dostojí sprintem na stovku za čtyři sekundy. K mání má být ovšem i slabší varianta s jedním (předním) elektromotorem o výkonu 200 koní, která zas nabídne až sedmisetkilometrový tabulkový dojezd. „Bleskočka“ prý se má se startovací cenou vejít do milionu korun.

ORA Lightning Cat
ORA Lightning Cat

První bylo vejce

Andrew Dyson, viceprezident GWM (Great Wall Motors) pro design vysvětluje evoluci stylingu od současné generace modelů GWM nazvanou „Energie pro život“, která klade důraz „na nestárnoucí vzhled a silné životní emoce“, k nové koncepci, která „se snaží o dokonalost a přirozenou krásu, aby pozvedla vnímání značky“.

„Design je to první, čeho si spotřebitelé všimnou a s čím se spojí. Nalezení způsobu, jak splnit jejich požadavky na design elektromobilů, by proto mělo být nejvyšší prioritou,“ vysvětluje Andrew Dyson.

Andrew Dyson, šéfdesignér Great Wall Motors

KARIÉRA

  • 1988–1989 Jaguar Land Rover
  • 1989–2000 Volkswagen
  • 2000–2007 Chrysler
  • 2007–2021 GM (Opel, Saab, Chevrolet)
  • od 2022 Great Wall Motors

A prozrazuje, že siluety modelů značky ORA jsou inspirovány tvarem vejce. „Tým designérů značky GWM ORA se nechal inspirovat něčím tak prostým, jako je vejce, a vytvořil designový jazyk ´ORA EGG´, který oslavuje věčnou krásu struktury, klidu a velkoleposti života,“ popisuje Dyson. „Vejce má dokonalou strukturu a křivky. Jeho vypouklý povrch je schopen odolat síle 120násobku jeho hmotnosti. Náš tým designérů se inspiroval jedinečnými křivkami tvaru vejce a principem rozptýlení síly na skořápce a vytvořil pevnou konstrukci karoserie, která zajišťuje bezpečnost v kombinaci s elegantním vzhledem. Tým designérů značky ORA tyto koncepty začleňuje do jedinečného designového jazyka jednotlivých modelů, a vyjadřuje tak kreativitu prostřednictvím vyjádření osobnosti,“ vysvětlil Dyson.

Čína potvrzuje, že přebírá vládu nad autoprůmyslem

„Designový jazyk ORA EGG působí díky výrazným předním blatníkům a kulatým světlometům výjimečně harmonicky. Zadní část modelu pak klesá v ladných křivkách. Zakulacené tvary jsou použité také na přístrojové desce, integrovaných výplních dveří a pohodlných sedadlech. V interiéru lze najít celou řadu ekologických materiálů a jeho design poskytuje posádce pocit svobody a klidu,“ myslí si.

A teď pozor. Číně nelze upřít přebohatou historii mocné říše diktující historii Asie po staletí. V autoprůmyslu byli ovšem donedávna ještě učedníky. A dodnes dohánějí zbytek světa z velké části i tím, že doslova vysávají tradiční automobilové mocnosti (Evropa, Amerika), obírají je o odborníky (od vývoje, přes design po management) i know-how. V tiskové zprávě GWM ovšem najdeme i toto: „Automobilka GWM má bohatou historii ve výrobě automobilů a je známá svými razantními kroky směrem k udržitelnější budoucnosti automobilismu. Ačkoli čerpá ze své historie, neustále se snaží inovovat svou designovou filozofii, aby uživatelům přinesla co nejlepší zážitek z jízdy. Značka v budoucnu představí rozmanitější designové jazyky i u dalších sériově vyráběných modelů.“ Na upřesněnou: Great Wall Motor byla založena v roce 1984 a v současné době je osmým největším výrobcem automobilů v Číně s 1,281 miliony prodanými vozy (v roce 2021). Společnost vyrábí a prodává vozidla pod značkami Great Wall, Haval, WEY, TANK, POER, ORA. Společnost pojmenovaná po Velké čínské zdi je největším čínským výrobcem sportovně-užitkových vozidel (SUV) a pick-upů.

Bojovnost a odhodlání jí ovšem nechybí. Sebevědomá prohlášení, která míří na zavedené soupeře s mnohem hlubší tradicí, k dravému čínskému kapitalismu ovšem patří.

Ora nyní prodává svá auta v Británii (za první letošní kvartál 230 aut) a chystá se do Německa, letošní plán je prodat v Evropě až šest tisíc aut.

Ora Funky Cat

V Evropě se aktuálně prodává model Funky Cat odpovídající velikostí kompaktním elektromobilům jako je VW ID.3 nebo Nissan Leaf. Se 48kWh baterií vystačující údajně na 310 kilometrů se čtyřačtvrtmetrové auto vejde s cenou do 900 tisíc, to je oproti ostatním dobrá nabídka.

V mimoevropské nabídce ještě funguje několik koťat (Wite Cat a Black Cat), elektrické miniatury s délkou kolem 3,5 metru a pohonem předních kol se v Číně nabízí v přepočtu od čtvrtmilion. S 33kWh akumulátorem prý vystačí na tři sta kilometrů dojezdu.

Čínské trojské koně v Evropě se derou do popředí prodejních tabulek

Z brouka se stala kočka

Obrovský ohlas (v Evropě podle očekávání spíš negativní) vyvolala v loňském roce kopie VW Brouk. Ten se stal předlohou pro hned dva retromodely Ora Punk Cat a Ballet Punk Cat. Poněkud zvláštní jména vznikla hlasováním fanoušků na internetu, přičemž reflektují fakt, že jsou vozy určené zejména pro ženskou klientelu.

VW Brouk se tak stal předlohou pro hned dva čínské retromodely Ora Punk Cat (na...
Ora Punk Cat má podobně jako VW Brouk kulaté světlomety.

Auto, jehož tvary nejspíš okopíroval Volkswagen od Tatry, za což jí v 60. letech zaplatil odškodnění tři miliony západoněmeckých marek, podle nejlepších čínských tradic doslova „obšlehli“. A než se Volkswagen rozhoupal k odporu, tak si Ora svůj výtvor patentovala doma i v Evropě (ovšem zatím se neodvážila je v revíru původního Brouka, s prostředím přeci jen dost odlišně vnímajícím pojem „plagiát“, nabídnout).

Na rozdíl od německé předlohy jsou kočkobrouci čtyřdveřoví a mnohem delší. Základem modelů je opět elektrická platforma mateřského koncernu Great Wall s vpředu umístěným elektromotorem.

V retrostylu je i interiér s kamerou pro rozpoznávání obličeje řidiče. Startovací tlačítko zcela chybí, jakmile řidič otevře dveře a usedne za volant, je auto připraveno k jízdě. Po vystoupení se motor zase vypne.

Čína vytlačuje světové automobilky, domácí výrobci jsou dravější


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Autozápisník: Musk ukradl záchod pro kočky, Toyotě došlo místo na serverech

Automobilky vymýšlejí, jak zabavit posádku elektromobilů při dobíjení. BMW ve...

Letošní srpen přinesl bohatou úrodu automobilových událostí. Automobilky vymýšlely, jak zabavit...

Úpadek Německa a převahu Číny uznávají šéfové automobilek i kancléř Scholz

Veletrh mobility IAA v Mnichově probíhá od 4. do 10. září 2023

VIDEO „Čínská konkurence v automobilovém průmyslu by neměla být důvodem k obavám, ale naopak...

Autosalon v Mnichově začíná. Je to exhibice čínských značek

Expozice čínské automobilky BYD na autosalonu v Mnichově

VIDEO Pro veřejnost se v úterý 5. září v centru bavorské metropole otevírá jedna z největších světových...

Definitivní vyhlášení války. Čína se postavila proti zbytku automobilového světa

Čínská automobilka BYD oslavila pět milionů vyrobených vozidel s elektrickým...

VIDEO BYD oslavil pět milionů vyrobených vozidel poháněných elektřinou. Sice záleží na tom, jak se to...

Z hummeru je elektromonstrum rapperů. Escalade potřebuje náklaďákový řidičák

Cadillac Escalade IQ

VIDEO Je to, jako kdyby se dal papež František na buddhismus a Václav Klaus se stal předsedou Strany...

Hlad po lithiu roste. Nedostatek může přijít již v roce 2025, míní experti

Solná pánev v severní Argentině je důležitým zdrojem lithia.

Svět by se mohl potýkat s nedostatkem lithia, podle některých analytiků už v roce 2025. Jiní...

Škola domácího nabíjení elektroauta. Zkusili jsme i levný wallbox z Lidlu

Lidl Ultimate Speed USWB

VIDEO Nejpohodlnější nabíjení elektromobilu zrealizujete doma, na chalupě nebo na pracovišti. Tedy tam,...

  • Nejčtenější

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...

Z dealerů Škody na Slovensku jsou minutové autopůjčovny

Kdo potřeboval před 20 lety auto na pár hodin, pár dnů nebo výjimečně pár týdnů, šel si pro něj do půjčovny. Postupem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět let bezzubého zákona. Fabia stočená o 760 tisíc kilometrů, bez postihu

Víc než třetina ojetých aut prodávaných v Česku má stočený tachometr, v průměru o 98 tisíc kilometrů. Rekordmanem,...

Sex v ulicích na denním pořádku. Roboauta fungují jako šmajchlkabinety

Premium Co je lepší než sex v autě? Sex v jedoucím autě, odpoví pohotově ti, co aktivně vyhledávají vzrušení. A platí, že v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Amerika neuvěřitelně investuje, v Evropě se jen řeční, lamentuje šéf Škody

Premium Klaus Zellmer oslavil první rok v roli předsedy představenstva Škody Auto. „Škoda má šanci v budoucnosti dostat větší...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Amerika neuvěřitelně investuje, v Evropě se jen řeční, lamentuje šéf Škody

Premium Klaus Zellmer oslavil první rok v roli předsedy představenstva Škody Auto. „Škoda má šanci v budoucnosti dostat větší...

Pomocník vinaře, co maká za polovic, bez přestávek. Robot ovládaný telefonem

Sezona burčáku je v plném proudu. Od vinice po posezení u sklenky vína je ovšem dlouhá cesta. Dřinu ve vinohradu umí...

Pět let bezzubého zákona. Fabia stočená o 760 tisíc kilometrů, bez postihu

Víc než třetina ojetých aut prodávaných v Česku má stočený tachometr, v průměru o 98 tisíc kilometrů. Rekordmanem,...

Karbon je strašák moderních motorů. Zažene ho správná péče a palivo

Kardiovaskulární nemoci u lidí si většinou každý dokáže představit, něco podobného ale trápí i automobilové motory....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...