OBRAZEM: Podívejte se, co se chystá na autosalonu v Ženevě

  17:20aktualizováno  17:39
Ženeva (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Mezi drahými koncepty projíždí velké jeřáby, červený koberec dělníci teprve natahují mezi stánky a šéfové automobilek si trénují proslovy. Autosalon Ženeva 2010 začíná za pár hodin. Prohlédněte si první fotogalerii z autosalonu.

Autosalon Ženeva - hybridní koncept roadsteru Peugeot SR1 | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Zpravodajství ze ženevského autosalonu

Výstaviště Palexpo, které je na dohled od břehu ženevského jezera, je opět plné aut. Novinky všech světových značek se sjely do města na západním konci Švýcarska na tradiční autosalon. Letos je to už osmdesátý ročník.

Na premiéru se těší kolem stovky novinek. Hodně se bude mluvit o ekologii, alternativních palivech a elektromotorech. Zelené ferrari na stánku legendární automobilky je už také hybridní.

Autosalon Ženeva - hybridní Ferrari 599 GTB

Na výstavišti se oproti předchozím ročníkům udála "škatulata", která ukazují, jak se v automobilovém světě za poslední rok změnilo rozložení sil. Velký prostor v koutě haly 6, kde ještě loni rozbila svůj stánek americká automobilka Chrysler, letos zabrala Kia. Chrysler, který mezitím téměř dospěl k likvidaci, se uchýlil k expozici Fiatu. Italové teď ve značkách Dodge, Chrysler a Jeep začínají úřadovat. A tak si značky rozdělili. Stánek Dodge je hned vedle Alfy Romeo, Jeep je naproti Fiatu. Nejtěsněji demonstruje americko-italské spojení Lancia s Chryslerem, které se dělí o jeden stánek. Spojení symbolizuje motiv stavebnice puzzle, který vládne celé expozici.

Autosalon Ženeva - Chrysler a Lancia mají společný stánek

Loni na výstavišti chybělo legendární jméno Bertone. Známá karosárna, která oblékla před lety i Škodu Favorit, je zpátky. Minulý týden dokončené převzetí legendárního švédského Saabu nizozemským stavitelem superluxusních aut Spyker se na rozmístění stánků projevit nestačilo. Mají to k sobě asi třicet metrů spojenou halou 1 a 2.

Autosalon Ženeva - stánek Bertone

Dělníci montují stánky a nastavují reflektory, hostesky trénují úsměvy a pánové s leštěnkami šlechtí plechové hvězdy.

Autosalon Ženeva Autosalon Ženeva - Aston Martin  Cygnet

Nechybí velká překvapení. Na stánku švédského výrobce supersportů Koenigsegg stojí zbrusu nový model Agera.

Autosalon Ženeva - Koenigsegg Agera

Velké pozdvižení udělá ale znovuoživená značka Hispano-Suiza. Automobilka, která vyráběla před druhou světovou válkou luxusní limuzíny, se vrací k výrobě aut (doteď funguje v leteckém průmyslu) ladným a pohledným supersportem. Premiéra v Ženevě je symbolická, v logu značky je švýcarská i španělská vlajka, podle národností zakladatelů značky.

Autosalon Ženeva - supersport, který má oživit předválečnou značku Hispano-Suiza

Nechybí ani stánek Škody. Je obehnaný černým suknem a za ním se chystá premiéra inovované fabie a roomsteru. Hlavně se ale Ženeva dočká premiéry nejrychlejší Fabie RS a dokonce i ve verzi combi (viz článek o Fabii RS).

Opodál se také chystají na uvedení novinky, které zatopí i škodováckým modelům. Škodu Yeti na trhu potrápí Dacia Duster i futuristický Nissan Juke a Fabia Combi dostane konkurenta v podobě Seatu Ibiza ST.

Autosalon Ženeva - Dacia DusterAutosalon Ženeva - Kombíkový Seat Ibiza ST

Nechybí čínská značka BYD, která se usadila naproti aristokratickému Rolls-Roycu a spousta tuningových firem a malovýrobců. Nechybí zajímavé koncepty sporťíků i malých aut budoucnosti. V pozoru je i armáda modelek.

Autosalon Ženeva - koncept Opel Flextreme GT/E

Hybridni koncept Opel Flextreme GT/E

Autosalon Ženeva

Koncept Giugiarova Italdesignu pro malajskou automobilku Proton

Zítra v osm hodin ráno vtrhnou na autosalon Ženeva novináři a ve čtvrtek otevře výstaviště Palexpo i pro veřejnost.

Autosalon Ženeva Autosalon Ženeva

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Unikátní pick-up Škody v akci. Mountiaq je obr do terénu i na mejdan

Škoda Mountiaq

Oranžový obr působí patřičně majestátně. Dojem drsňáka podtrhuje mohutný rám s navijákem, osvětlení v mřížce chladiče a...

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

ilustrační snímek

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu....

Další z rubriky

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až devadesát tisíc aut na vodík

Toyota Mirai

V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit šedesát až devadesát tisíc aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli...

Porsche vydalo zelené dluhopisy, bude s nimi financovat elektromobilitu

Porsche Taycan

Výrobce sportovních luxusních aut Porsche AG, který patří do automobilové skupiny Volkswagen, vydal svou největší emisi...

Najdete na iDNES.cz