Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Hlasování o silničním zákoně: k ochraně cyklistů přibyly zásadní přílepky

Sněmovna poslala do třetího čtení zajímavou novelu zákona o silničním provozu. Už před rokem ji předložil poslanec ČSSD Petr Dolínek s cílem ochránit předjížděné cyklisty. Ovšem po prvním a druhém projednávání ve Sněmovně se přidaly další změny, které ovlivní nejspíše všechny řidiče.

Návrh úprav zákona 361/2000 Sb. vydaný ve sněmovním tisku 374 počítá s hodně zásadními změnami pro všechny řidiče vozidel. Novela navrhuje například změnu ve lhůtě pro projednání přestupku. 

Doba projednávání se nově nebude započítávat do doby promlčení přestupku. Což ve výsledku znamená dva roky pro každého.

K tomuto prodloužení promlčecí doby přibude ještě odstavec k přestupku provozovatele vozidla o tom, že správní úřady budou moci najednou projednávat nejvýše pět spáchaných přestupků při užití téhož vozidla na pozemní komunikaci.

Nově bude moci městská policie na místě pokutovat řidiče jedoucí neoprávněně ve vyhrazeném jízdním pruhu třeba pro autobusy nebo vozidla taxi. Dosud tyto přestupky musela jen předávat na projednání místně příslušnému úřadu. Zvýší se tím dohled na místě a potrestání přestupců přímo na místě.

Když jsme u pokut, tak obec bude nově moci provádět měření rychlosti vozidel prostřednictvím obecního úřadu jen za pomoci automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy a na základě místa určeného státní policií.

Když bude senior starší 68 let řídit vozidlo bez platného posudku o zdravotní způsobilosti, nový návrh předpokládá udělení pokuty ze strany policie ve výši 1 000 Kč místo současných 5 až 10 tisíc Kč.

Mezi základní pojmy se nově zařadí přesná definice toho, kdo je cyklista: z pohledu zákona je to ten, kdo řídí jízdní kolo.

Tato definice cyklisty je například zásadní pro nové stanovení bezpečné vzdálenosti při jeho předjíždění. Nově má být definováno, že když jedete motorovým vozidlem do 30 km/h, musíte nechat boční odstup od nejbližšího okraje vozidla k cyklistovi nejméně 1 m, a při vyšší rychlosti se bezpečný boční odstup zvětšuje na 1,5 m. Toto však musí být zajištěno v rámci bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu, to znamená, že  nesmíte předjíždět cyklistu, když tento boční odstup nebude možné dodržet.

Další změnou je zařazení všech dvoukolových motorových vozidel s konstrukční rychlostí nad 25 km/h do kategorie řidičského oprávnění AM. Tento bod tedy zařadí rychlejší elektrokola či elektrokoloběžky do kategorie malých motorek, což znamená, že je majitelé budou muset pojistit, zařídit si registrační značku a nosit povinně přilbu.

Zásadní změna je plánována pro odstavení nepojízdného vozidla na silnici a dálnici. Když nejste schopni překážku na silnici odstranit neprodleně sami, musí ji její původce označit a nahlásit na policii. Jde-li o odstavené auto na dálnici, budete nově muset zavolat policii vždy.

U dálnice zůstaneme i v další plánované změně, která se týká rychlosti jízdy v dálničním tunelu. V těch se totiž po změně bude po jistých úpravách moci jezdit až 110 km/h. Kromě toho se na informačních tabulích například na dálnicích bude moci zobrazit nová informace o aktuálních rozptylových podmínkách, hodnota naměřené rychlosti vozidla, emisní kategorii vozidel či hodnota naměřených emisí vozidel.

Pozor si budou muset dávat řidiči při vjíždění autobusu nebo trolejbusu městské hromadné dopravy do vyhrazeného jízdního pruhu ze zastávky v obci. V tomto případě je bude moci autobus nebo trolejbus městské hromadné dopravy omezit.

Při parkování se zpřesňují a dokonce i zpřísňují další podmínky. Třeba bude jasně v zákoně zakotveno to, že řidič nesmí zastavit a stát na chodníku, a pokud tak učiní, bude možné vozidlo na jeho náklady odtáhnout. Když pak neoprávněně bude řidič stát na místě vyhrazeném pro vozidlo člověka se zdravotním postižením či neoprávněně zneužije jeho parkovací průkaz, vystavuje se nově bodové sankci 2 trestných bodů.

Novinkou je i to, že na populárních pivních kolech v centrech měst již nebude moci ten, kdo je zapojen do pohybu tohoto vozítka (např. šlapání a brzdění), popíjet alkohol, jelikož bude považován za řidiče.

Velice zajímavým bodem úpravy je možnost krajských úřadů omezit jízdu pro nákladní automobily, jejichž maximální přípustná hmotnost převyšuje 12 tun, na silnicích druhých a třetích tříd.

Autoři:
  • Nejčtenější

Past na řidiče v Praze. Desítky aut skončily v tramvajovém kolejišti

Nádražní ulice na pražském Smíchově prošla rekonstrukcí. Za autobusovým terminálem u vlakového nádraží čeká ve směru...

Umrznout v elektroautě se nám nepodařilo ani v -11 °C. I ponožky uschly

Vyzkoušeli jsme, jak to vypadá, když se s elektromobilem v zimě dostanete do několikahodinové kolony. Nebude vám ve...

Krásný elektrohyundai má být přelomem. Nabije i všechno ostatní

Před dvěma roky uhranul frankfurtský autosalon fantastický koncept Hyundaie. Výrazná studie, která byla poklonou...

Řidiči neznají pravidla jízdy po kruhovém objezdu. Zopakujte si je

Zdá se to až neuvěřitelné, ale podle španělského výzkumu údajně dokonce dva ze tří řidičů nevědí, jak správně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Elektromobily ztratí do čtyř let až 70 procent hodnoty, tvrdí studie

Po čtyřech letech přijde majitel auta do zásuvky až o sedmdesát procent původní ceny. Tvrdí to nová zpráva společnosti...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Rodinná tragédie odstartovala revoluci v BMW. Jejího vůdce chtěli lynčovat

Premium Američan Chris Bangle plánoval dráhu metodistického kazatele, nakonec se však jeho náboženstvím stal design. A být to o...

Nový Mercedes C je zmenšená třída S. Ale dostane jen čtyřválce

Auta se zcela mění a důkazem těchto změn je i jeden z nejtradičnějších a nejkonzervativnějších modelů v Evropě kdysi...

Naftová ojetina za sto tisíc? Když na dieselu trváte, není moc na výběr

Premium Dalo by se říct, že diesely zažívají ústup ze slávy. Stále se zpřísňující emisní limity nejen vytlačují naftové motory...

Elektromobily ztratí do čtyř let až 70 procent hodnoty, tvrdí studie

Po čtyřech letech přijde majitel auta do zásuvky až o sedmdesát procent původní ceny. Tvrdí to nová zpráva společnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...