Letošní náročný rok museli zapít snad i abstinenti. O to více si dnes rozmyslete, zda už můžete sednout za volant a jestli je to opravdu nutné. Pokud za volantem nadýcháte, hrozí vám v lepším případě několikatisícová pokuta. V horším případě pak odebrání řidičského průkazu nebo zavinění dopravní nehody, která v polovině případů končí zraněním či smrtí.
Pokud jste silvestr zhusta oslavovali, ale přesto si pamatujete, co vše jste za večer vypili, pomůže vám naše alkulačka - ukáže, přibližně kdy si můžete sednout za volant.
Alkoholová kalkulačka |
I přesto ale odborníci radí novoroční cestu zvážit. Kocovina může být za volantem stejně nebezpečná jako jízda pod vlivem alkoholu.
„Kocovina se vyvine, když se koncentrace alkoholu v krvi vrátí na nulu. Přetrvává i dvacet hodin po konzumaci alkoholu a je charakterizována slabostí a otupělostí,“ shrnul svá zjištění vědecký tým psychofarmakologa Jorise Verstera z Utrechtu.
Ranní kocovinu provází nelibé stavy, jako je bolest hlavy, spánková deprivace a dehydratace. Logicky je pak člověk, který v takovém stavu usedne za volant, nebezpečným řidičem. Je unavený, roztěkaný, má zpomalené reakce, je méně pozorný a přehlíží detaily v provozu. Jeho mozek hůře kontroluje a koordinuje pohyby těla, ztrácí se také schopnost správně posoudit rychlost a vzdálenost vozu.
Jak na kocovinuPřed večírkem se nadopujte vitamíny B a C, třeba formou fresh džusů. Dobře se najezte a vyspěte. A na mejdanu prokládejte alkohol sklenicemi vody. Další recepty najdete ZDE. |
Výzkumníci tento stav srovnávají se situací, kdy v krvi člověka koluje ještě 0,5 až 0,8 promile alkoholu.
Výzkum doprovázel i test se zhruba padesátkou dobrovolníku, kteří po party (každý z nich vypil předchozí den asi deset alkoholických nápojů) a následném vystřízlivění usedli za volant, kdy měli odřídit asi hodinu na simulované dálnici a jet rychlostí 96 kilometrů v hodině.
„Účastníci přiznali, že nejeli dobře. Kvalitu jízdy zhodnotili jako podstatně horší a méně bezpečnou, méně ohleduplnou a předvídavou či zodpovědnou. Dále uvedli, že jejich řízení bylo mnohem více napjaté a k soustředění potřebovali mnohem více úsilí.“ Více čtěte ZDE.
Nejčastějším dnem, kdy se lidé potkávají s kocovinou, je neděle. Nelibý stav pak na lidi přichází nejčastěji dopoledne, kolem jedenácté hodiny. Velké nesoustředěnosti za volantem pomáhá i spánková deprivace. I když se po oslavě vyspíte dostatečně dlouho, není opilý spánek tak kvalitní. O problematice jsme psali ZDE.
Bourání pod vlivem
Jako každý první den v novém roce, budou i dnes policisté kontrolovat řidiče a zaměří se na alkohol za volantem. Od roku 2018 řešila Policie ČR asi 300 tisíc nehod, z toho 15 483 (5,2 procenta) zavinil alkohol.
„Alkoholové nehody způsobily 5883 lehkých zranění, 736 těžkých zranění a u 120 dopravních nehod zaviněných vlivem alkoholu nastalo úmrtí účastníka dopravní nehody,“ uvedl pojistný matematik České kanceláře pojistitelů Petr Jedlička.
Nejvíce a nejméně rizikové okresy
|
U alkoholové nehody je více než dvojnásobné riziko úmrtí a zranění. „Každá pátá nehoda vyšetřovaná policií končí zraněním nebo úmrtím účastníka dopravní nehody. Celkem 43,5 procenta nehod pod vlivem alkoholu zahrnuje zranění nebo úmrtí,“ dodal Jedlička s tím, že za varující situaci považuje i nárůst čísel v roce 2020, kdy se podíl nehod pod vlivem alkoholu zvýšil na 5,4 procenta proti předchozímu poklesu z 5,2 procenta na pětiprocentní podíl mezi roky 2018 a 2019.
Mezi místa s nejvyšším výskytem nehod pod vlivem alkoholu patří oblast jihozápadní Moravy a západu Čech, především Plzeňska. V jakém okrese bourají řidiči pod vlivem alkoholu nejčastěji, ukazuje aktualizovaná mapa České kanceláře pojistitelů.
Zatímco v celorepublikovém průměru se pod vlivem alkoholu stane každá dvanáctá nehoda, v okrese Plzeň-sever je to každá osmá nehoda. Nadprůměrně rizikové jsou také okresy Jindřichův Hradec, Klatovy, Tachov a Znojmo. Tam tvoří nehody pod vlivem alkoholu více než desetinu všech šetřených nehod. Západ Čech a jihozápad Moravy přitom nejsou žádnými skokany, špičku nepopulárního žebříčku obsadily už v letech 2016 až 2018.
Zřejmě zodpovědnější řidiče pak najdeme v Praze (nehody pod vlivem alkoholu zde tvoří 2,4, procenta všech šetřených nehod), v Rakovníku (2,9 procent), v Ústí nad Labem (3 procenta), dále pak v Mostě a Třebíči.
Kdy za volant
-fdv- |