Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

S kocovinou nevyjíždějte, otupělý řidič je nebezpečný jako ten pod vlivem

Sednout za volant po silvestrovské oslavě je vždy "o papíry". Pokud počítáte včerejší panáky a nejste si jistí, zda už je vaše krev bez alkoholu, zkuste naši alkulačku. Rozmyslete si i jízdu s kocovinou. Slabost a otupělost jsou za volantem podobně nebezpečné jako jízda pod vlivem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Letošní náročný rok museli zapít snad i abstinenti. O to více si dnes rozmyslete, zda už můžete sednout za volant a jestli je to opravdu nutné. Pokud za volantem nadýcháte, hrozí vám v lepším případě několikatisícová pokuta. V horším případě pak odebrání řidičského průkazu nebo zavinění dopravní nehody, která v polovině případů končí zraněním či smrtí.

Pokud jste silvestr zhusta oslavovali, ale přesto si pamatujete, co vše jste za večer vypili, pomůže vám naše alkulačka - ukáže, přibližně kdy si můžete sednout za volant.

Alkoholová kalkulačka

I přesto ale odborníci radí novoroční cestu zvážit. Kocovina může být za volantem stejně nebezpečná jako jízda pod vlivem alkoholu.

„Kocovina se vyvine, když se koncentrace alkoholu v krvi vrátí na nulu. Přetrvává i dvacet hodin po konzumaci alkoholu a je charakterizována slabostí a otupělostí,“ shrnul svá zjištění vědecký tým psychofarmakologa Jorise Verstera z Utrechtu.

Ranní kocovinu provází nelibé stavy, jako je bolest hlavy, spánková deprivace a dehydratace. Logicky je pak člověk, který v takovém stavu usedne za volant, nebezpečným řidičem. Je unavený, roztěkaný, má zpomalené reakce, je méně pozorný a přehlíží detaily v provozu. Jeho mozek hůře kontroluje a koordinuje pohyby těla, ztrácí se také schopnost správně posoudit rychlost a vzdálenost vozu.

Jak na kocovinu

Před večírkem se nadopujte vitamíny B a C, třeba formou fresh džusů. Dobře se najezte a vyspěte. A na mejdanu prokládejte alkohol sklenicemi vody. Další recepty najdete ZDE.

Výzkumníci tento stav srovnávají se situací, kdy v krvi člověka koluje ještě 0,5 až 0,8 promile alkoholu.

Výzkum doprovázel i test se zhruba padesátkou dobrovolníku, kteří po party (každý z nich vypil předchozí den asi deset alkoholických nápojů) a následném vystřízlivění usedli za volant, kdy měli odřídit asi hodinu na simulované dálnici a jet rychlostí 96 kilometrů v hodině.

„Účastníci přiznali, že nejeli dobře. Kvalitu jízdy zhodnotili jako podstatně horší a méně bezpečnou, méně ohleduplnou a předvídavou či zodpovědnou. Dále uvedli, že jejich řízení bylo mnohem více napjaté a k soustředění potřebovali mnohem více úsilí.“ Více čtěte ZDE.

Nejčastějším dnem, kdy se lidé potkávají s kocovinou, je neděle. Nelibý stav pak na lidi přichází nejčastěji dopoledne, kolem jedenácté hodiny. Velké nesoustředěnosti za volantem pomáhá i spánková deprivace. I když se po oslavě vyspíte dostatečně dlouho, není opilý spánek tak kvalitní. O problematice jsme psali ZDE.

Bourání pod vlivem

Jako každý první den v novém roce, budou i dnes policisté kontrolovat řidiče a zaměří se na alkohol za volantem. Od roku 2018 řešila Policie ČR asi 300 tisíc nehod, z toho 15 483 (5,2 procenta) zavinil alkohol.

„Alkoholové nehody způsobily 5883 lehkých zranění, 736 těžkých zranění a u 120 dopravních nehod zaviněných vlivem alkoholu nastalo úmrtí účastníka dopravní nehody,“ uvedl pojistný matematik České kanceláře pojistitelů Petr Jedlička.

Nejvíce a nejméně rizikové okresy

 1. Plzeň – sever: 12,5 %
 2. Jindřichův Hradec: 11,65%
 3. Klatovy: 11,43%
 4. Tachov:10,98%
 5. Znojmo: 10,92%
 6. Český Krumlov: 9,92%
 7. Břeclav: 9,87%
 8. Písek: 9,78%
 9. Cheb: 9,26%
 10. Tábor: 8,64%

 1. Praha: 2,44%
 2. Rakovník: 2,96%
 3. Ústí nad Labem: 3,03%
 4. Most: 3,07%
 5. Třebíč: 3,16%
 6. Louny: 3,36%
 7. Jihlava: 3,37%
 8. Benešov: 3,52%
 9. Příbram: 3,67%
 10. Chomutov: 3,74%

U alkoholové nehody je více než dvojnásobné riziko úmrtí a zranění. „Každá pátá nehoda vyšetřovaná policií končí zraněním nebo úmrtím účastníka dopravní nehody. Celkem 43,5 procenta nehod pod vlivem alkoholu zahrnuje zranění nebo úmrtí,“ dodal Jedlička s tím, že za varující situaci považuje i nárůst čísel v roce 2020, kdy se podíl nehod pod vlivem alkoholu zvýšil na 5,4 procenta proti předchozímu poklesu z 5,2 procenta na pětiprocentní podíl mezi roky 2018 a 2019.

Mezi místa s nejvyšším výskytem nehod pod vlivem alkoholu patří oblast jihozápadní Moravy a západu Čech, především Plzeňska. V jakém okrese bourají řidiči pod vlivem alkoholu nejčastěji, ukazuje aktualizovaná mapa České kanceláře pojistitelů.

Zatímco v celorepublikovém průměru se pod vlivem alkoholu stane každá dvanáctá nehoda, v okrese Plzeň-sever je to každá osmá nehoda. Nadprůměrně rizikové jsou také okresy Jindřichův Hradec, Klatovy, Tachov a Znojmo. Tam tvoří nehody pod vlivem alkoholu více než desetinu všech šetřených nehod. Západ Čech a jihozápad Moravy přitom nejsou žádnými skokany, špičku nepopulárního žebříčku obsadily už v letech 2016 až 2018.

Zřejmě zodpovědnější řidiče pak najdeme v Praze (nehody pod vlivem alkoholu zde tvoří 2,4, procenta všech šetřených nehod), v Rakovníku (2,9 procent), v Ústí nad Labem (3 procenta), dále pak v Mostě a Třebíči.

Kdy za volant

 • Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kteří pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.
 • U starších lidí je problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci s alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.
 • Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.
 • Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" přibližně za šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat více než devět hodin.
 • Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.
 • Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.

-fdv-

 • Nejčtenější

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

7. prosince 2023

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada...

Test parkování v obchoďácích. Vánoční boj o auto bez škrábanců začíná

7. prosince 2023

Premium Tři a půl metru dlouhé a třeba taky jen 206 centimetrů široké. I taková parkovací místa jsme našli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Král pod proudem. Svezení prvním elektrickým rollsem je přízračným zážitkem

5. prosince 2023

Spectre hýří superlativy, jemně přede a konejšivou jízdou hýčká. Cena je od 9,5 milionu korun, spíš...

Ojetiny zlevňují, cenové šílenství končí, říká průkopník online prodeje

6. prosince 2023  10:30

Exkluzivně Trh ojetin je podle Jakuba Šulty, zakladatele e-shopu s ojetinami Carvago, vlastně skvělým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektroauta bude stát rozdávat od ledna, na osobní auto 200 tisíc

4. prosince 2023

Stát rozdělí firmám z Národního plánu obnovy 1,95 miliardy korun na podporu elektromobility. Výzva...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Vlajková loď. Příběh čtyř generací Škody Superb

11. prosince 2023

Advertorial Škoda Superb poslala mladoboleslavskou automobilku do zcela jiných vod, než kterými proplouvala do...

Zelená lobby označila leasingové firmy za brzdu váznoucí elektromobilizace

11. prosince 2023

Lidé z evropské lobbistické skupiny Transport and Environment předpokládají, že vám leasingová...

Bible ojetin si posvítila na hříšníky. A nachytala elektroauta na švestkách

11. prosince 2023

Premium Elektromobily se v „závadné statistice“ německé asociace TÜV příliš nevyznamenaly. Tesla skončila...

Autokvíz: Jste Superbznalec?

11. prosince 2023

Nová Škoda Superb je na startu. Čtvrtá novodobá generace vlajkové lodi mladoboleslavské značky je...

Letos bez stresu: Podle čeho si vybrat střední školu?
Letos bez stresu: Podle čeho si vybrat střední školu?

Všichni asi ještě máme v živé paměti loňské trable deváťáků a jejich rodičů s přijímačkami na střední školy. Čeká vás, respektive vaše děti,...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...