Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

S kocovinou nevyjíždějte, otupělý řidič je nebezpečný jako ten pod vlivem

Sednout za volant po silvestrovské oslavě je vždy "o papíry". Pokud počítáte včerejší panáky a nejste si jistí, zda už je vaše krev bez alkoholu, zkuste naši alkulačku. Rozmyslete si i jízdu s kocovinou. Slabost a otupělost jsou za volantem podobně nebezpečné jako jízda pod vlivem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Letošní náročný rok museli zapít snad i abstinenti. O to více si dnes rozmyslete, zda už můžete sednout za volant a jestli je to opravdu nutné. Pokud za volantem nadýcháte, hrozí vám v lepším případě několikatisícová pokuta. V horším případě pak odebrání řidičského průkazu nebo zavinění dopravní nehody, která v polovině případů končí zraněním či smrtí.

Pokud jste silvestr zhusta oslavovali, ale přesto si pamatujete, co vše jste za večer vypili, pomůže vám naše alkulačka - ukáže, přibližně kdy si můžete sednout za volant.

Alkoholová kalkulačka

I přesto ale odborníci radí novoroční cestu zvážit. Kocovina může být za volantem stejně nebezpečná jako jízda pod vlivem alkoholu.

„Kocovina se vyvine, když se koncentrace alkoholu v krvi vrátí na nulu. Přetrvává i dvacet hodin po konzumaci alkoholu a je charakterizována slabostí a otupělostí,“ shrnul svá zjištění vědecký tým psychofarmakologa Jorise Verstera z Utrechtu.

Ranní kocovinu provází nelibé stavy, jako je bolest hlavy, spánková deprivace a dehydratace. Logicky je pak člověk, který v takovém stavu usedne za volant, nebezpečným řidičem. Je unavený, roztěkaný, má zpomalené reakce, je méně pozorný a přehlíží detaily v provozu. Jeho mozek hůře kontroluje a koordinuje pohyby těla, ztrácí se také schopnost správně posoudit rychlost a vzdálenost vozu.

Jak na kocovinu

Před večírkem se nadopujte vitamíny B a C, třeba formou fresh džusů. Dobře se najezte a vyspěte. A na mejdanu prokládejte alkohol sklenicemi vody. Další recepty najdete ZDE.

Výzkumníci tento stav srovnávají se situací, kdy v krvi člověka koluje ještě 0,5 až 0,8 promile alkoholu.

Výzkum doprovázel i test se zhruba padesátkou dobrovolníku, kteří po party (každý z nich vypil předchozí den asi deset alkoholických nápojů) a následném vystřízlivění usedli za volant, kdy měli odřídit asi hodinu na simulované dálnici a jet rychlostí 96 kilometrů v hodině.

„Účastníci přiznali, že nejeli dobře. Kvalitu jízdy zhodnotili jako podstatně horší a méně bezpečnou, méně ohleduplnou a předvídavou či zodpovědnou. Dále uvedli, že jejich řízení bylo mnohem více napjaté a k soustředění potřebovali mnohem více úsilí.“ Více čtěte ZDE.

Nejčastějším dnem, kdy se lidé potkávají s kocovinou, je neděle. Nelibý stav pak na lidi přichází nejčastěji dopoledne, kolem jedenácté hodiny. Velké nesoustředěnosti za volantem pomáhá i spánková deprivace. I když se po oslavě vyspíte dostatečně dlouho, není opilý spánek tak kvalitní. O problematice jsme psali ZDE.

Bourání pod vlivem

Jako každý první den v novém roce, budou i dnes policisté kontrolovat řidiče a zaměří se na alkohol za volantem. Od roku 2018 řešila Policie ČR asi 300 tisíc nehod, z toho 15 483 (5,2 procenta) zavinil alkohol.

„Alkoholové nehody způsobily 5883 lehkých zranění, 736 těžkých zranění a u 120 dopravních nehod zaviněných vlivem alkoholu nastalo úmrtí účastníka dopravní nehody,“ uvedl pojistný matematik České kanceláře pojistitelů Petr Jedlička.

Nejvíce a nejméně rizikové okresy

 1. Plzeň – sever: 12,5 %
 2. Jindřichův Hradec: 11,65%
 3. Klatovy: 11,43%
 4. Tachov:10,98%
 5. Znojmo: 10,92%
 6. Český Krumlov: 9,92%
 7. Břeclav: 9,87%
 8. Písek: 9,78%
 9. Cheb: 9,26%
 10. Tábor: 8,64%

 1. Praha: 2,44%
 2. Rakovník: 2,96%
 3. Ústí nad Labem: 3,03%
 4. Most: 3,07%
 5. Třebíč: 3,16%
 6. Louny: 3,36%
 7. Jihlava: 3,37%
 8. Benešov: 3,52%
 9. Příbram: 3,67%
 10. Chomutov: 3,74%

U alkoholové nehody je více než dvojnásobné riziko úmrtí a zranění. „Každá pátá nehoda vyšetřovaná policií končí zraněním nebo úmrtím účastníka dopravní nehody. Celkem 43,5 procenta nehod pod vlivem alkoholu zahrnuje zranění nebo úmrtí,“ dodal Jedlička s tím, že za varující situaci považuje i nárůst čísel v roce 2020, kdy se podíl nehod pod vlivem alkoholu zvýšil na 5,4 procenta proti předchozímu poklesu z 5,2 procenta na pětiprocentní podíl mezi roky 2018 a 2019.

Mezi místa s nejvyšším výskytem nehod pod vlivem alkoholu patří oblast jihozápadní Moravy a západu Čech, především Plzeňska. V jakém okrese bourají řidiči pod vlivem alkoholu nejčastěji, ukazuje aktualizovaná mapa České kanceláře pojistitelů.

Zatímco v celorepublikovém průměru se pod vlivem alkoholu stane každá dvanáctá nehoda, v okrese Plzeň-sever je to každá osmá nehoda. Nadprůměrně rizikové jsou také okresy Jindřichův Hradec, Klatovy, Tachov a Znojmo. Tam tvoří nehody pod vlivem alkoholu více než desetinu všech šetřených nehod. Západ Čech a jihozápad Moravy přitom nejsou žádnými skokany, špičku nepopulárního žebříčku obsadily už v letech 2016 až 2018.

Zřejmě zodpovědnější řidiče pak najdeme v Praze (nehody pod vlivem alkoholu zde tvoří 2,4, procenta všech šetřených nehod), v Rakovníku (2,9 procent), v Ústí nad Labem (3 procenta), dále pak v Mostě a Třebíči.

Kdy za volant

 • Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kteří pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.
 • U starších lidí je problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci s alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.
 • Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.
 • Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" přibližně za šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat více než devět hodin.
 • Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.
 • Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.

-fdv-

 • Nejčtenější

Posledních 120 kombíkových fabií. Žádaný model už se jen doprodává

Exkluzivně Konec Fabie Combi přišel možná dřív, než se čekalo. Jedna z největších událostí loňského roku pro Škodu Auto, konec...

Strašidelné video z D5 vysvětluje, proč máte po nehodě utéct za svodidla

„Při hromadné dopravní nehodě doporučujeme, aby všechny osoby opustily co nejdříve vozidlo a nezdržovaly se v blízkosti...

Autofotka týdne: Kráska z plakátu a fáro doktora Blažeje

Narozeninová party kulatin slavného auta se neobejde bez krásných žen a urostlých mužů. Autofotka tohoto týdne oslavuje...

VW se vešel do emisních limitů, šéf varuje před koncem výroby spalovacích aut

Průměrné emise oxidu uhličitého u nových osobních aut z koncernu Volkswagen v Evropské unii loni činily 118,5 gramu na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak Djokovič ohrozil přechod Evropy k elektromobilitě, vysvětlují v Americe

Premium Článek amerického automobilového magazínu Jalopnik si všímá bouře nevole, jež v Srbsku vyvolalo vyhnání jejich...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Slovenské auto s křídly může nabrat výšku. Úřad potvrdil, že umí létat

Slovenské úřady vydaly osvědčení o letové způsobilosti létajícímu autu AirCar. Informovala o tom společnost Klein...

Kolaps civilizace, nebo ekoráj? I zastánci elektromobilů mají své argumenty

Premium Elektro hýbe světem. Kdo bude mít pravdu? Progresivističtí optimisté, nebo e-morousové věštící paralýzu světa? Bude ze...

VIDEO: Specialista na otočky ovládá auto na milimetry

Kdyby couvl jen o centimetr, mohly by to být jeho poslední sekundy života. Hongkongský youtubový kanál DrivingSkill...

Záchrana pro skvělá auta. Porsche začíná vyrábět benzín z elektřiny

Zatímco nová vozidla bude stále častěji pohánět přímo elektřina, Porsche zahajuje výrobu takzvaných „eFuels“, tedy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...