Nový plyn v autech lidi neláká

  12:34aktualizováno  12:34
Auta na zemní plyn jsou výhodná, ale síť plnicích stanic řídká. Nejvíce je používají plynárenské firmy.

Ilustrační foto | foto: Fiat

Zemní plyn je výrazně levnější než benzin a nafta, neplatí se z něj spotřební daň a auta, která na něj jezdí, jsou osvobozena od silniční daně. Přesto se loni prodalo v Česku jen 196 nových osobních a užitkových vozů poháněných stlačeným zemním plynem s označením CNG. Jejich celkový počet na českých silnicích se pohybuje kolem tisíce. Až na výjimky pohání plyn podnikové flotily velkých firem.

Rozdíl LPG v. CNG

Zkapalněný ropný plyn (LPG) je vedlejším produktem při zpracování ropy a jde o novější označení pro směs propan-butan. Stlačený zemní plyn (CNG) je přírodní a je používán prakticky výhradně jako alternativní palivo do vozů. Využít lze jako náhražka jak k benzinu, tak k naftě.

"Individuální prodej soukromému zákazníkovi si snad ani nepamatuji. Většinou CNG auta kupují firmy spojené s plynárenstvím," konstatoval Jaromír Heřmanský z českého zastoupení značky Fiat.

Auto poháněné zemním plynem funguje podobně jako rozšířené vozy poháněné "konkurenčním" ropným plynem (LPG). Má menší nádrž na benzin a plynové nádrže umístěné většinou pod podlahou kabiny.

Automobilky nabízejí "plynové" verze zejména do užitkových modelů nebo velkoprostorových osobních vozů. Například Mercedes zákazníkům prodá s plynovým pohonem i luxusní model E200. "Chtějí je například majitelé dopravních společností, které mají vlastní plnicí stanici pro nákladní nebo autobusovou dopravu,"popisuje Jiří Šubrt z českého zastoupení značky Mercedes-Benz.

Čerpací stanice chybějí

Proč si auta s levným pohonem nekupují běžní zákazníci? Čerpacích stanic je minimum. Letos se jejich počet sice takřka zdvojnásobí, ale stále jich bude jen kolem třicítky v celé zemi. Na části z nich navíc nemůže zaplatit zákazník hotově, ale musí mít uzavřenou smlouvu s plynárenskou společností. To se však mění.

Čerpací stanice CNG v ČR (únor 2009)

"Na jedenácti ze čtrnácti plnicích stanic otevíraných v roce 2009 bude možné platit hotově," vypočítala Markéta Schahuberová z České plynárenské unie. A poprvé už nebude nutné zajíždět pro pohonné hmoty do areálů uprostřed měst. První plnicí stanice totiž vznikne i na dálnici D1 u Humpolce.

Dalším důvodem bránícím většímu rozšíření je i vyšší cena aut na zemní plyn. Ekologický pohon je oproti benzinovému přibližně o deset procent dražší. Ve srovnání s naftovými motorizacemi se však cena příliš neliší.

Přestože počty prodaných aut na stlačený zemní plyn i množství spotřebovaného plynu stoupají ročně o desítky procent, nejrozšířenějším alternativním palivem v České republice je stále ropný plyn - LPG.

Přestavba na něj přitom není jen záležitostí starších aut, například Subaru nabízí LPG pohon do nových vozů. A počet takto upravených prodaných vozů této okrajové značky se vyrovná dvěma třetinám všech prodaných aut na zemní plyn. "Loni jsme prodali 133 aut s LPG, což představuje 12 procent našich prodejů," potvrdil technický ředitel Subaru ČR Jan Svoboda.

A například Fiat začne letos do České republiky dovážet své modely poháněné propan-butanem, přestože zde už prodává CNG vozy. "Ve srovnání s CNG čekáme podstatně vyšší prodeje. Tradice LPG pohonu je u nás mnohem bohatší, přestože v Itálii je to naopak," vysvětlil Heřmanský. Doplnit propan-butan lze nyní asi u osmi set čerpacích stanic.

Prodej aut s CNG
Osobní auta 67
Lehké už. vozy 129
Pozn.: údaje za rok 2008
Pramen: Svaz dovozců automobilů
Objem prodaného zemního plynu
2006 3,5 mil. m3
2007 4,9 mil. m3
2008 6,6 mil. m3
Pozn. Včetně neveřejných stanic - tzn. firemní, autobusové apod.
Pramen: Česká plynárenská unie

  • Nejčtenější

Odbory ve Škodě se bouří kvůli změně strategie, reagovat musel šéf značky

Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle některých médií chce Škodu...

Premium

Škoda může zahýbat trhem elektroaut, dotované citigo trápí konkurenci

Elektrické citigo je na trhu zhruba měsíc a v Česku sesbíralo na 360 objednávek. To je podle Luboše Vlčka, šéfa českého...

Premium

Nová fabia dorazí v roce 2021, i s novým klasikem, atmosferickým MPI

Škoda přisedá na elektrickou vlnu, jejíž sílu samotný mateřský koncern VW umocňuje, ovšem ještě dlouho budou...

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

Není den, aby se nepsalo o tragické nehodě na silnicích. Začátkem týdne zůstala paralyzovaná dálnice D1, kde při srážce...

Řídit cisternu mohou jen nejlepší. Je třeba předvídat a nebrzdit

Hned několik nehod cisteren zkomplikovalo v uplynulém týdnu dopravu na českých silnicích. Její řízení je totiž šoférská...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Test zimních pneumatik: obout dobře dodávku je kumšt

Evropské autokluby otestovaly pneumatiky na malé vozy a dodávky. Z třicítky plášťů pětina propadla – většinou pohořely...

Útok na neomezenou rychlost na dálnicích se v Německu opět nezdařil

Zelení chtěli zavést na německých dálnicích všeobecně platný rychlostní limit 130 km/h, prozatím byl však shozen ze...

Řídit cisternu mohou jen nejlepší. Je třeba předvídat a nebrzdit

Hned několik nehod cisteren zkomplikovalo v uplynulém týdnu dopravu na českých silnicích. Její řízení je totiž šoférská...

Premium

Levný mladý veterán jako investice: šance na zisk je u neúspěšných modelů

Skvělou investiční příležitostí nemusejí být jen veterány, ale i novější vozy, takzvané youngtimery. Jak rozeznat...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz