Novému sporťáku VW stačí na sto kilometrů 3,4 litru nafty

  12:50aktualizováno  12:50
Kabát formule a pod ním motor s dietní spotřebou, tak si představuje automobilka Volkswagen budoucnost sportovních aut. Žlutý přízrak, jehož tvary jsou na hony vzdálené umírněné sériové produkci automobilky z Wolfsburgu, se představuje na autosalonu v Tokiu. VW EcoRacer umí uhánět až dvěstětřicítkou a vystačí s 3,4 litry nafty na 100 kilometrů jízdy.

Volkswagen představuje na autosalonu v Japonsku nový 100 kilowattový turbodiesel.

Aby motor upoutal dostatek pozornosti, oblékli ho technici automobilky do sportovního vozu pojmenovaného EcoRacer.

EcoRacer s motorem na dietě ujede na třicetilitrovou nádrž téměř 1000 km.

Jedno z nejhospodárnějších sportovních aut světa má karoserii postavenou z laminátu zpevňovaného uhlíkovými vlákny, EcoRacer tak váží jen 850 kg. Auto vystřelí z nuly na stovku za 6,3 s, ručička tachometru se pak zastaví na hodnotě 230 kilometrů v hodině.

Kupé-roadster-speedster Volkswagenu je dlouhý 3,77 m, široký 1,74 m a vysoký 1,21 m. Sedmnáctipalcová litá kola jsou od sebe 248 cm daleko (rozvor).

Jednou z lahůdek EcoRaceru je autorizační systém, který rozeznává oprávněného řidiče na základě vyhodnocení otisku prstu. Toto zařízení lze využít i tak, že jednotlivým řidičům odpovídá různé nastavení vozu – rodiče si mohou například jednoduše pojistit, že pokud vůz má řídit jejich osmnáctiletý syn či dcera s malými řidičskými zkušenostmi, sníží se maximální dosažitelná rychlost vozu a ESP nelze deaktivovat.

Kromě střídmého motoru představuje EcoRacer ještě další speciality. Už téměř samozřejmostí jsou u lvů (auto)salonů světla složená z LED diod a startování tlačítkem namísto klasického klíčku.

Pozornost si zaslouží například samočinné otevírání elektromechanicky ovládaných dveří, která se jako křídla vyklápějí směrem vzhůru. Podélná střešní konzole ve tvaru písmene „T“ je vyjímatelná, rychle demontovat lze i celou záď vozu a podle přání řidiče mizí i boční okna.

Rozměrné čelní okno i s rámem lze zaměnit za nízký větrný štítek, jehož tvar je inspirován závodními vozy.

Turbodiesel o zdvihovém objemu jen 1,5 l je pro dokonalé rozložení hmotností uložen uprostřed. Motor s maximálním výkonem 136 koní (100 kW) a vrcholem kroutícího momentu na 250 newtonmetrech už nyní plní požadavky teprve připravované emisní normy EU 5. Výkon motoru se přenáší na zadní kola prostřednictvím dvouspojkové převodovky DSG.

Přední sedmnáctipalcová kola jsou zavěšena na zdvojených trojúhelníkových ramenech, vzadu je čtyřprvková náprava. O brzdění se starají kotoučové brzdy – vpředu jsou ventilované kotouče o průměru 288 mm, zadní kotouče mají průměr 286 mm. Do brzdového okruhu je zařazený stabilizační systém ESP, převzatý z nového Passatu, který byl však pro EcoRacer výrazně modifikován.

Puristicky řešený kokpit obsahuje jen nejzákladnější spínače a ovladače. Přímo na sloupku umístěný centrální displej zobrazuje pouze ty nejdůležitější údaje, řidič ocení, že se natáčí spolu s volantem. V režimu manuálního řazení převodovky upozorňuje palubní displej také na nejlepší moment pro přeřazení.

Kabát formule a pod ním motor s dietní spotřebou, tak si představuje automobilka Volkswagen budoucnost sportovních aut.

Žlutý přízrak, jehož tvary jsou na hony vzdálené umírněné sériové produkci automobilky z Wolfsburgu, se představuje na autosalonu v Tokiu.

Rozměrné čelní okno i s rámem lze zaměnit za nízký věrný štítek, jehož tvar je inspirován závodními vozy.

Podélná střešní konzole ve tvaru písmene „T“ je vyjímatelná, rychle demontovat lze i celou „hatch“ záď vozu a podle přání řidiče mizí i boční okna.

Podélná střešní konzole ve tvaru písmene „T“ je vyjímatelná, rychle demontovat lze i celou „hatch“ záď vozu a podle přání řidiče mizí i boční okna.

Turbodiesel o zdvihovém objemu jen 1,5 l je pro dokonalé rozložení hmotností uložen uprostřed. Motor s maximálním výkonem 136 koní (100 kW) a vrcholem kroutícího momentu na 250 newtonmetrech už nyní plní požadavky teprve připravované emisní normy EU 5.

Kupé-roadster-speedster Volkswagenu je dlouhý 3,77 m, široký 1,74 m a vysoký 1,21 m. Sedmnáctipalcová litá kola (rozvor) jsou od sebe 248 cm daleko.

Puristicky řešený kokpit obsahuje jen nejzákladnější spínače a ovladače. Přímo na sloupku umístěný centrální displej zobrazuje pouze ty nejdůležitější údaje.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Nečekaný rozsudek. Německý soud rozhodl kvůli dieselgate ve prospěch VW

Ilustrační foto

Německý soud v dolnosaském městě Braunschweig rozhodl ve prospěch společnosti Volkswagen (VW) v případu, kdy zákazník...

Další z rubriky

VIDEO: Kolik Ameriky stihne zneuctít hybridní toyota za 60 sekund?

Toyota Corolla 2019

Spot propagující novou Toyotu Corolla vypadá na první pohled naprosto nevinně. Nejednomu Američanovi se z něj ale...

Žebříčku nejméně spolehlivých aut vévodí v Británii Tesla S

Tesla Model S 85D

Jen polovina exemplářů daného modelu neměla za poslední rok nějaký technický problém. Takové hodnocení si odnesla Tesla...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Najdete na iDNES.cz