Nové crashtesty: velikost neomezuje bezpečnost

aktualizováno 
Nezávislá organizace Euro NCAP otestovala v nárazových zkouškách dva vozy patřící mezi menší SUV a zjistila, že oba zaručují posádce dostatek bezpečí.

Land Rover v testech obstál na výbornou, ale pro chodce je hrozbou | foto: EuroNCAP

Land Rover Freelander  2 navíc získal plný počet pěti hvězdiček, více se zatím v crash testech nezávislé organizace Euro NCAP neuděluje a žádné malé SUV zatím v historii nárazových zkoušek na tuto metu nedosáhlo.

Druhý testovaný vůz, Suzuki Grand Vitara, dostal o hvězdičku méně za ochranu posádky než land rover. Na druhou stranu si japonský vůz odnesl výborné hodnocení v testu s chodci. Za simulované nárazy s pěšími přitom vozy SUV bývají často kritizováni. Jejich mohutné přídě totiž většinou znamenají pro chodce velkou hrozbu.

Prvním menším SUV v testech Euro NCAP byla před pěti lety Honda CR-V. Od té doby si tato nezávislá organizace posvítila na celkem devět obdobných automobilů. Za maximum mezi vozy této kategorie dosud platilo čtyřhvězdičkové hodnocení. Předchůdce tentokrát velmi úspěšného Land Roveru Freelander 2 dokonce dostal jen tři hvězdičky.

"Je docela překvapením, že se dlouho malým SUV nedařilo, aby v testech obstály na pět hvězdiček. Zároveň mne zklamalo, že výrobce (Land Rover) neinvestoval stejné úsilí do bezpečí pro chodce. V tomto ohledu dostal Land Rover Freelander 2 stejné vysvědčení jako jeho předchůdce – pouhou jednu hvězdičku,“ říká na adresu na jednu stranu úspěšného, ale zároveň i kritizovaného vozu Adrian Hobbs, generální sekretář Euro NCAP.

"Nelze si nevšimnout, že automobilky stále neberou v úvahu nebezpečí, které auta pro své okolí představují,“ dodal zástupce testovací organizace.

Mnohem lépe v tomto ohledu obstál v testech vůz Suzuki Grand Vitara. Pro chodce znamená menší hrozbu než land rover a získal tři hvězdičky. Mezi jeho konkurenty zatím nikdo na lepší výsledek nedosáhnul.

Vozy SUV se už několik let vezou na módní vlně a jsou v Evropě velmi oblíbené, také v Česku se jich každým rokem prodá více než v předchozím. Zároveň však robustní vozy SUV pravidelně čelí kritice za slabší bezpečnost. Jakoby výrobci u takto robustních aut na bezpeční příliš nehleděli, zatímco malým vozům dávají  v posledních letech stále odolnější karoserie.

Land Rover Freelander
Crashtest Land Rover FreelanderLand Rover Freelander

Crashtest Land Rover FreelanderCrashtest Land Rover Freelander


ochrana posádky 5*****
ochrana dětí v doporučené autosedačce 4****
ochrana chodců 1*

Suzuki Grand Vitara
Crashtest Suzuki Grand VitaraCrashtest Suzuki Grand Vitara

Crashtest Suzuki Grand VitaraCrashtest Suzuki Grand Vitara


ochrana posádky 4****
ochrana dětí v doporučené autosedačce 3***
ochrana chodců 3***

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

Ioniq je ideální na každodenní dojíždění. Hyundai ho zlevnil

Hyundai IONIQ Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq již čeká na svého nástupce, přijít má na podzim. I díky tomu se nyní prodává za docela...

Další z rubriky

Na koloběžce vás kolona nezdrží. Dvoukolový seat má i tempomat

Elektrokoloběžka SEAT KickScooter

Tradiční značky už s nabídkou obyčejných aut nevystačí. Moderní doba žádá poskytnout zákazníkům něco navíc, trendem je...

Kladivo na chybějící filtry: Praha nakoupí přístroje na kontroly emisí

Smog v Praze. Auta na pražské magistrále (20.1.2017)

Deset procent aut jezdících po Praze má poškozený nebo odmontovaný filtr pevných částic. Tato auta do vzduchu vypustí...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Najdete na iDNES.cz