Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Po dálnici osmdesátkou a víkendy bez aut, navrhují němečtí Zelení

Německo zřejmě nezvládne splnit ambiciózní cíle na ochranu životního prostředí a snížení emisí oxidu uhličitého, které si samo stanovilo. Zelení a nejrůznější ekologické organizace požadují radikální změny v dopravě. Jedno je přitom jasné, bez masivního omezení individuální mobility to nepůjde.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Během pouhých tří týdnů vyprodukuje Čína používáním fosilních paliv víc CO2, než kolik se ho do ovzduší dostane v celé Evropské unii provozem všech osobních aut za celý rok. 

Toto srovnání vyplývá z údajů Institutu německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem. Jasně z toho plyne, že potenciál, jak může EU přispět k celosvětovému snížení člověkem vyprodukovaných emisí CO2, je značně omezený. 

Přesto si EU určila ctižádostivé cíle, jak emise snížit. Ty se týkají především dopravy. Limit ve výši 95 gramů CO2 na kilometr, který si EU stanovila pro nové vozy na rok 2021, je nejpřísnější na světě. V Číně, Japonsku a USA jsou hraniční hodnoty výrazně vyšší. Nejpřísnější limity si chce Evropa udržet i po roce 2021.

EU má nejpřísnější limity CO2

Pro rok 2021 se cílová hodnota v EU sníží na 95 gramů CO2 na kilometr – což odpovídá průměrné spotřebě 3,6 litru nafty nebo 4,1 litru benzinu na 100 kilometrů. 

Průměrné emise z dieselů v roce 2017 činily 117,9 g, zatímco z benzinových vozů 121,6 g/km.

Pro srovnání: USA mají limit 121 gramů na kilometr do roku 2020, Čína 119 a Japonsko 117. V roce 2021 budou emise CO2 v EU o 42 % nižší než v roce 2005, výrazně před cíli pro rok 2030.

V roce 2015 činil pokles emisí proti roku 1995:

  • 36 % CO2
  • 84 % NOx
  • 90 % pevných částic

Zdroj: ACEA, VDA

Cíle nedokážeme splnit

Plány na omezení CO2 se ovšem zjevně stále častěji rozchází s realitou. „Je to pro mě těžké, ale musím bohužel oznámit, že cíle, které jsme si sami stanovili pro rok 2020, nejsme schopni dodržet,“ oznámila německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzoová (SPD) v polovině června před hosty z Číny, Francie, Ruska, USA a dalších třiceti zemí. Zelení a spolky na ochranu životního prostředí kritizují, že se Německo dost nesnaží. Podle šéfa partaje Antona Hofreitera je třeba odstoupit od využívání uhlí. „Špinavé uhelné elektrárny a spalovací motory jsou zastaralé technologie, pro něž není v moderním Německu místo,“ tvrdí.  Německo přitom dává ročně miliony eur na provoz uzavřených uhelných elektráren, které slouží jako bezpečnostní rezerva pro případ výpadku dalších zdrojů (více čtěte zde).

Vysoké daně a mýtné budou nevyhnutelné

Politický tlak vládne i na ministerstvu dopravy. „Ministr dopravy Andreas Scheuer se musí rozhodnout. Čím benevolentnější budou limity emisí CO2 pro nově vyráběné vozy, tím drastičtější opatření musí politici zavádět, jinak není možné dodržet cíle na ochranu životního prostředí, k nimž se Německo samo zavázalo. Pokud nově vyráběná auta nebudou značně úspornější a nebudou produkovat výrazně méně emisí, musí zkrátka klesnout intenzita provozu. V takovém případě přijdou na řadu vyšší energetické daně na pohonné hmoty a zavedení mýtného pro osobní vozidla, které bude závislé na počtu ujetých kilometrů,“ uvedl Michael Müller-Görnert z německého autoklubu VCD (Verkehrsclub Deutschland).

Emise v Německu

Jsou nižší než v roce 2000

Emise v Německu od roku 2000 znatelně klesly, hladiny CO2 vykazují v posledních letech mírný nárůst. Ten je však nižší, než jaký je nárůst celkové dopravy. Vliv na to má stále rostoucí efektivita spalovacích motorů. Podle údajů VDA osobní benzinové vozy v průměru spotřebují 5,6 l/100 km, diesely dokonce jen 4,9 l/100 km.

Vzduch ve městech se údajně zhoršuje, měření ukázala opak

Vzduch ve městech se údajně zhoršuje – to v diskusi o naftových motorech zaznívá velmi často, zejména v Německu. To, co se většinou zamlčuje, je skutečnost, že v samotné silniční dopravě kleslo množství emisí oxidů dusíku od roku 1990 o 70 procent. A to navzdory tomu, že ujeté kilometry a množství vozidel se od konce devadesátých let značně zvýšily. 

Moderní vozidla dnes totiž vypouští podstatně méně znečišťujících látek. Výsledkem je, že kvalita ovzduší v dnešních městech je výrazně lepší než dříve. 

Méně oxidů dusíku

Nicméně, pokud jde o měření znečištění ovzduší oxidy dusíku (NOX), hodnoty expozice v některých německých městech překračují stanovené limity.

Existují dva hlavní limity oxidů dusíku: tzv. roční průměrná hodnota nesmí přesáhnout v měřicích stanicích 40 mikrogramů na metr krychlový venkovního vzduchu. Tento průměr byl překročen v roce 2016 v 82 německých městech. 

Druhý limit sleduje zatížení během jedné hodiny a činí 200 mikrogramů na metr krychlových vzduchu. Tuto hodnotu lze překročit v měřicím bodě nejvýše 18krát za rok. Při měření prováděném ve Stuttgartu byla tato hodnota překročena v roce 2006 853krát. Během roku 2017 však pouze třikrát.

Zdroj: VDA, Spolkové ministerstvo dopravy, UBA

Na dálnicích osmdesátkou?

Němci nemusí počítat jen s vyššími náklady, ale také s razantním omezením individuální mobility, varuje německý zpravodajský web Focus Online. A to především v případě, že by došlo na plány Zelených, o nichž hovoří Michael Haberland z německého autoklubu Mobil in Deutschland. Radikální opatření, která by měla vést k omezení emisí CO2 v dopravě, byla podle Haberlanda jedním z témat i na jednáních takzvané Jamajské koalice, tvořené politickými stranami CDU/CSU, FDP a stranou Zelených, která nakonec nevznikla. „Zelení požadují maximální povolenou rychlost 80 km/h, a to i na dálnici. K tomu by podle nich měl 26 víkendů v roce platit zákaz jízdy,“ uvádí Haberman. „Tím bychom prakticky odepsali individuální automobilovou dopravu v Německu,“ rozčiluje se dopravní expert.

Elektromobily mohou být součástí řešení

Možným řešením, jak dodržet klimatické cíle bez radikálního utlumení individuální dopravy, by byl masivní rozvoj elektromobility. Podle nedávno předložených výsledků srovnávací studie ADAC ovšem není elektromobilita, co se týče ochrany ovzduší, nejšetrnějším způsobem dopravy, připomíná Focus. Smysluplné by bylo vsadit na elektrický pohon u malých a kompaktních vozů, ovšem jen v případě, že elektromobil nebude používán jako druhý vůz s malým počtem najetých kilometrů. 

Pokud budou lidé používat elektromobil jako druhé auto s malým počtem najetých kilometrů (do 50 tisíc), nikdy se tato varianta v ekologické bilanci nemůže vrátit. ADAC uvádí porovnání s benzinovým pohonem, kde je nájezd, při kterém se začíná elektromobil vyplácet, 80 tisících kilometrů, a dieselovým, kde je to 111 tisíc km.

Jako „první vozidlo“ ovšem může elektromobil v aktuálním německém mixu elektrické energie, kdy se dosud intenzivně využívají fosilní paliva, bodovat: „V třídě kompaktních vozů má elektromobil - i při využívání německého způsobu výroby elektrické energie  - se 150 g CO2 na kilometr při nájezdu 150 tisíc kilometrů nejlepší bilanci CO2, těsně před plug-in-hybridem a hybridem. Následují zemní plyn (174 g/km), diesel (186 g/km) a propan-butan (188 g/km),“ uvádí ADAC. A čím víc se budou využívat obnovitelné zdroje energie, tím výrazněji se bude bilance posouvat směrem k elektromobilům.

Autoři:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Autofotka týdne: Král couvání Rimac Nevera dá na zpátečku 275 km/h!

Goran Drndak se při své rekordní jízdě snažil držet volant co nejpevněji a...

VIDEO Jak nejrychleji jste jeli se svým autem na zpátečku? Elektrický hypersport Rimac Nevera couval...

Čínský elektromobil boural na veletrhu v Praze. Školák šlápl na plyn

Nehoda elektromobilu Nio na veletrhu e-Salon

VIDEO Na veletrhu bateriových aut v pražských Letňanech bylo druhý návštěvnický den rušno. Přímo ve...

Tato elektrická auta chtějí i do vaší garáže. Některé značky nepoznáte

eSalon: VW GTI Concept

Na veletrhu eSalon, který na výstavišti v pražských Letňanech probíhá od čtvrtka do neděle, na vás...

Je mi líto, Evropo. Mají lepší nabídku, říkají kupci čínských aut do zásuvky

Ora Punk Cat má podobně jako VW Brouk kulaté světlomety.

VIDEO Když se Laima Springeová-Janssenová rozhodla vyměnit francouzské SUV s benzinovým pohonem za...

Dolu za biliony říkají lidé ne. Kde a jak se bude lithium těžit a jak zasáhne místní

Letecký snímek nad lokalitou, kde se plánuje těžba lithia.

Na Teplicku se lidé bouří proti zpracování lithia z Cínovce. Lithium nevidí jako příležitost, ale...

Evropa s Británií ohrožují brexitovou dohodou autoprůmysl. Brusel na ní trvá

Výroba nového Peugeotu 3008 v továrně v Sochaux se rozbíhá.

VIDEO Evropské sdružení výrobců automobilů vyzvalo Evropskou komisi, aby urychleně změnila pravidla...

Elektromobilka představila nadupaný smartphone. Kupuje se přes aplikaci

Nio Phone

Do mobilního byznysu se pustil nečekaný hráč. Výrobce elektromobilů Nio představil smartphone s...

  • Nejčtenější

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

7. prosince 2023

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada...

Test parkování v obchoďácích. Vánoční boj o auto bez škrábanců začíná

7. prosince 2023

Premium Tři a půl metru dlouhé a třeba taky jen 206 centimetrů široké. I taková parkovací místa jsme našli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Král pod proudem. Svezení prvním elektrickým rollsem je přízračným zážitkem

5. prosince 2023

Spectre hýří superlativy, jemně přede a konejšivou jízdou hýčká. Cena je od 9,5 milionu korun, spíš...

Ojetiny zlevňují, cenové šílenství končí, říká průkopník online prodeje

6. prosince 2023  10:30

Exkluzivně Trh ojetin je podle Jakuba Šulty, zakladatele e-shopu s ojetinami Carvago, vlastně skvělým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektroauta bude stát rozdávat od ledna, na osobní auto 200 tisíc

4. prosince 2023

Stát rozdělí firmám z Národního plánu obnovy 1,95 miliardy korun na podporu elektromobility. Výzva...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Autogalerie týdne: Bondovský arzenál je v Praze, včetně rozstříleného astonu

10. prosince 2023

Nádherný bílý Lotus Esprit, ve kterém Roger Moore jako James Bond honil padouchy na zemi i pod...

Pozdrav Kena Blocka ze záhrobí. Svůj epitaf napsal gumami do mexického asfaltu

9. prosince 2023

Nově vydaná poslední epizoda slavných driftových videí je poctou Američanovi Kenu Blockovi. Ještě...

Policie zkontroluje na dálku, jestli máte povinné ručení

8. prosince 2023

Policejní hlídce stačí, aby si do systému načetla registrační značku. Pokud se ukáže, že na vůz...

A holky budou koukat! Mercedes umí luxus i v růžové a pod milion

8. prosince 2023

Nejmenší, nejlevnější, přesto stále dost nápadný. Mercedes-Benz A200 pořídíte pod milion, přesto je...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...