Nejošklivějším autem Anglie je korejský hroch

  19:01aktualizováno  2. listopadu 14:13
Které auto je nejošklivější? Britové mají jasno. Internetový server zaměřený na nákup a prodej ojetých aut Cardata vyhlásil v polovině léta hlasování o nejošklivější auto, které lze na britském trhu pořídit. Nechtěný titul si odváží Ssangyong Rodius, kterému dala hlas třetina návštěvníků.
Ssangyong Rodius

Ssangyong Rodius | foto: Autoindex

Každý rok bývá v Miláně vyhlašováno nejkrásnější auto světa. Před rokem uspěla v jedné z kategorií také Škoda Octavia. Letos uspělo další auto z Česka - Toyota Aygo.

Angličané chtěli naopak vědět, které auto je nejošklivější.

Na první místa se probojovala auta, která designéři už s úmyslem šokovat, vytvářeli.

Najdeme mezi nimi tak auta avantgardní a třeba i pokusy o retrostyl. Tak trochu spadeno mají Britové na auta z Korejského poloostrova.

Téměř třicet procent hlasů přineslo vítězství obrovskému sedmimístnému SUV z Koreje.

Nejošklivější auto britských ostrovů

SsangYong Rodius

29%
Fiat Multipla 19%
Maybach 10%
Chrysler PT Cruiser 8%
Ford Scorpio 8%
Suzuki Liana 6%
Rover 75 6%
Kia Rio 3%
Renault Megane 1%
Kia Sedona (Carnival II) 1%

Ssangyong Rodius si u hlasujících vysloužil také nemálo jedovatých komentářů. Jeden auto přirovnává k překvapenému hrochovi, ozval se i názor, že by rodius mohl strašit malé děti.

***
Není bez zajímavosti, že designérem Ssangyongu Rodius je Ken Greenley, bývalý vedoucí kurzu automobilového designu na Royal College of Art v Londýně.
Kdo chce ve světě automobilového designu něco znamenat, musí touto školou projít, říká nepsané pravidlo.
***

Také stříbrnou medaili si odváží velkoprostorové auto. V tomto případě není z Korejského, ale z Apeninského poloostrova a oproti rodiusu odveze o jednoho cestujícího méně. Fiat Multipla, ještě předtím než prošel faceliftem, nosil jeden z nejodvážnějších kabátů v celém automobilovém světě.

Kontroverzní design multiply rozdělil veřejnost na dva tábory: jeden ji nemůže vystát a souhlasí s hodnocením Britů, druzí avantgardní tvary oceňují, střední cesta neexistuje. Italské MPV považuje za nejošklivější auto silnic Britských ostrovů 19 procent hlasujících.

Třetí místo obsadil možná trochu překvapivě Maybach. Opulentní auto pro "horních 10 tisíc Země" velké pochopení u hlasujících nepotkalo.

Mateřská automobilka Mercedes vždy sázela spíše na tvarovou umírněnost a nenápadnost. Heslo "hlavě nikoho neurazit" se ale u auta za 250 tisíc liber (11,2 milionu korun) pravděpodobně dodržet nepodařilo, když dostal 10 procent všech hlasů.

Retrotvary Chrysleru PT Cruiser urážejí estetické vnímání osmi procent hlasujících, o čtvrté místo se dělí s okatým Fordem Scorpio.

Malým překvapením je sedmé místo domácího Roveru 75. Velký model zkrachovalé britské automobilky, která je dnes v rukou Číňanů, je moderní ukázkou klasické britské automobilové školy. U třech procent hlasujících ale pohled na něj kladné pocity nevyvolává.

Stejný výsledek jako rover si odváží Kia Rio. Desítku uzavírá dvojice Kia Sedona a Renault Mégane. Francouzský zástupce nejprodávanější kategorie automobilů svými avantgardními tvary odpuzuje jedno procento hlasujících. Kritiku si odváží především za tvarování kufru.

Tiskový mluvčí serveru Cardata k průzkumu doplnil, že hlasování je samozřejmě velmi subjektivní. Auto, které je pro jednoho krásné, může být pro druhého to nejošklivější.

Nejošklivější auto světa?

Podle britského deníku Telegraph je žhavým kandidátem titulu nejošklivějšího auta světa SUV Pontiac Aztec.

Kdo je vaším favoritem, pište do diskuze pod článkem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

OBRAZEM: Škodu Kamiq zachytili v lehkém maskování při testech v provozu

Maskovaný prototyp Škody Kamiq

Třetí auto na zvýšeném podvozku v podání Škody se představí na autosalonu v Ženevě začátkem března. Nejmenší crossover...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Najdete na iDNES.cz