Ministerstva spřádají plány na rozvoj elektromobilů, mají však zpoždění

aktualizováno 
Národní akční plán čisté mobility, který vznikl v dílně ministerstva průmyslu a obchodu za podpory ministerstev životního prostředí, dopravy a řady odborníků a byl v listopadu roku 2015 schválen vládou, se měl letos novelizovat. Podle dobře informovaného zdroje iDNES.cz se novela odkládá až na druhou polovinu roku 2019.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Buček, AutemBezpečně.cz

Pro samotnou úpravu cílů národního akčního plánu čistá mobilita bylo vytvořeno několik pracovních podskupin. Rozděleny jsou podle jednotlivých ekologických paliv a potřeb pro ekologizaci dopravy. Jedna zastřešující hlavní pracovní skupina následně vše zpracuje a předloží vládě ke schválení aktualizované verze nového akčního plánu čistá mobilita.

V pracovní skupině Elektromobilita se mezi odborníky z oboru a ministerstev aktuálně řeší hlavní cíle samotného zapojení elektromobilů do vozového parku u nás a podpora rozvoje elektromobility. Mezi to například patří legislativa, způsoby financování a dotací, vazba na různé strategické dokumenty i ve vztahu k EU, počet a typ dobíjecích stanic a předpokládaný model trhu s elektromobilitou.

Z podkladů je také jasně patrné, že pokud se budou stavět dobíjecí stanice pro domácnosti, tak jedna vyjde na zhruba 40 až 60 tisíc korun, v případě bytových domů je investice kolem 60 až 100 tisíc. Další podklady mluví o strategických cílech registrací osobních vozidel jezdící čistě na elektřinu, kde v roce 2020 by u nás mělo jezdit přes 8,5 tisíce elektromobilů, v roce 2025 už přes 70,5 tisíce a v roce 2030 přes 200 tisíc. Když se však podíváme do registru vozidel, aktuálně jich je registrovaných kolem tisícovky. U autobusů cíle mluví o 102 v roce 2020, 386 v roce 2025 a 583 v roce 2030. Jde však o pracovní materiály, které se mohou různě měnit.

Z pracovní skupiny už vyplynulo, že v krátkém horizontu nebude zavedena podpora elektrických nákladních vozidel v ČR, musí se začít řešit stav firemních dobíjecích stanic a zpřístupnit je veřejnosti 24 hodin denně sedm dní v týdnu a bude se hledat rámec pro zavádění bateriových městských autobusů a rozšiřování trolejbusových a tramvajových tratí.

Připravuje se také novela zákona č. 311/2006 Sb. o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot, do kterého se začlení elektromobilita, dobíjecí stanice nebo i samotná výměna baterií a účinnost novely je plánována na leden roku 2021.

Měly by se také nastavit strategické cíle z pohledu počtu elektrických vozidel na ulicích a počtu dobíjecích stanic podle budoucích let, kde se pro rok 2025 předběžně pracuje s čísly 500 až 14 tisíc stanic, ale také jaké budou restrikce pro současná neekologická vozidla pohybující.

V pracovní skupině plynných paliv se mezi odborníky a ministerstvy aktuálně řeší zavedení bioCNG pro dopravu a zpřístupnění hromadných garáží pro všechna vozidla na alternativní paliva, jelikož až na výjimky současná garážová státní podle kolaudačních a stavebních předpisů vůbec neumožňují parkování vozidel na alternativní paliva (elektromobily, hybridy, LPG a CNG). I když tam často tato vozidla nalezneme, tak parkují proti kolaudaci garáže a normám.

V pracovní skupině věnující se vodíku se aktuálně řeší výstavba tří vodíkových stanic na našem území a podpora budoucího prodeje vozidel na vodíkový pohon, kde automobilky již ohlásily nástup v příštím roce.

Autoři:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Další z rubriky

Nenechte se rozptylovat hudbou, hlasitost a rychlé tempo jsou nebezpečné

Ilustrační snímek

Řidiči, kteří si pouští oblíbené hity za volantem, by měli zpozornět. Ne všechny písně jsou bezpečné. Britská studie...

Základní tesla může na evropský trh, startovací cena je 1,5 milionu

Tesla 3

Americká automobilka Tesla může zahájit prodej elektromobilu Model 3 v Evropě. Povolení jí vydal nizozemský úřad pro...

Řidiči v Německu prostáli loni v kolonách 52 let

Sníh ochromil Německo. Na snímku doprvní zácpa na dálnici A4 u Drážďan (29. listopadu 2010)

Loňský rok byl pro německé řidiče zatím dosud nejhorší z hlediska počtu a délky trvání zácp, kterým na zdejších...

Najdete na iDNES.cz