Dacia Logan MCV | foto: Dacia

Naftová ojetina za sto tisíc? Když na dieselu trváte, není moc na výběr

Dalo by se říct, že diesely zažívají ústup ze slávy. Stále se zpřísňující emisní limity nejen vytlačují naftové motory z cenově dostupných a malých aut, ale také z nich dělají nesmírně složitá zařízení, jejichž dlouhodobý provoz v ojetině se snad ani nemůže vyplatit.

Když diesely neměly ty složité emisní systémy a bylo zcela běžné, že pro výkon 100 koní jste potřebovali zdvihový objem aspoň 3 litry, byly to jednoduché, spolehlivé a nesmrtelné motory. To dříve celé auto zrezivělo a podlehlo zubu času, ale motor se jen vyndal a použil jinde. Taková doba je pryč. Dnes vám i více než 100 koní nabídne kdejaká naftová patnáctistovka.

Jenže s požadavky na vyšší výkon a čisté emise se vznětové motory staly velmi komplikovanými a choulostivými. Mají velice specifické požadavky na palivo a provozní náplně a také na zacházení a servis. Není divu, že spousta majitelů dieselů se potýká s drahými problémy. 

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.


Témata: Technika, diesel, přeplňovaný motor, ojetina, Fabia, ojeté auto, ojetý vůz, Dacia Sandero, Hyundai, koroze, Dacia Logan, Hyundai i30, Kia Ceed, Škoda Fabia, Dacia, Kia, Německo, Škoda Octavia, Škoda Fabia II, vznětový motor