ilustrační snímek | foto: Škoda Auto

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

  • 528
Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy – dobrodruhy, kteří elektromobily využívají i na delší cesty, tím dostal do problému. Zbývající rychlonabíječky jsou přeplněné, nebo drahé.

Vydat se dnes s elektromobilem na francouzskou dálnici znamená mít pro strach uděláno. Nebo spoustu času a peněz. Značka Izivia, dceřiná společnost energetického gigantu EDF, vypnula 189 z 217 rychlonabíjecích stanic, které tvořily páteř celé sítě nabíječek na francouzských dálnicích. A oznámila, že je neplánuje opět zprovoznit.

Prakticky tím ochromila kus své sítě Corri-Door, kterou roky budovala a stavěla na ní svoji kampaň na podporu elektromobility.

Bezpečnostní incident? Ohořelý kryt nabíječky

Izivia svoje rychlonabíječky vypnula po dvou „bezpečnostních incidentech“. Firma sice ujistila, že nebylo ohroženo bezpečí nabíjejících řidičů ani jejich aut, zároveň ale přiznala, že u poškozených stanic byly elektrickým obloukem propálené krycí plechy celé stanice. „Po těchto událostech jsme zadali nezávislé organizaci posudek a na základě jeho závěru jsme všechny stanice vypnuli,“ připustil šéf rozvoje Izivie Michel Cozic.

Pro firmu to bylo bolestné rozhodnutí, vlastní nabíjecí stanice byly totiž vlajkovou lodí celé sítě Corri-Door, která zahrnuje dohromady devět tisíc nabíjecích stanic po celé Francii a je klíčovou součástí hlavního produktu Izivie – předplacené karty, která umožňuje dobíjet u stanic i v jiných zemích než ve Francii. A co je nejtrapnější, jedna z vypnutých stanic je přímo před sídlem mateřského energetického gigantu EDF v byznysové pařížské čtvrti La Défense.

Pád symbolu skutečné elektromobility

Izivia začala nabíječky spouštět už v roce 2014. Tehdy se její síť rychlonabíjecích stanic stala argumentem, který přesvědčil tisíce Francouzů, že elektromobily dávají smysl i při cestování na delší vzdálenosti. Do té doby se „meziměstsky“ dalo jezdit leda s Teslami, které mají vlastní síť rychlodobíjecích stanic a tehdy neměly ani konkurenci v celkovém dojezdu.

Teď jsou Francouzi s dálkovým cestováním elektromobily v podstatě opět na začátku. Pokud chtějí jet na delší vzdálenost, musí riskovat, že buď nedojedou, nebo nabíjením stráví mnohem víc času. Ať už u konvenční nabíječky, kterých je po Francii relativně dost a jsou i v těsné blízkosti dálnic, nebo čekáním u zbývajících rychlonabíječek, které budou logicky mnohem víc vytížené. Na celkových asi 13 tisíc kilometrů francouzských dálnic jich zbylo necelých šedesát.

Samotná Izivia se pak dostala pod tlak kvůli rozhodnutí stanice neobnovit. Firma to vysvětlila tím, že obnova by trvala několik měsíců. Že ten argument nedává smysl? Vtip je v tom, že za dva roky vyprší koncese na dálniční dobíjecí stanice, které nyní ovládá právě Izivia. A právě tato „nejistota investic“ vede firmu k rozhodnutí stanice neobnovit.

Může za to špatná údržba, brání se výrobce

Energetický gigant je navíc ve sporu s dodavatelem vypnutých stanic, společností EVBox. Ta sice stanice sama nestavěla, v roce 2018 ale koupila jinou společnost, která rychlonabíječky dodávala. EVBox dnes ve sporu s Izivií tvrdí, že za technickými problémy stála především zanedbaná údržba. Zejména posledních pár let údajně Izivia nedělala všechny potřebné revize, které jí předepisovala smlouva s dodavatelem. „Právě tyto pravidelné revize odhalily poruchy na krycím plechu stanic a vedly nás k nezávislému posudku,“ oponuje Cozic.

Nezávislé novinářské testy dávají za pravdu spíš EVBoxu. Například Auto Plus při zimním testu zaznamenal několik nefunkčních a zanedbaných rychlonabíječek od Izivie a redaktoři sami přiznali, že cestovat na větší vzdálenost byla spíš loterie než pohodová cesta.

Bude nová a lepší síť. Jenže ne na dálnicích

Tak jako tak nyní síť rychlonabíječek ve Francii chybí. Izivia se brání tím, že 189 stanic z devíti tisíc je zanedbatelný počet, většina těchto stanic ale není na dálnicích a nabízí jen standardní nabíjecí proud. Pokud budeme počítat jen rychlonabíječky s výkonem minimálně 70 kW, které dokážou elektromobil nabít v řádu desítek minut, a umístěné na dálnicích, zbylo jich ani ne šedesát.

Pár desítek z nich navíc provozuje Ionity, komerční projekt, ve kterém spojily síly automobilky BMW, Daimler, Ford, Volkswagen a koncern Hyundai–Kia. Fungují sice dobře, ale cena nabití je tak vysoká, že ani registrovaný uživatel s předplatným se nedostane při přepočtu na kilometr na částku, za kterou jezdí majitelé konvenčních aut se spalovacími motory (čtěte více).

Corri-Door od Izivie taky nebyl v porovnání s domácím nabíjením úplně nejlevnější, ale dalo se s ním přece jen dostat asi na půlku kilometrové sazby běžného auta. Konkrétní test magazínu Auto Plus ukázal, že Nissan Leaf si při 130 kilometrech za hodinu vystačil průměrně s pěti centy na kilometr, tedy asi korunou a třiceti haléři.

Izivia tvrdí, že odpojené rychlonabíječky nahradí novými stanicemi. „V nejbližších měsících začneme uvádět do provozu síť 70 nových stanic, na kterých bude dohromady kolem 300 terminálů, které mnohem lépe splňují dnešní požadavky. To znamená, že na každé stanici bude 4 až 6 terminálů a některé budou mít dobíjecí proud až 150 kW,“ vypočítává Cozic. Zároveň ale přiznává, že tyto stanice nebudou na dálnicích.

24. ledna 2020


Elektromobil