V jedné ruce volant a v druhé mobil. Češi v autě fotí i píšou zprávy

aktualizováno 
Čeští řidiči ze všech stran slyší, že mobil za volant nepatří. Jenže realita v kabině vozu je zcela opačná. Mobil za volantem používá většina z nich. Celých třiadevadesát procent využívá telefon v autě pro navigaci, polovina si pouští hudbu a čtvrtina fotí cestu a okolí.
Mobil za volantem je česká realita, která přináší smutné statistiky. Ilustrační foto

Mobil za volantem je česká realita, která přináší smutné statistiky. Ilustrační foto | foto: AP

Pověsit na Facebook fotku z výletu, napsat kamarádovi na WhatsAppu, mrknout, co nového ve světě a... urychleně dupnout na brzdu, protože před vámi z ničeho nic svítí červená světla stojící kolony.

Více než polovina řidičů přiznává, že při řízení sahá po mobilu – nejen kvůli volání, láká je hlavně internet. A celých 11 procent potvrdilo, že je mobil za volantem už někdy dostal do potíží. Vyplývá to ze statistiky pojišťovny Generali.

„Při surfování na internetu riskují řidiči výrazně víc než při volání. Šokující je, že řidiči věnují pohledu na displej mobilu i několik sekund – v tu chvíli nedávají pozor na cestu. Příkladem může být psaní SMS, na které si během jízdy troufne více než pětina dotazovaných,“ říká mluvčí Generali pojišťovny Jan Marek.

Za mobil v ruce body

Používání mobilního telefonu je na českých silnicích zakázáno od roku 2002. Policista za něj může odebrat 2 body a na místě udělit pokutu tisíc korun. Ve správním řízení se pak pokuta vyšplhá od 1 500 až 2 500 korun.

Česká republika je k řidičům se smartphonem v ruce nejlaskavější. Ve Švýcarsku policie pokutuje částkou odpovídající 6 500 korun, v Německu od 2 500 do 5 100 korun, na Slovensku a ve Slovinsku částkou cca tři tisíce korun.

Nově se ovšem v Česku chystá zpřísnění. Za telefonování a focení za volantem bude až 10 tisíc a 4 body. Podrobnosti čtěte zde.

Nejčastěji čeští řidiči napíšou za jízdy jedno nebo dvě slova, ale 23 procent z nich si troufne napsat i větu nebo několik vět.

A nejoblíbenější aplikace? Kromě navigace řidiči tráví nejvíce času na Facebooku (20 procent), ladí online rádio (15 procent) nebo surfují na webu (13 procent) a komunikují přes WhatsApp (11 procent řidičů).

Mobil zabíjí

Většina řidičů se bez mobilu za volantem neobejde, přestože jeho používání má na svědomí drsné statistiky. Kvůli SMS zprávě, fotce nebo hovoru ročně způsobí čeští řidiči až deset tisíc nehod a škody za 550 milionů korun. Při nehodách z nepozornosti za volantem zemřelo loni 65 lidí.

Podle expertů počet nehod způsobených telefonováním nebo smskováním řidičů dlouhodobě roste, snížit ho má probíhající kampaň Nepozornost zabíjí (více o statistikách i kampani čtěte zde).

INFOGRAFIKA: Co děláme s mobilem při řízení
Autoři: ,

Od 10. 9. do 22. 9. probíhá ve Frankfurtu nad Mohanem Mezinárodní automobilová výstava (IAA). Žhavým tématem je samozřemě i elektromobilita.

Nejčtenější

Stop motorizovanému násilí. Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV

Koncept mamutího SUV čínské značky Hongqi představený na autosalonu ve...

Autosalon ve Frankfurtu má už několik sezon smůlu, v roce 2015 v jeho průběhu odstartovala Dieselgate, před dvěma roky...

Mazda bude dobíjet elektromobil Wankelem. Prototyp jezdí hladce

Prototyp elektromobilu Mazdy postavený na základech modelu CX-30

Mazda naskakuje do elektrického rychlíku se zpožděním a stojí to za to. Rozvoj elektrické infrastruktury vázne, rvačka...

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Malý elektrický Citigo bez stokoruny za 430 tisíc a hybridní Superb iV s cenou začínající na 876 900 korunách. Škoda na...

„Čínské tesly“ přijely do Evropy po svých, zahajují autosalon ve Frankfurtu

Aiways U5

Čínský start-up Aiways chce být čínskou Teslou. Prototypy prémiového elektrického SUV dojely po vlastní ose ze Si-anu...

Blesk z Itálie je nejrychlejší lambo všech dob, místo turba má kondenzátory

Lamborghini Sián FKP37

Automobilka Lamborghini si jde v mnohém vlastní cestou. Důkazem toho je i nová limitovaná edice vozu Sián. Za dva...

Další z rubriky

Západní státy tlačí na elektromobilismus, ale chybí nabíječky, říká expert

Redaktor iDNES.cz František Dvořák v diskusním pořadu Rozstřel. (13. září 2019)

Zlaté časy autosalonů jsou dávno pryč. Ten letošní se ve Frankfurtu v tradiční podobě koná naposledy, myslí si...

Autofotka týdne: Vodní dýmka a zhmotnění Ďábla ve Frankfurtu

Ramsmobile Protos RM-X2

Když už máte definitivní pocit zmaru nad uniformitou dnešního autoprůmyslu svázaného regulacemi, bičovaného politiky a...

Elektrická Honda E je miláček publika, do Česka přibzučí za dva roky

Honda e

Honda konečně dotáhla do sériové podoby svůj první elektromobil. Malý hatchback s jednoduchým pojmenováním E má...

Najdete na iDNES.cz