V jedné ruce volant a v druhé mobil. Češi v autě fotí i píšou zprávy

aktualizováno 
Čeští řidiči ze všech stran slyší, že mobil za volant nepatří. Jenže realita v kabině vozu je zcela opačná. Mobil za volantem používá většina z nich. Celých třiadevadesát procent využívá telefon v autě pro navigaci, polovina si pouští hudbu a čtvrtina fotí cestu a okolí.
Mobil za volantem je česká realita, která přináší smutné statistiky. Ilustrační foto

Mobil za volantem je česká realita, která přináší smutné statistiky. Ilustrační foto | foto: AP

Pověsit na Facebook fotku z výletu, napsat kamarádovi na WhatsAppu, mrknout, co nového ve světě a... urychleně dupnout na brzdu, protože před vámi z ničeho nic svítí červená světla stojící kolony.

Více než polovina řidičů přiznává, že při řízení sahá po mobilu – nejen kvůli volání, láká je hlavně internet. A celých 11 procent potvrdilo, že je mobil za volantem už někdy dostal do potíží. Vyplývá to ze statistiky pojišťovny Generali.

„Při surfování na internetu riskují řidiči výrazně víc než při volání. Šokující je, že řidiči věnují pohledu na displej mobilu i několik sekund – v tu chvíli nedávají pozor na cestu. Příkladem může být psaní SMS, na které si během jízdy troufne více než pětina dotazovaných,“ říká mluvčí Generali pojišťovny Jan Marek.

Za mobil v ruce body

Používání mobilního telefonu je na českých silnicích zakázáno od roku 2002. Policista za něj může odebrat 2 body a na místě udělit pokutu tisíc korun. Ve správním řízení se pak pokuta vyšplhá od 1 500 až 2 500 korun.

Česká republika je k řidičům se smartphonem v ruce nejlaskavější. Ve Švýcarsku policie pokutuje částkou odpovídající 6 500 korun, v Německu od 2 500 do 5 100 korun, na Slovensku a ve Slovinsku částkou cca tři tisíce korun.

Nově se ovšem v Česku chystá zpřísnění. Za telefonování a focení za volantem bude až 10 tisíc a 4 body. Podrobnosti čtěte zde.

Nejčastěji čeští řidiči napíšou za jízdy jedno nebo dvě slova, ale 23 procent z nich si troufne napsat i větu nebo několik vět.

A nejoblíbenější aplikace? Kromě navigace řidiči tráví nejvíce času na Facebooku (20 procent), ladí online rádio (15 procent) nebo surfují na webu (13 procent) a komunikují přes WhatsApp (11 procent řidičů).

Mobil zabíjí

Většina řidičů se bez mobilu za volantem neobejde, přestože jeho používání má na svědomí drsné statistiky. Kvůli SMS zprávě, fotce nebo hovoru ročně způsobí čeští řidiči až deset tisíc nehod a škody za 550 milionů korun. Při nehodách z nepozornosti za volantem zemřelo loni 65 lidí.

Podle expertů počet nehod způsobených telefonováním nebo smskováním řidičů dlouhodobě roste, snížit ho má probíhající kampaň Nepozornost zabíjí (více o statistikách i kampani čtěte zde).

INFOGRAFIKA: Co děláme s mobilem při řízení
Autoři: ,

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

Ferrari představilo novou formuli pro Vettela

Monopost Formule 1 stáje Scuderia Ferrari pro sezonu 2019

Nejslavnější stáj Formule 1 představila svůj nový monopost pro nadcházející sezonu. Premiéra nového ferrari pro...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Renault 6x4 mix 7m3 Baryval
Renault 6x4 mix 7m3 Baryval

r.v. 2006, naj. 174 500 km, diesel
520 300 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz