Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

aktualizováno 
Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje na někdejší řadu ML, jež se stala prvním SUV ze Stuttgartu a rýsovala moderní pojetí luxusního crossoveru.

Zcela nová generace V 167 se stává nositelem průlomových technologií a jen dva odborní novináři dostali příležitost vyzkoušet si ji v okolí texaského San Antonia. A proč v USA?

Stejně jako první ML v roce 1997, také nový Mercedes-Benz GLE totiž vzniká pro celý svět výhradně v americké továrně Tuscaloosa poblíž Vance v Alabamě (jen v letech 1999 až 2002 se pro Evropu ML vyrábělo v Rakousku u Steyeru). Od založení v roce 1995 do jejího rozvoje Daimler investoval na šest miliard dolarů a dosud zde vznikly více než dva miliony SUV, z nichž dvě třetiny byly určeny na export. V současnosti z bran této továrny vyjíždějí také vozy GLE Coupé a GLS a „céčka“ pro domácí, severoamerický trh.

Nová střída GLE není žádným „tetrisem“ sestavovaným z notoricky známých technických řešení, ale zcela novou konstrukcí. Novinka má oproti svému předchůdci o 80 mm delší rozvor náprav. Z toho těží zejména cestující na zadních sedadlech, přičemž stopový průměr otáčení se zvětšil o přijatelných 200 mm. Délka narostla o 105 mm a výška klesla o 24 mm, dílčí nárůsty lze zaznamenat ve všech místech interiéru a zavazadlového prostoru. 

Fotogalerie

Tento mercedes je oproti svému předchůdci ve všech ohledech větší, prostornější, výkonnější a plní nejnáročnější standardy pro komfort nebo emise. 

Do základní výbavy nyní patří například přístrojový štít s dvojicí displejů 12,3 palce, couvací kamera (řada konkurentů tento zdánlivě běžný prvek stále dostává jen za příplatek), elektrické ovládání víka zavazadlového prostoru nebo hlavní světlomety sestavené z LED (ve dvou verzích: chytré a ještě chytřejší).

Hmotnost srovnatelně vybaveného modelu se přitom takřka nezměnila, a to ani přesto, že jde o větší vůz, schopný navíc vyhovět nejnovějším požadavkům evropských a severoamerických nárazových testů. Většina prvků struktury karoserie i povrchových dílů je přitom vyráběna z oceli. 

Nové GLE je tak (třeba po nové Audi A8) dalším důkazem, že důmyslná práce s ocelovými prvky různé tloušťky a pevnosti v současnosti zaručí celku vyšší tuhost (v tomto případě mezigeneračně narostla o 20 procent) při zachování dostupných výrobních nákladů než různé experimenty s kompozitními či slitinovými materiály.

Mercedes čtvrté generace třídy GLE

Mercedes čtvrté generace třídy GLE

Za pozornost stojí například řešení čelní části přídě. Celá chladičová stěna je včetně příčky plastová. Celek je velmi lehký a má dostatečnou pevnost, není přitom součástí deformační zóny, a to ani té „prvosledové“. Tu totiž představuje série podélníků z vysokopevnostních ocelí, z nichž ty nejtužší, zatepla tvářené součásti najdeme v podlaze, horních částech sloupků A a B a příčníku mezi patami sloupků A. 

Pro nové GLE paletu tvoří vznětový čtyřválec OM 654 pro GLE 300 d (180 kW/500 N.m), vznětový šestiválec OM 656 pro GLE 350 d (200 kW/600 N.m) a 400 d (243 kW/700 N.m) a zážehový šestiválec M 256 pro GLE 450 (270 kW/500 N.m).

Jedinou možností je devítistupňová samočinná převodovka 9G-Tronic a pro Evropu i pohon všech kol, připravený hned ve třech variantách. Čtyřválce dostaly trvalé dělení mezi nápravy v poměru 50:50, u šestiválců je distribuce točivého momentu řízena elektronicky. Třetí variantou je (zřejmě vůbec poprvé v sériové produkci) kombinace variabilního dělení s redukční převodovkou. Pouze pro vybrané trhy včetně USA bude nová řada GLE k dispozici také se zážehovým čtyřválcem 2,0 l/190 kW (258 k) v kombinaci s pohonem všech, ale též pouze zadních kol.

Mercedes čtvrté generace třídy GLE
Mercedes čtvrté generace třídy GLE

To zřejmě nejzajímavější se však skrývá pod karoserií. Primární elektrický okruh totiž pracuje s napětím 48 V, což umožnilo použít také vzduchové pérování nové konstrukce. Jeho předností jsou bleskové reakce každého z kol. Základem systému označovaného E-Active Body Control je vzduchové pérování Airmatic, doplněné na každém kole tlakovým čerpadlem oleje, jenž rychle a precizně upravuje charakteristiku tlumiče. 

V režimu Offroad lze například spustit vyprošťovací proces (například uváznete-li v písku), kdy každé z kol mění své vyvěšení mezi krajními rejdy v rozmezí 120 mm a v taktu necelé sekundy. Navíc můžete měnit vyvěšení každého z kol zvlášť, zcela jednoduše, pouze tahy jezdců po středovém monitoru.

Kamera za čelním sklem sleduje povrch vozovky před vozem a úpravou vyvěšení konkrétního kola ve správný moment mu umožní až neuvěřitelně plavně překonávat jakékoli nerovnosti. V jízdním režimu Curve navíc v zatáčkách zdvihá vnější kola a snižuje kola vnitřní, takže se ve voze cítíte trochu jako na motorce a máte pocit, že každá zatáčka je najednou klopená. Celý proces je naprosto plynulý a působí přirozeným dojmem. Intenzitu náklonu lze regulovat ve třech stupních.

Zkoušeli jsme především vozy GLE 450 v americkém provedení. Od těch evropských se lišily hlavně statickými světlomety LED (tamní regulace neumožňuje měnit světelný tok, pouze přepínat mez potkávacím a dálkovým svícením) a fungujícími asistenčními systémy (musí být lokalizovány na americké dopravní značení). Palubní deska je velmi jednoduchá a na řidiče působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Přístrojový štít je, jak už jsme si zvykli u dříve představených mercedesů, tvořen dvojicí velkoplošných displejů (ten uprostřed je dotykový).

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.
Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Sedadla jsou pohodlná a zvýšená pozice přispívá k příjemnému výhledu kolem vozu. Také zadní sedadla jsou kompletně elektricky stavitelná (samozřejmě z typických panýlků na dveřích) a vyhřívaná. I GLE přichází s komunikačním rozhraním MBUX, představeným loni v nové generaci třídy A (W177). 

Celý multimediální systém lze v rámci MBUX ovládat touchpadem na středové konzoli, přímým dotykem na displeji nebo hlasovými pokyny, jejichž možnosti rozšiřuje „umělá inteligence“. Trvalé spojení s digitálním světem internetu je samozřejmostí a MBUX se umí učit, takže pro daný úkon není třeba použít konkrétní, pevně nastavený pokyn (např. „zvyš teplotu na 23 stupňů“), ale stačí poznamenat cokoli jiného (třeba „je mi zima“).

A dokonce umí říkat vtipy! MBUX se průběžně učí vaše pokyny, barvu hlasu i zvyky, takže teprve v tomto případě se hlasová komunikace s automobilem stává skutečně efektivním kanálem a ne pouhým těžkopádným dohadováním.

Srdcem soustavy MBUX je léty laděné hlasové ovládání LinguaTronic a pro zahájení komunikace není třeba mačkat tlačítka, ale stačí jen vyslovit pozdrav „Hey Mercedes“. Těšit se můžeme i na českou verzi, jež ovšem v námi zkoušených vozech k dispozici nebyla. Novinkou v modifikaci pro typ GLE je propracovaný systém ovládání řady funkcí gesty.

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Zmiňme ještě v širokém spektru regulovatelnou grafiku přístrojů nebo trojrozměrnou navigaci. Ta spolupracuje s kamerou za čelním sklem a když například vjíždíte do křižovatky, proměnlivé grafické symboly přímo do obrazu středového monitoru vykreslují šipky a pokyny pro případnou změnu směru jízdy. 

A když se blížíte k cíli, objevují se tam i čísla domů. Největším zážitkem z jízdy s GLE 450 je bezprecedentní pohodlí. Interiér je takřka dokonale odhlučněn jak od rázů a pazvuků z vozovky či pneumatik, tak od aerodynamického hluku. Jako optimální kompromis mezi jízdními vlastnostmi a komfortem se nám jevily ráfky s průměrem 20 palců.

SUV z dob, kdy se jim ještě tak neříkalo

První Mercedes-Benz ML (W 163) byl představen v roce 1997. Neříkali mu však ještě SUV, vždyť tato dnes stěžejní kategorie byla tehdy v plenkách, ale AAV, tedy All Activity Vehicle. O prvním „em-elu“ se zprvu uvažovalo jako o nástupci již tehdy dosti archaické třídy G, ovšem obě řady nakonec pokračují souběžně.

A navíc v průběhu dalších let došlo k razantnímu rozšíření nabídky SUV. Je to totiž vytrvale bující kategorie, jež zákazníkům dává dojem, že jsou „in“, a výrobcům možnost nabízet běžnou techniku za hromadu peněz. Mercedes-Benz tak nyní kromě následnického typu GLE a zmíněné třídy G nabízí i menši modely GLA, GLC, GLC Coupé, GLE Coupé a špičkový GLS.

Druhá generace třídy ML (W 164) nastoupila v roce 2005 a přinesla především přechod z rámového podvozku na samonosnou karoserii. Generace třetí (W 166) při svém faceliftu v roce 2015 přišla i s derivátem GLE Coupé (C 292), útočícím zejména proti BMW X6, a zároveň se její označení změnilo z „M-Klasse“ na GLE. 

Mercedes-Benz třidy M
Autoři:
  • Nejčtenější

Bydlíky jen za pár korun. Jak správně vybrat obytný přívěs

Premium Nejkrásnější dovolená je prý v domku na dvou kolech. Komfortní, romantická, a přitom levná. Jak vybrat co nejlepší...

Dovolená v apartmánu na kolech je zážitek. Ale levné to není

Dobrodružství, nezávislost, romantika, komfort. Dovolená v luxusním apartmánu na kolech je skvělý zážitek na celý...

Octavia RS bude také bez hybridu. Dostane i TSI se samosvorem nebo superTDI

Škoda odhalila nové motorizace pro vrcholové provedení Octavie. RS bude mít poprvé v historii v nabídce tři druhy...

Elektrické SUV Škody už trénuje na českých cestách. Představí se v září

První škodovka postavená na modulární elektrifikované platformě MEB koncernu Volkswagen si vzala jméno z irského slova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec trápení se spojkou. Její chytrou verzi dostávají nové kie

Automobilka Kia přichází se zajímavou technickou novinkou. Je jí manuální převodovka se spojkou bez mechanické vazby,...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Jak nezničit veterána moderním biopalivem? Tankujte prémiový benzin

Biopaliva mají pomoci snižovat emise CO2 a chránit přírodu a planetu, nicméně v každodenní praxi spíše způsobují celou...

Virtuální premiéra. Optimistické Audi představilo sourozence Škody Enyaq

I když ta nejpřísnější opatření kvůli koronaviru padají, premiéry nových aut se konají nadále převážně online. Audi v...

Velikán Morricone doprovodil hudbou slavnou reklamu na naftový renault

Odešel velikán Ennio Morricone, skladatel, který svými melodiemi doprovodil více než 500 filmů a seriálů, se podepsal i...

Minutové půjčovny mají být lékem na ucpaná města a drahý provoz auta

Počet uživatelů carsharingu, tedy sdílených aut, v Evropě letos překročí 15 milionů, což je o 70 procent více než před...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...