Zcela nová generace V 167 se stává nositelem průlomových technologií a jen dva odborní novináři dostali příležitost vyzkoušet si ji v okolí texaského San Antonia. A proč v USA?
Stejně jako první ML v roce 1997, také nový Mercedes-Benz GLE totiž vzniká pro celý svět výhradně v americké továrně Tuscaloosa poblíž Vance v Alabamě (jen v letech 1999 až 2002 se pro Evropu ML vyrábělo v Rakousku u Steyeru). Od založení v roce 1995 do jejího rozvoje Daimler investoval na šest miliard dolarů a dosud zde vznikly více než dva miliony SUV, z nichž dvě třetiny byly určeny na export. V současnosti z bran této továrny vyjíždějí také vozy GLE Coupé a GLS a „céčka“ pro domácí, severoamerický trh.
Nová střída GLE není žádným „tetrisem“ sestavovaným z notoricky známých technických řešení, ale zcela novou konstrukcí. Novinka má oproti svému předchůdci o 80 mm delší rozvor náprav. Z toho těží zejména cestující na zadních sedadlech, přičemž stopový průměr otáčení se zvětšil o přijatelných 200 mm. Délka narostla o 105 mm a výška klesla o 24 mm, dílčí nárůsty lze zaznamenat ve všech místech interiéru a zavazadlového prostoru.
Tento mercedes je oproti svému předchůdci ve všech ohledech větší, prostornější, výkonnější a plní nejnáročnější standardy pro komfort nebo emise.
Do základní výbavy nyní patří například přístrojový štít s dvojicí displejů 12,3 palce, couvací kamera (řada konkurentů tento zdánlivě běžný prvek stále dostává jen za příplatek), elektrické ovládání víka zavazadlového prostoru nebo hlavní světlomety sestavené z LED (ve dvou verzích: chytré a ještě chytřejší).
Hmotnost srovnatelně vybaveného modelu se přitom takřka nezměnila, a to ani přesto, že jde o větší vůz, schopný navíc vyhovět nejnovějším požadavkům evropských a severoamerických nárazových testů. Většina prvků struktury karoserie i povrchových dílů je přitom vyráběna z oceli.
Nové GLE je tak (třeba po nové Audi A8) dalším důkazem, že důmyslná práce s ocelovými prvky různé tloušťky a pevnosti v současnosti zaručí celku vyšší tuhost (v tomto případě mezigeneračně narostla o 20 procent) při zachování dostupných výrobních nákladů než různé experimenty s kompozitními či slitinovými materiály.
Za pozornost stojí například řešení čelní části přídě. Celá chladičová stěna je včetně příčky plastová. Celek je velmi lehký a má dostatečnou pevnost, není přitom součástí deformační zóny, a to ani té „prvosledové“. Tu totiž představuje série podélníků z vysokopevnostních ocelí, z nichž ty nejtužší, zatepla tvářené součásti najdeme v podlaze, horních částech sloupků A a B a příčníku mezi patami sloupků A.
Pro nové GLE paletu tvoří vznětový čtyřválec OM 654 pro GLE 300 d (180 kW/500 N.m), vznětový šestiválec OM 656 pro GLE 350 d (200 kW/600 N.m) a 400 d (243 kW/700 N.m) a zážehový šestiválec M 256 pro GLE 450 (270 kW/500 N.m).
Jedinou možností je devítistupňová samočinná převodovka 9G-Tronic a pro Evropu i pohon všech kol, připravený hned ve třech variantách. Čtyřválce dostaly trvalé dělení mezi nápravy v poměru 50:50, u šestiválců je distribuce točivého momentu řízena elektronicky. Třetí variantou je (zřejmě vůbec poprvé v sériové produkci) kombinace variabilního dělení s redukční převodovkou. Pouze pro vybrané trhy včetně USA bude nová řada GLE k dispozici také se zážehovým čtyřválcem 2,0 l/190 kW (258 k) v kombinaci s pohonem všech, ale též pouze zadních kol.
To zřejmě nejzajímavější se však skrývá pod karoserií. Primární elektrický okruh totiž pracuje s napětím 48 V, což umožnilo použít také vzduchové pérování nové konstrukce. Jeho předností jsou bleskové reakce každého z kol. Základem systému označovaného E-Active Body Control je vzduchové pérování Airmatic, doplněné na každém kole tlakovým čerpadlem oleje, jenž rychle a precizně upravuje charakteristiku tlumiče.
V režimu Offroad lze například spustit vyprošťovací proces (například uváznete-li v písku), kdy každé z kol mění své vyvěšení mezi krajními rejdy v rozmezí 120 mm a v taktu necelé sekundy. Navíc můžete měnit vyvěšení každého z kol zvlášť, zcela jednoduše, pouze tahy jezdců po středovém monitoru.
Kamera za čelním sklem sleduje povrch vozovky před vozem a úpravou vyvěšení konkrétního kola ve správný moment mu umožní až neuvěřitelně plavně překonávat jakékoli nerovnosti. V jízdním režimu Curve navíc v zatáčkách zdvihá vnější kola a snižuje kola vnitřní, takže se ve voze cítíte trochu jako na motorce a máte pocit, že každá zatáčka je najednou klopená. Celý proces je naprosto plynulý a působí přirozeným dojmem. Intenzitu náklonu lze regulovat ve třech stupních.
Zkoušeli jsme především vozy GLE 450 v americkém provedení. Od těch evropských se lišily hlavně statickými světlomety LED (tamní regulace neumožňuje měnit světelný tok, pouze přepínat mez potkávacím a dálkovým svícením) a fungujícími asistenčními systémy (musí být lokalizovány na americké dopravní značení). Palubní deska je velmi jednoduchá a na řidiče působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Přístrojový štít je, jak už jsme si zvykli u dříve představených mercedesů, tvořen dvojicí velkoplošných displejů (ten uprostřed je dotykový).
Sedadla jsou pohodlná a zvýšená pozice přispívá k příjemnému výhledu kolem vozu. Také zadní sedadla jsou kompletně elektricky stavitelná (samozřejmě z typických panýlků na dveřích) a vyhřívaná. I GLE přichází s komunikačním rozhraním MBUX, představeným loni v nové generaci třídy A (W177).
Celý multimediální systém lze v rámci MBUX ovládat touchpadem na středové konzoli, přímým dotykem na displeji nebo hlasovými pokyny, jejichž možnosti rozšiřuje „umělá inteligence“. Trvalé spojení s digitálním světem internetu je samozřejmostí a MBUX se umí učit, takže pro daný úkon není třeba použít konkrétní, pevně nastavený pokyn (např. „zvyš teplotu na 23 stupňů“), ale stačí poznamenat cokoli jiného (třeba „je mi zima“).
A dokonce umí říkat vtipy! MBUX se průběžně učí vaše pokyny, barvu hlasu i zvyky, takže teprve v tomto případě se hlasová komunikace s automobilem stává skutečně efektivním kanálem a ne pouhým těžkopádným dohadováním.
Srdcem soustavy MBUX je léty laděné hlasové ovládání LinguaTronic a pro zahájení komunikace není třeba mačkat tlačítka, ale stačí jen vyslovit pozdrav „Hey Mercedes“. Těšit se můžeme i na českou verzi, jež ovšem v námi zkoušených vozech k dispozici nebyla. Novinkou v modifikaci pro typ GLE je propracovaný systém ovládání řady funkcí gesty.
Zmiňme ještě v širokém spektru regulovatelnou grafiku přístrojů nebo trojrozměrnou navigaci. Ta spolupracuje s kamerou za čelním sklem a když například vjíždíte do křižovatky, proměnlivé grafické symboly přímo do obrazu středového monitoru vykreslují šipky a pokyny pro případnou změnu směru jízdy.
A když se blížíte k cíli, objevují se tam i čísla domů. Největším zážitkem z jízdy s GLE 450 je bezprecedentní pohodlí. Interiér je takřka dokonale odhlučněn jak od rázů a pazvuků z vozovky či pneumatik, tak od aerodynamického hluku. Jako optimální kompromis mezi jízdními vlastnostmi a komfortem se nám jevily ráfky s průměrem 20 palců.
SUV z dob, kdy se jim ještě tak neříkaloPrvní Mercedes-Benz ML (W 163) byl představen v roce 1997. Neříkali mu však ještě SUV, vždyť tato dnes stěžejní kategorie byla tehdy v plenkách, ale AAV, tedy All Activity Vehicle. O prvním „em-elu“ se zprvu uvažovalo jako o nástupci již tehdy dosti archaické třídy G, ovšem obě řady nakonec pokračují souběžně. A navíc v průběhu dalších let došlo k razantnímu rozšíření nabídky SUV. Je to totiž vytrvale bující kategorie, jež zákazníkům dává dojem, že jsou „in“, a výrobcům možnost nabízet běžnou techniku za hromadu peněz. Mercedes-Benz tak nyní kromě následnického typu GLE a zmíněné třídy G nabízí i menši modely GLA, GLC, GLC Coupé, GLE Coupé a špičkový GLS. Druhá generace třídy ML (W 164) nastoupila v roce 2005 a přinesla především přechod z rámového podvozku na samonosnou karoserii. Generace třetí (W 166) při svém faceliftu v roce 2015 přišla i s derivátem GLE Coupé (C 292), útočícím zejména proti BMW X6, a zároveň se její označení změnilo z „M-Klasse“ na GLE. |