Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Britská automobilová šlechta se dala na včelaření. Med dostanete k rollsu

Možná jste letos na jaře konečně přečetli ten tlustý román, co léta ležel na poličce. Třeba jste se naučili šít nebo mluvit italsky. A kdo ví, možná bude mít na podzim zase kvůli pandemii každý dost času na své hobby. Včetně automobilek. Ty britské, luxusní a vznešené, ve volné chvíli chovají včely.
Včelaření v podání automobilky Bentley

Včelaření v podání automobilky Bentley | foto: Bentley

Panství, až oči přecházejí, víc než čtyřicítka arů v majetku slavného Rolls-Roycu platí za automobilový eden. Nejsou továrnou ani fabrikou. Není to dílna, montážní linka nebo výrobna. Je to moderní venkovské stavení v hrabství Západní Sussex, jež se dotýká jižního cípu Národního parku South Downs. Tady, nedaleko jihoanglického Chichesteru, se vyrábějí nejluxusnější auta na světě.

Pracuje se tu pochopitelně výhradně ručně. Když ale zrovna mechanici neskládají dohromady kolosální dvanáctiválce, nasoukají se do bílých kombinéz a vyrazí ven na louku, k jezírku. Tam, v šestici dřevěných úlů to bzučí skoro jako u šicích strojů místních automobilových krejčích a švadlen.

Včelaření v podání Rolls.Royce

„Několik našich zaměstnanců patří mezi velké fanoušky včelařství,“ povídá šéf komunikace Rolls-Roycu Richard Carter. V péči o včelstva se prý střídají, pomáhají jim v tom profesionálové z regionální včelařské asociace, kteří tu a tam zajdou do Goodwoodu i na inspekci.     

Na pozemcích britské automobilky přelétává na tři sta tisíc včel. „Ty dobrodružnější včelky se vydávají na průzkum rozlehlých, dvanáct tisíc arů velkých goodwoodských pozemků,“ přibližuje Carter s tím, že opylovávat mohou roje i rostliny na zelené střeše výrobní haly. A taky vzácné Phantomovy růže na dvorku, o které bedlivě pečuje známý zahradník Philip Harkness.

Inspirace napříč Anglií

Rolls-Royce se stará o včely od roku 2017, kdy jeden ze členů představenstva automobilky, včelař-amatér, svým hobby nadchnul ostatní. A tento pozoruhodný experiment se ujal i u konkurence. Loni na svých pozemcích v Crewe v severozápadní Anglii postavilo dva úly i Bentley. Mají v nich 120 tisíc včel, jen tak na zkoušku.

Na podzim bylo v Crewe jasné, že dvě včelstva zvládnou vyrobit stovku sklenic medu. „Naši včelaři si všimli, že hmyz přináší do úlů pyl z divokých květin z okolí i z těch, které jsme vysázeli u nás na pozemku. Ukázalo se, že jsme pro úly vybrali správné místo, a proto bude našeho prvního medu tolik,“ komentoval tehdy Peter Bosch z představenstva Bentley.

I pro tento úspěch se automobilka rozhodla, že přidá další tři úly a „zaměstná“ stejný počet včel jako v Goodwoodu. Doufá, že letos bude v plástvích na patnáct kilogramů medu, tedy asi dvě stovky sklenic. Med je skvělý bonus chovatelství, nicméně jak u Bentley, tak u Rolls-Roycu byla na začátku celého včelařského hobby myšlenka, že umístěním včelstev na své pozemky podpoří výrobci luxusních aut lokální biodiverzitu.

Život včel není ve 21. století jednoduchý. Hmyz trpí intenzivním zemědělstvím, používáním pesticidů, větší mírou urbanizace i úbytkem přirozeného prostředí ve městech. A taky globálním oteplováním, na němž se automobilky stejně jako kterékoli jiné fabriky na světě pochopitelně podílejí.

Pozor, jelen!

V britské včelařské partě nejsou jen Rolls-Royce a Bentley. Svůj úl mají i zaměstnanci solihullské fabriky koncernu Jaguar Land Rover. Jak napsal magazín Forbes, zvídavé děti docházející do firemní školky se díky tomu mohou s hmyzem blíž seznámit a chovatelství je také dobrou alternativou ke kognitivně behaviorální terapii pro zaměstnance automobilky, které trápí nějaké duševní problémy.

Jaguar by chtěl na svých pozemcích mít nakonec až milion včel. Jestli budou další úly přibývat i u Bentley nebo Rolls-Roycu, se zatím uvidí. Je ale dost možné, že britským automobilkám „domácí“ med zachutná natolik, že si včel adoptují mnohem víc než doteď. Však zrovna třeba v Goodwoodu prý včely do pláství ukládají tak slaďoučký nektar, s lehce dřevěnou vůní, že mu přezdívají Rolls-Royce mezi medy.

Ne každý má ale možnost místní med ochutnat, od výrobce ho darem dostanou jen vážení zákazníci, kteří se sem vydají okouknout nová auta. Přímo do showroomu je tu doprovodí nejen roje včel, ale třeba i kachny, slípky, labutě nebo volavky. „Zrovna když jsme měli kvůli koronaviru odstávku výroby, tak spousta z těch ptáků měla mláďata,“ prozrazuje Richard s tím, že nemotorná zvířátka jsou další milou starostí jinak tradičního výrobce prémiových automobilů.

Tam, kde zvířata nejčastěji přechází vozovku, teď dokonce pracovníci továrny nainstalovali výstražné dopravní značky. „Mimo ptactvo k nám totiž často zavítají i jiní návštěvníci,“ vysvětluje goodwoodský mluvčí a prozrazuje, že z nedalekého lesa sem na průzkum chodí lišky, jeleni, jezevci nebo třeba zajíci.

Živá čidla

„Asi 80 tisíc včel má Ford ve své americké továrně v Derbornu,“ píše magazín Autobible. „Narůstající obliba včelaření u automobilek je zřejmě způsobena tím, že je tento hmyz vnímán jako indikátor kvality životního prostředí.“

Autoři:
  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Vypadá jako motorka, ale motorka to není. I když se tak chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K...

Sraz vytříbených bavoráků přivítal žraloka, botu i nejlepší M všech dob

17. dubna 2024

Rekordní. Tak se dá shrnout letošní setkání majitelů a příznivců vozů BMW divize M. Na trať...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze nové alfy. Smí Milano do Milána? A je zakázáno vyrábět ji v Polsku?

15. dubna 2024

Tak bizarní start kariéry umí autu nalinkovat jen Italové. Zní to jak komedie z pera nobelisty...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

Šviháky lázeňské déšť nezastaví. Italové vyrazili na promenádu na kolonádu

23. dubna 2024

Už po pětadvacáté si dali italští frajeři sraz na kolonádě v Poděbradech. Tradiční sraz spojený s...

Autoatlas Itálie. Opel, ferrari a fordy vzdaly hold známým městům a místům

22. dubna 2024

Potomci Leonarda da Vinciho dali světu skvělé těstoviny, fantastická vína, skvostný parmazán,...

Cestovatelský speciál Harley-Davidson mění po padesáti letech tvář

22. dubna 2024

Úplně předělat legendární design, který se jen s minimálními změnami vyráběl víc než padesát let,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...