Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Britská automobilová šlechta se dala na včelaření. Med dostanete k rollsu

Možná jste letos na jaře konečně přečetli ten tlustý román, co léta ležel na poličce. Třeba jste se naučili šít nebo mluvit italsky. A kdo ví, možná bude mít na podzim zase kvůli pandemii každý dost času na své hobby. Včetně automobilek. Ty britské, luxusní a vznešené, ve volné chvíli chovají včely.
Včelaření v podání automobilky Bentley

Včelaření v podání automobilky Bentley | foto: Bentley

Panství, až oči přecházejí, víc než čtyřicítka arů v majetku slavného Rolls-Roycu platí za automobilový eden. Nejsou továrnou ani fabrikou. Není to dílna, montážní linka nebo výrobna. Je to moderní venkovské stavení v hrabství Západní Sussex, jež se dotýká jižního cípu Národního parku South Downs. Tady, nedaleko jihoanglického Chichesteru, se vyrábějí nejluxusnější auta na světě.

Pracuje se tu pochopitelně výhradně ručně. Když ale zrovna mechanici neskládají dohromady kolosální dvanáctiválce, nasoukají se do bílých kombinéz a vyrazí ven na louku, k jezírku. Tam, v šestici dřevěných úlů to bzučí skoro jako u šicích strojů místních automobilových krejčích a švadlen.

Včelaření v podání Rolls.Royce

„Několik našich zaměstnanců patří mezi velké fanoušky včelařství,“ povídá šéf komunikace Rolls-Roycu Richard Carter. V péči o včelstva se prý střídají, pomáhají jim v tom profesionálové z regionální včelařské asociace, kteří tu a tam zajdou do Goodwoodu i na inspekci.     

Na pozemcích britské automobilky přelétává na tři sta tisíc včel. „Ty dobrodružnější včelky se vydávají na průzkum rozlehlých, dvanáct tisíc arů velkých goodwoodských pozemků,“ přibližuje Carter s tím, že opylovávat mohou roje i rostliny na zelené střeše výrobní haly. A taky vzácné Phantomovy růže na dvorku, o které bedlivě pečuje známý zahradník Philip Harkness.

Inspirace napříč Anglií

Rolls-Royce se stará o včely od roku 2017, kdy jeden ze členů představenstva automobilky, včelař-amatér, svým hobby nadchnul ostatní. A tento pozoruhodný experiment se ujal i u konkurence. Loni na svých pozemcích v Crewe v severozápadní Anglii postavilo dva úly i Bentley. Mají v nich 120 tisíc včel, jen tak na zkoušku.

Na podzim bylo v Crewe jasné, že dvě včelstva zvládnou vyrobit stovku sklenic medu. „Naši včelaři si všimli, že hmyz přináší do úlů pyl z divokých květin z okolí i z těch, které jsme vysázeli u nás na pozemku. Ukázalo se, že jsme pro úly vybrali správné místo, a proto bude našeho prvního medu tolik,“ komentoval tehdy Peter Bosch z představenstva Bentley.

I pro tento úspěch se automobilka rozhodla, že přidá další tři úly a „zaměstná“ stejný počet včel jako v Goodwoodu. Doufá, že letos bude v plástvích na patnáct kilogramů medu, tedy asi dvě stovky sklenic. Med je skvělý bonus chovatelství, nicméně jak u Bentley, tak u Rolls-Roycu byla na začátku celého včelařského hobby myšlenka, že umístěním včelstev na své pozemky podpoří výrobci luxusních aut lokální biodiverzitu.

Život včel není ve 21. století jednoduchý. Hmyz trpí intenzivním zemědělstvím, používáním pesticidů, větší mírou urbanizace i úbytkem přirozeného prostředí ve městech. A taky globálním oteplováním, na němž se automobilky stejně jako kterékoli jiné fabriky na světě pochopitelně podílejí.

Pozor, jelen!

V britské včelařské partě nejsou jen Rolls-Royce a Bentley. Svůj úl mají i zaměstnanci solihullské fabriky koncernu Jaguar Land Rover. Jak napsal magazín Forbes, zvídavé děti docházející do firemní školky se díky tomu mohou s hmyzem blíž seznámit a chovatelství je také dobrou alternativou ke kognitivně behaviorální terapii pro zaměstnance automobilky, které trápí nějaké duševní problémy.

Jaguar by chtěl na svých pozemcích mít nakonec až milion včel. Jestli budou další úly přibývat i u Bentley nebo Rolls-Roycu, se zatím uvidí. Je ale dost možné, že britským automobilkám „domácí“ med zachutná natolik, že si včel adoptují mnohem víc než doteď. Však zrovna třeba v Goodwoodu prý včely do pláství ukládají tak slaďoučký nektar, s lehce dřevěnou vůní, že mu přezdívají Rolls-Royce mezi medy.

Ne každý má ale možnost místní med ochutnat, od výrobce ho darem dostanou jen vážení zákazníci, kteří se sem vydají okouknout nová auta. Přímo do showroomu je tu doprovodí nejen roje včel, ale třeba i kachny, slípky, labutě nebo volavky. „Zrovna když jsme měli kvůli koronaviru odstávku výroby, tak spousta z těch ptáků měla mláďata,“ prozrazuje Richard s tím, že nemotorná zvířátka jsou další milou starostí jinak tradičního výrobce prémiových automobilů.

Tam, kde zvířata nejčastěji přechází vozovku, teď dokonce pracovníci továrny nainstalovali výstražné dopravní značky. „Mimo ptactvo k nám totiž často zavítají i jiní návštěvníci,“ vysvětluje goodwoodský mluvčí a prozrazuje, že z nedalekého lesa sem na průzkum chodí lišky, jeleni, jezevci nebo třeba zajíci.

Živá čidla

„Asi 80 tisíc včel má Ford ve své americké továrně v Derbornu,“ píše magazín Autobible. „Narůstající obliba včelaření u automobilek je zřejmě způsobena tím, že je tento hmyz vnímán jako indikátor kvality životního prostředí.“

Autoři:
  • Nejčtenější

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

21. května 2024

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá...

Italové zadrželi zásilku fiátků z Maroka. Budou strhávat nálepky s vlajkou

20. května 2024

Italská policie zabavila víc než 130 vozů značky Fiat dovezených z Maroka na základě podezření, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Škoda láká na nový elektrický Elroq. Máme fotky z provozu

23. května 2024

Exkluzivně Škoda Auto zveřejnila první oficiální siluetu zcela nového modelu Elroq. Maskovaný prototyp nafotil...

Umělá inteligence obchoduje s auty líp než člověk. Umí i mluvit se zákazníky

20. května 2024

AURES Holdings překonává třicetileté prodejní rekordy díky nasazení umělé inteligence do svého...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Distingovaní gentlemani táhli Prahou, jízdu vedl prezident Pavel

20. května 2024

Už po jedenácté projela Prahou Distinguished Gentleman’s Ride, tedy jízda distingovaných...

Volha se vrací. Čínská auta budou montovat na linkách místo škodovek

25. května 2024

Dobový seriál České televize, kde titulní roli hraje sovětská automobilová ikona, Volha 21 Carevna,...

Číňané letos začnou u Českých Budějovic vyrábět sedačky pro BMW

24. května 2024

Firma Nobo Automotive Systems Czech Republic bude jako první pobočka této čínské společnosti v...

Mini Cooper přepřáhl na elektro a odstěhoval se do Číny. Je to skvělý dravec

24. května 2024

Exkluzivně Nový bateriový Mini Cooper je perfektním důkazem, že Čína tahá v elektromobilitě za delší konec...

Plán Bruselu nevychází, Evropa vůbec nestíhá stavbu nabíječek elektroaut

24. května 2024

Nizozemko, Německo a Francie – v těchto třech zemích je 61 % nabíjecích stanic ze všech zemí EU....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...