Manuální převodovka: Nepřítel amerického řidiče

aktualizováno  23. listopadu 17:43
Po e-mailových schránkách kolují fotografie motoru, který jeho řidič doslova seškvařil jízdou na jedničku. Jedna verze příběhu vypráví o Američanovi, který si auto vypůjčil v Budapešti, druhá mluví o cestě české řidičky. S pákou manuální převodovky si nerozuměl ani zloděj z amerického Kansasu.
Automatická převodovka

Automatická převodovka

Jeden komentář k fotografiím popisuje, jak si Američan při návštěvě Budapešti vypůjčil Citroën Xsara a vyrazil s ním na pětisetkilometrový výlet do Vídně. Podle jiné verze se vydala na cestu z Prahy do Brna česká řidička.

Jak si poradili se třemi pedály namísto obvyklých dvou není známo, konec nebohé xsary poté, co se s ní na jedničku uhání co to dá, je vidět na fotografii.

Neznalost manuální převodovky ovšem nezradila pouze je. Italský automagazín Quattroruote přinesl začátkem října zprávu, jak na neznalost manuální převodovky doplatil zloděj v kansaském městě Shawnee.

S pomocí pušky vyhnal zpoza volantu sportovního camara jeho majitele přímo na ulici. Usedl do auta, popadl klíčky a chtěl odjet, až tehdy zjistil, že je vybaveno manuální převodovkou, kterou neumí ovládat. Dal se tedy na útěk, ovšem po svých.

Automatům patří budoucnost
Evropský řidič se narozdíl od lenivých Američanů v řízení vyžívá. Především muži nad řízením vozu s automatickou převodovkou orhnují nos a mluví o nich jako o autech "pro slečinky".

Moderní automaty sice řadí prokazatelně rychleji, než seberychlejší řidič, podle jejich odpůrců je ale pocit vlády nad autem s manuálem mnohem větší.

Kočáry nejvyšších kategorií, v kterých si na zadních sedadlech hoví pan ředitel, často ani manuální převodovkou vybavit nelze. Naopak do vozů velikostí a zaměření nákupních vozíků, kam se automat hodí nejvíce, se jiné převodovky než manuální Evropané teprve kupovat učí.

Američtí řidiči přišli automatů na chuť téměř ihned. Statistiky dokonce říkají, že je dnes automatickou převodovkou ve Spojených státech vybaveno více než devadesát procent aut. Není tedy divu, že mnoho tamních řidičů řadicí páku manuální převodovky nikdy nespatřilo.

Máte fotografie nebo video něčeho zajímavého ze světa aut, o co byste se chtěli podělit s ostatními čtenáři auto.idnes.cz? Pošlete mail na auto@idnes.cz.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Škoda Kamiq se dá objednávat, ceny startují na 380 tisících

Škoda Kamiq

Cena Škody Kamiq na českém trhu bude začínat na 379 900 Kč, to je o 10 000 Kč více než u příbuzného modelu Scala....

Emisní regule prodraží auta velikosti fabie tak, že se je nevyplatí vyrábět

Nová generace Opelu Corsa se představuje nejprve v elektrickém provedení.

Američané jezdí velkými benzinovými auty, Evropané preferují menší vozy. Toto pravidlo pomalu přestává platit. Z...

BMW našlo lék na design u génia ve výslužbě a jeho ztracené studie

BMW Garmisch

Vyznavači mnichovské produkce se dnes přou, jsou-li ledvinky na přídích nových BMW majestátní, nebo prostě jen obludně...

Jak nejrychleji vychladit auto: otevřít okna a pak klimatizaci naplno

Podívejte se, jak pracuje autobilová klimatizace

Jaro pracuje na plné obrátky, začíná období, kdy je jedním z nejdůležitějších prvků v autě pro mnohé klimatizace. Ta je...

Mumifikace unikátu. Vědkyně lepí odchlíplý lak zpátky po kouskách

Porsche 910/8 Bergspyder

Jezdit tímhle autem by byla škoda. Už dvaapadesát let neutáhli na tomto vzácném závoďáku ani šroubek. V muzeu Porsche...

Další z rubriky

Škoda Kamiq se dá objednávat, ceny startují na 380 tisících

Škoda Kamiq

Cena Škody Kamiq na českém trhu bude začínat na 379 900 Kč, to je o 10 000 Kč více než u příbuzného modelu Scala....

Dálniční poplatky v Evropě: Německo zdarma, draho je v zemích s mýtem

Mýtnice na novém dálničním mostě u Svinesundu

Dálniční poplatky v zahraničí se oproti loňsku příliš nezměnily. Ve většině okolních zemí zůstaly ceny stejné, mírně...

Venkovní airbag omezí zranění až o 40 procent, čekají ho ještě roky vývoje

Boční airbag od ZF omezí při nehodě zranění až o 40 procent

V Německu jsme byli svědky prvního nárazového testu s ohromným bočním venkovním airbagem. Vyvinula jej společnost ZF,...

Najdete na iDNES.cz