Malé pivo z Japonska je zpátky. A mluví

aktualizováno 
Pivo je zpátky! Studie, jejíž jméno má pro Čechy neskonalé kouzlo, se vrací ve svém druhém vydání. Řidič dostal nově kybernetického kamaráda. Malá robotí hlava s vámi kouká na cestu, a dokonce umí rozpoznat, jestli vás ráno doma naštvala manželka, nebo v práci šéf.

Nissan Pivo 2 | foto: Nissan

Na generace, kterými probíhá evoluce modelů aut, jsme zvyklí. Aby se ale takto vyvíjel koncept, příliš obvyklé není.

Japonský Nissan představil už druhé malé pivo. Kapesní auto do města kupodivu nejezdí ani na pivo, ani pro pivo. Jméno zlatého moku dostalo díky odvození od anglického "pivot" (otáčet se).

A co se na okolečkované modré bublině otáčí? Rovnou celá kabina. Nastupuje se do ní stejně jako kdysi do slavné Issetty - vajíčkovitého BMW. Velké dveře odkryjí celou příď a na nich je uchycena celá přístrojovka včetně volantu a pedálů.

Kola třísedadlového nissanu se mohou otočit až o 90 stupňů, což výrazně usnadňuje parkování. Když najdete prostor na zaparkování, stačí zmáčknout čudlík a podvozek zajede kolmo k obrubníku, kabina se natočí tak, aby bylo vystupování co nejpohodlnější a nejbezpečnější.

Jezdit umí pivo všemi směry, couvání nezná, když chcete jet opačným směrem, otočíte se i s kabinou. Firma však upozornila, že automobil je prozatím příliš nákladný pro komerční prodej.

Pivo 2 navazuje na bílé pivo představené před dvěma lety. Nová verze je vybavena robotem, který svým elektronickým hlasem může dělat řidiči společnost.

Jeho malá hlavička za čelním sklem podle výrazu tváře určuje, jakou má řidič náladu. Robot podle toho vybírá naprogramované fráze, například "Uvolni se, žádný strach", pokud se zdá být řidič rozrušený.

"Chceme, aby lidé pocítili, jak moc mohou být auta zábavná," řekl hlavní konstruktér Nissanu Širó Nakamura.

O pohon se starají li-ion baterie živící čtyři elektromotory uložené v jednotlivých kolech, všechno řízení, včetně brzdení a řízení, probíhá po drátech.

"Při navrhování designu Piva 2 jsme vycházeli z toho, že celé vozidlo je inteligentní formou života," vysvětluje  hlavní konstruktér Masato Inoue z oddělení produktového designu. "Pivo 2 představuje experiment, který se vymyká všemu, co jsme kdy vytvořili."

Konstruktéři využili systém systém proměnné geometrie "Metamo“ umožňující flexibilní změny geometrie podvozku, který se líbil už u prvního piva.

S možností ovládat všechna čtyři kola nezávisle a s pohybem kol připomínajícím pohyby rukou, může Pivo 2 jet i do strany.

Systém automaticky upravuje polohu kol podle stylu jízdy, aby tím vyrovnával zatížení na všech čtyřech kolech. Za tímto účelem se kola při akceleraci posouvají dozadu, při brzdění se vysunují dopředu a při zatáčení se vysouvají do vnější strany zatáčky.

Pivo 2 bude k vidění na tokijském autosalonu, který se veřejnosti otevře 27. října.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Další z rubriky

VIDEO: Kolik Ameriky stihne zneuctít hybridní toyota za 60 sekund?

Toyota Corolla 2019

Spot propagující novou Toyotu Corolla vypadá na první pohled naprosto nevinně. Nejednomu Američanovi se z něj ale...

Nečekaný rozsudek. Německý soud rozhodl kvůli dieselgate ve prospěch VW

Ilustrační foto

Německý soud v dolnosaském městě Braunschweig rozhodl ve prospěch společnosti Volkswagen (VW) v případu, kdy zákazník...

Autofotka týdne: Krása motorsportu v obrazech českých mistrů

Maxmilian

Čtrnáctý ročník fotografické soutěže Zlaté oko, v rámci které jsou oceňovány nejlepší snímky z oblasti motoristického...

Najdete na iDNES.cz