Magnus Walker, nejbláznivější sběratel porsche, má image bezdomovce

aktualizováno 
Pokud ho ještě neznáte, těžko byste hádali, že tento starší muž s vzezřením bezdomovce je jedním z nejvýznamnějších sběratelů vozů značky Porsche. Původně se prosadil před třiceti lety jako módní návrhář, dnes je automobilovou celebritou.

Magnus Walker, známý sběratel porschí na autosalonu v Ženevě obdivuje expozici oslavující 70. výročí značky Abarth. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

V případě Magnuse Walkera vzhled klame. Dlouhán v lehce otrhaném oblečení, s čepicí, předlouhými vousy a ještě delšími dredy je ve skutečnosti jeden z nejprominentnějších příznivců Porsche. Německá automobilka jej pravidelně zve na autosalony a další akce, Walker totiž zaujme nejen vzezřením, ale i svým nadšenectvím. Kdo ve skutečnosti je a jak se stal jedním z nejvýraznějších sběratelů aut?

Magnus Walker, známý sběratel porschí na autosalonu v Ženevě obdivuje expozici...

Magnus Walker, známý sběratel porschí na autosalonu v Ženevě obdivuje expozici oslavující 70. výročí značky Abarth.

Walkerova vášeň pro Porsche propukla už v deseti letech, když s otcem v roce 1977 navštívil autosalon v londýnském Earl’s Court a poprvé zblízka uviděl model 911 Turbo. Cesta ke sbírce německých sporťáků ovšem rozhodně nebyla přímočará. V patnácti letech ho vyhodili ze školy a v rodném anglickém Sheffieldu se protloukal po brigádách, volný čas trávil pitím a na punkových a metalových koncertech.

Rozhodující změna přišla v roce 1986. Walker odjel na pracovní pobyt do amerického Michiganu a po jeho konci už v USA zůstal. „Nedokázal jsem snést myšlenku na návrat do Anglie, připadalo by mi to jako porážka,“ prohlásil loni Walker pro firemní magazín Porsche Christophorus.

Magnus Walker, známý sběratel porschí na autosalonu v Ženevě obdivuje expozici...
Magnus Walker, známý sběratel porschí na autosalonu v Ženevě obdivuje expozici...

Na začátku byly obnošené kalhoty

Po emigraci to s ním nejprve vypadalo podobně jako doma v Sheffieldu, krátce po přestěhování do Los Angeles však přišel konečně průlom ve stylu amerického snu. Jak už to u velkých příběhů bývá, stačilo málo: koupil si obnošené kalhoty, které si sám přešil. Originální model zaujal zpěváka jedné místní skupiny, který Walkerův výtvor odkoupil za deset dolarů a hned objednal další. A bylo rozhodnuto.

Walker začal obcházet bleší trhy a second handy, kde skupoval použité oblečení. To pak upravoval a přešíval ve vlastním stylu – a po měsíci začal vydělávat. Značka Serious Clothing, kterou založil společně s manželkou Karen, se rychle prosadila. Jeho modely nosily celebrity jako Madonna, Alice Cooper nebo Bruce Willis.

Porsche 911 S z roku 1967 Magnuse Walkera
Porsche 911 S z roku 1967 Magnuse Walkera

Dolary se začaly hrnout po tisících týdně a přišel čas pořídit první porsche. Tím byla 911 z roku 1974, kterou si Walker koupil v roce 1992. Podnikání neustále rostlo, což si vynutilo další zásadní krok. Walker potřeboval větší prostory, a tak s manželkou pořídili starou nepoužívanou továrnu v Los Angeles. Ta je jeho základnou dodnes.

Móda dnes už Walkera neživí. Koncem devadesátých let ztratil tah na branku, doba i vkus se změnily a značka Serious Clothing nakonec úplně skončila. Stará, postupně zrekonstruovaná továrna ovšem přinesla nový zdroj obživy. Díky umístění přímo v centru Los Angeles se proměnila v ateliér. Victoria Beckhamová zde natáčela reklamu, Bruce Willis části filmu Můj soused zabiják, vznikly zde videoklipy od Prince nebo Jay-Z.

Plakát k filmu Urban Outlaw

Plakát k filmu Urban Outlaw

Filmem k celosvětové proslulosti

Magnus Walker by zřejmě zůstal jedním z mnoha sběratelů, o jejichž koníčku vědí jen známí a pár zasvěcených. O Walkerovi, který auta nejen kupuje, ale mnoho z nich také originálně upravuje podobně, jako to dělal s oblečením, se ale doslechl kanadský dokumentarista Tamir Moscovici. Ten o Walkerovi v roce 2012 natočil půlhodinový film Urban Outlaw, který na festivalech posbíral mnoho cen a extravagantního sběratele představil milionům diváků.

Od té doby se Walker objevil v dalších filmech a několika talk show, natáčel s ním například legendární moderátor (a také sběratel aut) Jay Leno. Walker napsal autobiografii, je aktivní na sociálních sítích a kombinací nevšedního vzhledu a vášně pro stará porsche vzbuzuje pozornost. Není proto divu, že značka Porsche z něj udělala jednoho ze svých ambasadorů.

Fotogalerie

Z někdejších 40 kusů Walker svoji sbírku postupně zredukoval na 25 nejzajímavějších aut, která prý nejsou na prodej. Odborníci nicméně jejich hodnotu odhadují v součtu na 7,5 milionu dolarů. Kromě různě modifikovaných 911 mezi ně patří i vzácná 924 Carrera GT nebo raná 911 z roku 1964 v původním stavu.

Ačkoliv by jako úspěšný podnikatel a známá osobnost mohl Magnus Walker stará porsche klidně renovovat a upravovat na zakázku, sám tuto možnost vylučuje. Zatímco jiné aktivity dělá pro peníze, porsche jsou jeho osobní vášní a nic jako renovační dílnu provozovat nechce. Modifikovanou 911 podle Walkera si tak sice teoreticky koupit můžete, ale jen tehdy, pokud se rozhodne obměnit svoji sbírku.

Autoři:

89. ročník ženevského autosalonu se koná od 7. do 17. 3. 2019 ve veletržním komplexu Palexpo ve Švýcarsku. Škoda představí novinky Scala, Kamiq a nový koncept elektromobilu Vision iV. Na letošním ročníku budou chybět expozice Volva, Fordu a britské automobilky Jaguar Land Rover. 

Nejčtenější

Chystá se past na vjezdu do Prahy: neznačená padesátka od severu

Ilustrační snímek

Budete-li v blízké budoucnosti přijíždět do Prahy od D8 směrem k tunelovému komplexu Blanka, s největší...

Blackout v zájmu elektromobility. Kolik aut zvládne nabít rozvodná síť?

Závod elektromobilů Wave 2017

Budování a rozšiřování elektromobility musí být možné nejen z politického, ale i z technického hlediska. Hrozí v...

Nová tesla je venku. Elon Musk představil levnější SUV, Model Y

Tesla Model Y se premiérově představuje v kalifornském Hawthorne.

Tesla začne svůj nový Model Y prodávat v roce 2021, řekl při jeho představení šéf automobilky Elon Musk. Dojezd malého...

Magnus Walker, nejbláznivější sběratel porsche, má image bezdomovce

Magnus Walker, známý sběratel porschí na autosalonu v Ženevě obdivuje expozici...

Pokud ho ještě neznáte, těžko byste hádali, že tento starší muž s vzezřením bezdomovce je jedním z nejvýznamnějších...

Tichá hrozba. Elektromobily budou muset povinně vydávat hluk

Model X od Tesly

Jsou zelené, čisté a tiché. Tak vypadá ideální představa o elektromobilech. Že jsou ekologické, jen pokud se domníváme,...

Další z rubriky

Amerika, kde vznikla Dieselgate, přišla na chuť naftě. Nízká spotřeba láká

Chevrolet Colorado může mít pod kapotou čtyřválcový turbodiesel 2,8 litru

Dieselgate, aféra, která otřásla světem aut a urychlila jeho směřování k elektromobilitě, odstartovala v Americe. Mnoho...

V roce 2030 bude v Česku chybět 20 tisíc stanic pro elektromobily

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

V současnosti funguje v ČR zhruba 400 dobíjecích stanic pro elektromobily. Jedna by měla podle expertů obsluhovat...

Nejlevnější vůz světa byl propadák, Nano Indům rikšu nenahradilo

Tata Nano Europa

Indie patří k největším automobilovým trhům světa. V lidnaté zemi se masový automobilismus překotně rozvíjí, Indové...

Najdete na iDNES.cz