Madrid zruší omezení pro vjezd starých aut do centra města

  9:21aktualizováno  9:21
Nové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra města, které je v platnosti od loňského listopadu. Madrid se stane prvním evropským městem, které takové opatření odvolá, uvedl list El País. Evropská komise varovala, že Španělsko může čelit postihu, pokud nesplní normy pro znečištění ovzduší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Seat

Radnice španělské metropole, kterou po květnových místních volbách ovládla pravicová strana Partido popular (PP), tento týden sdělila, že od
1. července zruší pokuty za vjezd aut bez ekologické známky do středu města vymezeného vnitřním městským okruhem. Svůj krok odůvodnila tím, že restrikce obyvatele příliš obtěžovaly.

Projekt nazvaný „Madrid central“ byl zahájen bývalým levicovým vedením města loni v listopadu a zahrnoval zákaz vjezdu pro většinu aut jezdících na benzin (vyrobené před rokem 2000) i naftu (vyrobené před rokem 2006). Jedním z důvodů byla skutečnost, že Madrid porušoval evropské limity pro koncentraci oxidu dusičitého v ovzduší.

Španělský eurokomisař pro klima Miguel Arias Caňete, který v minulosti působil jako ministr ve vládě PP, podle agentury Reuters uvedl, že EK v minulosti varovala několik španělských měst, která porušovala limity pro kvalitu ovzduší, požádala je o nápravu a zahájila proceduru kvůli jejich nedostatečnému postupu. 

Podle listu El País může komise opět zahájit sankční proceduru, kterou přerušila pouze proto, že program „Madrid central“ považovala za efektivní.

Úřadující španělská socialistická vláda, která pokládá ochranu životního prostředí za svou prioritu, chystaný krok nové madridské radnice kritizovala.

Madrid Central

Jak funguje omezení vjezdu do centra města

  • V centru Madridu bylo od 30. listopadu 2018 vyhrazeno 5 zón s omezeným vjezdem vozidel. Toto nařízení se vztahuje i na vozidla s cizí či diplomatickou poznávací značkou.
  • Nevztahuje se na kola, motorky (od 7:00 do 22:00 hod), taxíky a MHD. Ostatní vozidla jsou rozdělena do dalších 5 skupin v závislosti na  motoru (elektrický, hybrid, benzin, nafta) a na stáří vozidla. Majitelé vozidel si musí požádat o vydání příslušné známky.
  • Vozidla s nulovými emisemi: Vozidla takto označená mohou jezdit a parkovat v zóně neomezeně. Do této kategorie patří elektrovozidla, autonomní elektrická vozidla a plug-in hybridní vozidla s minimálně 40km dojezdovou vzdáleností.
  • Vozidla kategorie ECO mohou vjet do zóny a parkovat na vyznačených parkovacích místech max. 2 hodiny. Do kategorie ECO patří osobní automobily, lehká nákladní vozidla, autobusy a nákladní vozidla klasifikovaná jako plug-in hybridní vozidla s dojezdovou vzdáleností do 40 km, hybridní vozidla, vozidla poháněná zemním plynem nebo zkapalněným plynem. Všechna vozidla musí splňovat emisní normu EURO 6/VI.
  • Vozidla kategorie B nebo C mají povolen vjezd do zóny za předpokladu zaparkování na veřejných parkovištích, soukromých garážích nebo použijí povolení k zaparkování od rezidentů.
  • Kategorie C: Osobní automobily a lehká nákladní vozidla benzinová v emisní normě EURO 4/IV, 5/V nebo 6/VI nebo vozidla s naftovými motory EURO 6/VI. Autobusy a nákladní vozidla, která splňují emisní normu EURO 6/VI bez ohledu na druh paliva.
  • Kategorie B: Osobní automobily a dodávky benzinové splňující emise EURO 3/III nebo s naftovými motory EURO 4/IV nebo 5/V. Autobusy a nákladní vozidla, která splňují emisí normu EURO IV/4 nebo V/5 bez ohledu na druh paliva.
  • Automobily kategorie A jsou ostatní motorová vozidla, která nesplňují podmínky v předchozích kategoriích (s nulovými emisemi, ECO, C nebo B). Tato vozidla mají do zóny vjezd zakázán.
  • Zákaz vjezdu podle nařízení neplatí pro vozidla rezidentů, kteří mají v zóně nahlášený trvalý pobyt. Pouze majitelé vozidel s označením A budou nuceni si pořídit jiné vozidlo do r. 2025, poté tato vozidla budou mít vjezd zakázán.
  • V první fázi byli řidiči pouze informováni o nové vyhlášce a na vyžádání členů policejního sboru předkládali řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. V průběhu ledna 2019 se zavedla zkušební doba a od března se vybírají pokuty ve výši 90 eur.

Zdroj: ministerstvo zahraničních věcí

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Další z rubriky

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Evropské silnice pod dohledem kamer. Nejvíc jich je v Itálii

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Česko je 15. v Evropě v hustotě rozmístění silničních kamer. Jedna kamera dohlíží na zhruba 200 kilometrů a celkově...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Najdete na iDNES.cz