Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Čeští speditéři zkoušejí LNG. Kamion na něj dojede dál s nižšími emisemi

aktualizováno 
Zkapalněný zemní plyn je vhodný zejména pro těžkou nákladní dopravu. Auta nabízejí dojezd víc než tisíc kilometrů a snížení nákladů na palivo až o dvacet procent. Oproti naftě jsou všechny emise nižší, auto je také tišší. V Česku testuje vozy na zkapalněný zemní plyn několik logistických firem. První takový kamion registrovaný v Česku vyjel na silnice začátkem února.

Volvo FM/FH LNG může spalovat buď bioplyn, nebo zemní plyn. Nákladní vozy na zkapalněný zemní plyn (LNG) mají v nabídce také Iveco nebo Scania.

Fotogalerie

„Otevíráme tak novou kapitolu kamionové dopravy v České republice, a tím jsme se zase o krok přiblížili k nízkoemisní dopravě jako takové,“ říká Petr Michalička, provozní ředitel společnosti Helicar z Měšic u Prahy, která bude kamion tažený Volvem provozovat.

„Projekt LNG odstartoval v březnu 2019 výběrem dodavatele potřebné techniky vhodné pro využití na dálkovou přepravu vozidel pro společnost Škoda Auto. Přestavba vozidla byla dokončena v lednu 2020,“ upřesňuje.

Souprava s přepravníkem Lohr 2.53 splňuje normu Euro 6 a výkonem i úsporou paliva se má vyrovnat vozidlům na naftu.

V České republice není momentálně žádný dotační program či podpora pořízení vozidla LNG. V jiných státech Evropské unie, například v Německu, Polsku či na Slovensku, dosahuje až 23 tisíc eur nebo 35 procent z ceny pořízení na každé nové vozidlo na LNG. Součástí podpory je i snížené mýto či spotřební daň.

Rozvoji LNG pohonu brání nedostatek plnících stanic a pořizovací cena nákladních vozů schopných spalovat toto palivo, která je vyšší než u naftových provedení.

Kamion na stlačený zemní plyn Volvo FM/FH LNG ve službách firmy Helicar bude...
Kamion na stlačený zemní plyn Volvo FM/FH LNG ve službách firmy Helicar bude...

„Vše závisí na nastavení sazeb, jako je mýto, silniční daň, spotřební daň, a dotačních programů pro pořízení nákladnější technologie, případně zřízení vlastní plnicí stanice. Nutnou podmínkou je dostupná síť plnicích stanic nebo třeba dlouhodobý kontrakt se stabilním zákazníkem se zajištěním doplňování plynu na nasmlouvaných trasách,“ uvedl před rokem generální tajemník Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Vyšší cena, úspora za palivo

Pořizovací cena nákladního automobilu na LNG je přibližně o polovinu vyšší než u nafty, kde se pohybuje kolem dvou milionů korun. Náklady na pohonné hmoty jsou ovšem u vozu na zkapalněný zemní plyn asi o čtvrtinu nižší.

Do plného provozu byla podle Českého plynárenského svazu loni uvedena první plnicí stanice na LNG a nasazeno bylo prvních pět nákladních automobilů na zkapalněný zemní plyn. „Rozvoj LNG v Česku je dobrou zprávou pro všechny, kteří žijí ve větších městech a v blízkosti hlavních silničních tahů. Právě tam nákladní doprava výrazně ovlivňuje kvalitu ovzduší. Tyto vozy však oproti běžným naftovým motorizacím neprodukují v podstatě žádné škodlivé emise oxidu síry, dusíku ani pevných částic. V segmentu těžké nákladní dopravy dnes neexistuje jiné dostupné palivo, které by dosahovalo požadované kombinace vysokého výkonu a ekologického provozu,“ komentuje Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu.

Nárůst zájmu o zkapalněný zemní plyn potvrzuje také společnost GasNet, která v Česku provozuje distribuční plynárenskou soustavu a technologie LNG testuje. Právě GasNet se také podílel na projektu Volva LNG pro Helicar.

„Již nyní evidujeme v České republice desítky společností, které o pořízení vozů na LNG vážně uvažují. Spolu s rozvojem infrastruktury LNG stanic proto očekáváme prudký nárůst počtu těchto vozů i ve flotilách u vnitrostátních dopravců. Právě ti jsou totiž pod stále větším tlakem ze strany zadavatelů zakázek na zajištění ekologičtější přepravy,“ uvedl Filip Dostál ze společnosti GasNet s tím, že rozvoj LNG technologií v Česku bude do značné míry záviset na zavedení podpory výstavby infrastruktury a nákupu LNG vozů po vzoru zemí západní Evropy.

Kamion na stlačený zemní plyn Volvo FM/FH LNG ve službách firmy Helicar bude...

LNG zabírá v nádrži třikrát menší objem než rozšířenější stlačený zemní plyn (CNG), což znamená, že automobil na LNG má asi třikrát větší dojezd než vozidlo se stejně objemnou nádrží na CNG. Nevýhodou LNG, který vzniká zkapalněním zemního plynu při teplotě -162 °C, je, že i přes tepelně izolovanou nádrž dochází při delší odstávce vozidla k jeho odpařování. „Velký potenciál pro LNG je proto především v nákladní dopravě a také mezinárodní kamionové dopravě, což potvrzují zkušenosti zahraničních dopravců a spedičních firem,“ uvedla loni v srpnu Kovačovská. V Evropě bylo tou dobou v provozu víc než šest tisíc tahačů na LNG. 

Zkapalněný zemní plyn je vhodný zejména pro těžkou nákladní dopravu. Vozy na LNG nabízejí dojezd víc než tisíc kilometrů a snížení nákladů na palivo až o dvacet procent. V porovnání s naftou jsou emise oxidu uhličitého nižší o patnáct procent, emise oxidu síry až o sto procent, oxidů dusíku až o devadesát procent a pevných částic až o devadesát devět procent. Vozy LNG mají rovněž tišší chod motoru oproti dieselovému až o devět decibelů. Díky tomu se jim nabízí lepší přístup do center měst, kde mohou platit omezení pro vjezd kvůli hlukovým a emisním normám. Jsou proto vhodné i pro noční vykládky zboží.

Výhody LNG


LNG je zkapalněný zemní plyn, který má při atmosferickém tlaku teplotu přibližně -162 °C. Je to namodralá, netoxická, nekorozivní, průzračná kapalina s minimální viskozitou. Zaujímá cca 600krát menší objem než plynný zemní plyn, což představuje jeho hlavní výhodu při skladování a dopravě.

Další výhodou je vysoká energetická hustota, která je srovnatelná s palivy získávanými z ropy. V porovnání s CNG mají navíc nádrže na LNG podstatně nižší hmotnost a díky menšímu objemu palivových nádrží mají vozidla na LNG větší úložný prostor.

První použití LNG v dopravě se datuje do 50. let 20. století, kdy byl zkapalněný zemní plyn použit v SSSR k pohonu zemědělských traktorů. V současnosti je LNG v dopravě používaný především v USA a Kanadě pro dálkovou autobusovou a nákladní dopravu

Využití LNG je možné i v železniční a lodní dopravě, a to nejen u tankerů, které přepravují zkapalněný zemní plyn na dlouhé vzdálenosti, ale i u běžných lodí.  

Zdroj: oenergetice.cz

  • Nejčtenější

Mýdlová opera německých koncernů. Posel elektromobility táhne VW k debaklu

Ještě nedávno rozhodovaly o převaze ve světě aut hlavně tradiční disciplíny; třeba rychlost, výkon, možná rozměry....

V německém autoprůmyslu hrozí rozsáhlé propouštění, Česko to pocítí také

V německém automobilovém průmyslu hrozí kvůli koronavirové krizi zánik více než 100 000 pracovních míst. Uvedl to podle...

Letních gum může být nedostatek. Obutí podražilo, motoristé začínají šetřit

Přezouvání na letní pneumatiky se kvůli epidemii koronaviru zpozdilo. I když povinnost mít zimní obutí v úterý...

Škoda Auto prodloužila odstávku, výroba nepojede do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední šance. Vyberte v anketě garáž, která vyhraje nová vrata

V soutěži o garážová vrata Trido se sešla spousta příspěvků s fotkami garáží. Redakce iDNES.cz vybrala dvacet...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky
Premium

Dotyková obrazovka je nebezpečnější než konopí či alkohol za volantem

Automobilky se často zaklínají slovem digitalizace a interiéry svých vozů vybavují stále většími dotykovými...

Autofotka týdne: Když je za oknem koronavirus, postavte si auto v obýváku

Ikonický Fiat 500F se nemusí prohánět jen po silnicích, ale také v obýváku po koberci. Automobilka Fiat se spojila se...

Poslední šance. Vyberte v anketě garáž, která vyhraje nová vrata

V soutěži o garážová vrata Trido se sešla spousta příspěvků s fotkami garáží. Redakce iDNES.cz vybrala dvacet...

Nová a sebevědomější Kia Sorento dostala platformu pro elektrifikaci

Nová Kia Sorento, středně velké korejské SUV, dostala novou platformu, která umožňuje elektrifikaci a slibuje tak nižší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz