Kupujete nové auto? Nestyďte se smlouvat

aktualizováno 
Při nákupu ojetiny je to běžné, smlouvat o ceně však můžete i u aut nových. Využijte toho, ušetříte až desítky tisíc.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kolik jste ochotni mi slevit? Tak by měla znít jedna z prvních vět, které v autosalonu pronesete ve chvíli, kdy kupujete nové auto. Pokud budete mlčet, můžete přijít až o několik desítek tisíc korun. Ukázal to test, kdy jsme v několika autosalonech předstírali zákazníky, kteří si za hotové peníze chtějí odvézt nový vůz.

Mějte co nejvíc nabídek
Rozhodně se vyplatí objet či obvolat co nejvíc prodejců. U dražších aut, kde se dá očekávat i vyšší sleva, hledejte i mimo váš kraj. Je možné, že ve svém městě nezískáte nic, ale o 150 kilometrů dál vám sleví 20 tisíc korun a ještě přihodí třeba navigaci. Čím víc nabídek budete mít, tím lépe se vám bude při jednání o výši slevy argumentovat.

U levnějších je to těžší
Nižší cena, zamykání řadicí páky, delší záruka, autorádio, navigace, metalická barva, zahrádka na střechu nebo alespoň koberečky. To jsou trumfy, jimiž se vás prodejci aut snaží přesvědčit, abyste své peníze utratili právě u nich. Na nové auto moc lidí nemá, takže každý zákazník se počítá. A je škoda z toho něco nevytěžit.

Těžší to budete mít, když si vyhlédnete auto v levnější cenové kategorii, na které slevu poskytla už přímo automobilka. To platí třeba pro Dacii Logan, která je u všech dealerů nyní levnější o dvacet tisíc korun. Tady naše smlouvání naráželo na poměrně tvrdou bariéru.

"S cenou hýbat nejde. Už takhle nabízíme slevu, díky které je za 199 tisíc korun. Maximálně vám dám koberečky a povinnou výbavu za patnáct set," reagoval na naše pokusy prodejce v pražské prodejně Autoavant družstvo. Jinde nám nenabídli ani to.

Dalším poměrně levným vozem, o který jsme se ucházeli, byl Ford Fusion, který se dá díky akční nabídce koupit za 299 tisíc korun i s klimatizací. Vzhledem k tomu, že zájem o něj je opravdu velký, čekali jsme tuhý boj o každou korunu. Ale až na jednu výjimku tomu tak nebylo.

V Příbrami prodejce přihodil zamykání řadicí páky za 8 000 korun nebo přímou slevu 5 000 korun. V Pardubicích také nabídli zámek převodovky a ještě přenosný DVD přehrávač.

"Můžeme se domluvit i na prodloužení záruky ze dvou na čtyři roky, za kterou se normálně připlácí šest a půl tisíce," pokračoval prodejce. Přímou slevu nabídl ve výši pět tisíc korun. "Víc to nejde. Auto už je v akci," vysvětlil.

Pouze v Poděbradech nám prodejce nabídl jenom to, že když k němu s novým fusionem budeme jezdit do servisu, bude nám půjčovat náhradní vozidlo zdarma.

Jako na arabském trhu
Milé překvapení na nás čekalo v autosalonech automobilky Kia, kde jsme se ptali na model, který se bez dvacetikoruny prodává za 370 tisíc. V Rakovníku prodejce nejdřív nabídl litá kola, navigaci a metalickou barvu. To všechno za 26 tisíc korun. Chtěli jsme však přímou slevu.

"Od ceníkové si odečtěte 25 tisíc," navrhl. Když jsme argumentovali tím, že u jiného prodejce máme slíbenou slevu 28 tisíc, nabídku zvýšil. "Tak si odečtěte třicet," navrhl nakonec.

Zkusili jsme ještě prodejce v Olomouci a v Brně. První slevil 22 tisíc korun. Když jsme se vytasili s tím, že jinde nám nabídli třicet, sám nám doporučil, abychom toho rychle využili. "Vezměte to. Já vám tolik dát nemůžu. Jestli to nebyl jen trik, tak na autě vydělají nejvýš dva tři tisíce," komentoval konkurenční nabídku brněnský prodejce. Podobně reagovali i v Olomouci.

Nabídli víc? Něco s tím uděláme
Dalším zástupcem nižší třídy byl Ford Focus, u všech prodejců nabízený s akční slevou za 390 tisíc. Tady jsme nejlépe pochodili u kladenského dealera Ford Charouz.

"Slevím vám jedno procento z ceny a přidám zamykání převodovky nebo navigaci," začal vyjednávání prodejce. "Co kdybychom chtěli ještě prodlouženou záruku, to by šlo?" zkoušeli jsme dál jeho ochotu. "Můžu přidat ještě záruku na čtyři roky za 7 900 korun," nenechal se zahanbit.

"A co nižší cena?" nedali jsme pokoj. "Bez zámku převodovky a záruky slevím šest tisíc a ještě jedno procento z konečné ceny," zareagoval. Naše setkání zakončil tím, že pokud mu na papíře přineseme výhodnější nabídku jiného prodejce, ještě by něco přihodit mohl.

Nízkou cenou zákazníky láká i pětidveřový Citroën C4, který se dá v akci koupit za 305 tisíc korun. I tady jsme však v Plzni usmlouvali slevu ještě deset tisíc korun a v rámci akce prodejce navigaci za osm tisíc.

Sleva skoro sto tisíc
Největší slevy se dají usmlouvat u dražších aut. A když ještě nejsou prodejně moc úspěšná, máte trumfy v rukávu. Přesně takový je Chevrolet Epica. Zájem jsme měli o naftovou verzi v nejvyšší výbavě za 662 900 korun. Při jeho koupi prakticky nebylo potřeba smlouvat a desetitisíce létaly.

V Českých Budějovicích ihned nabídli skladové auto ve zvolené výbavě se slevou 95 tisíc korun. Jedinou nevýhodou bylo, že jsme se museli smířit s tmavě hnědou metalízou. A ještě to, že prodejce trval na tom, že si vůz za tuto cenu musíme rezervovat prakticky okamžitě.

V Uherském Hradišti neměli skladový vůz a na auto zadané do výroby slevu prý nemohou poskytnout. Nakonec nám však zavolali, že i na takové auto sleví 75 tisíc korun. Posléze dorazila ještě SMS zpráva, že tato nabídka platí jen jeden den.

Co všechno jsme usmlouvali

Kia cee’d - sleva 8 % 1.4 CVVT, 80 kW
výbava Active Plus
oficiální cena 369 980 Kč
nejvyšší sleva 30 000 Kč

Losl, Rakovník: Prodejce nejdřív nabídl hliníková kola za 8 000 korun, navigaci za 8 000 korun a metalickou barvu v hodnotě 10 000 tisíc korun. Když jsme navrhli přímou slevu s tím, že u jiného prodejce nám nabídli snížení o 28 tisíc, řekl, že může jít s cenou o 30 tisíc níž. Kia by tak přišla na 339 980 korun.

Auto Hlaváček, Olomouc: Prodejce nabídli přímou slevu 22 tisíc korun na skladový vůz, u něhož si však nelze vybrat barvu. Když jsme argumentovali výší slevy v Rakovníku, konstatoval, že tolik nabídnout nemůže, protože na autě nic nevydělá.

Autopark, Brno: V rámci smlouvání jsme upozornili na třicetitisícovou slevu v Rakovníku. Jenže tolik nám prý tady nesleví. "Divím se, že vám takovou slevu nabídli. To na autě vydělají tak dva tři tisíce," prohlásil prodejce.

Dacia Logan - sleva 0,7 % 1.4, 55 kW
výbava Ambiance+
oficiální cena 199 900 Kč
nejvyšší sleva 1 500 Kč

Autoavant družstvo, Praha: Prodejce nabídl jen koberce a povinnou výbavu v hodnotě přibližně 1 500 korun. Jakékoliv další pokusy o snížení ceny nebo další prvky výbavy u dovozcem už několikrát zlevněného auta vycházejí naprázdno.

K+N Car, Kladno: Smlouvání bylo ještě horší než v Praze. Výdělek na loganu za 200 tisíc je podle prodejce už tak velmi nízký. Zlevnit či přidat něco z výbavy proto nelze. Slevu prý nabízí jen na dražší modely, kde je vyšší marže.

Auto Hornát, Plzeň: Přímá sleva na auto v akci opět není možná. Prodejce nabízí alespoň malý bonus v podobě koberců nebo zahrádky na střechu. V praxi tedy opět úspora v hodnotě přibližně 1 500 korun.

Ford Fusion - sleva 3 % 1.4 Duratec, 58 kW
výbava Ebony
oficiální cena 299 990 Kč
nejvyšší sleva 11 000 Kč

Auto In, Pardubice: Prodejce rovnou nabízí zamykání řadicí páky (8 000 Kč) a přenosný přehrávač DVD v hodnotě 3 000 korun. Další možností je zvolit si prodloužení záruky na čtyři roky a 100 000 km za 6 500 korun. Hodnotu přímé slevy vyčísluje na 5 000 korun a k tomu ještě třeba koberečky za 1 500 Kč.

Miroslav Mareš Autoslužby, Poděbrady: Prodejce jakoukoliv slevu nebo přidat výbavu navíc odmítá.
Argumentuje tím, že firma nabízí výborné servisní služby a po dobu, kdy necháte auto v servisu, náhradní vozidlo zdarma.

RS Motor, Příbram: O vůz je prý velký zájem, proto slevy nenabízí. Nakonec prodejce umluvíme na zamykání řadicí páky (8 000 Kč). Přímou slevu navrhuje 5 000 korun.

Citroën C4 - sleva 6 % 1,4i 16V, 65 kW, pětidveřový model
výbava X
oficiální cena 305 000 Kč
nejvyšší sleva 18 100 Kč

Autodíly Špindler, Ústí nad Labem: Tady se smlouvání vyplatilo. Prodejce nejdřív nechce dát nic. Po argumentaci, že jinde jsou vstřícnější, nabízí zamykání řadicí páky (8 000 Kč) a koberce (1 500 Kč). Přímou slevu striktně odmítá.

Auto Volf, Plzeň: Milé překvapení: prodejce nabídl přímou slevu 10 100 korun, nebo příplatkovou metalízu, která je normálně za 13 000 korun. Tady by byla jen s příplatkem 2 900 Kč. A k tomu v rámci speciální květnové akce přibyla navigace v hodnotě 8 000 korun.

Auto Mrkvička, Kosmonosy: S přímou slevou jsme u prodejce neuspěli, ale po chvíli přemlouvání přihodí alespoň autorádio a dva reproduktory v celkové hodnotě 5 000 korun. S tím, že na tomto autě opravdu nic nevydělá, víc nabídnout nechtěl.

Peugeot 207 - sleva 5 % 1.4 HDI, 52 kW, pětidveřový model
výbava Trendy
oficiální cena 330 900 Kč
nejvyšší sleva 17 000 Kč

MK Cars, Jablonec nad Nisou: Oproti ceníku prodejce překvapivě rovnou nabízí cenu nižší o 5 000 korun. Když chceme přihodit něco z výbavy, nabídne litá kola v hodnotě 12 000 Kč. Pokud bychom místo nich raději volili nižší cenu auta, je ochotný slevit dalších pět tisíc.

Peugeot Domanský, Praha: Další překvapení. První nabídnutá cena prodejcem je oproti oficiální nižší o sedm tisíc korun. Vybraný Peugeot by tak vyšel na 323 900 korun. Dalším bonusem může být klimatizace za polovinu ceny, tedy za 15 000 tisíc korun.

HS Auto, České Budějovice: Tady prodejce nabízí auto jen za oficiální cenu. Když upozorníme na výhodnější nabídku, kterou jsme dostali v Praze i v Jablonci nad Nisou, poradí nám, ať auto koupíme tam. Takovou slevu nám prý rozhodně nabídnout nemůže.

Ford Focus - sleva 5 % 1.6 Duratec, 74 kW
výbava Trend
oficiální cena 389 900 Kč
nejvyšší sleva 19 800 Kč

Ford Charouz, Kladno: Prodejce nabídl slevit procento z ceníkové ceny (3 900 Kč), vyhověl i našemu přání na prodlouženou záruku na tři roky a 150 000 km nebo na čtyři roky a 100 000 km za 7 900 Kč. Navrhl ještě přihodit navigaci nebo zamykání řadicí páky za 8 000 korun. Když jsme místo bezpečnostního zařízení požádali o přímou slevu, nabídl odečíst dalších 6 000 korun.

Auto Viki, Zlín: Tady nám prodejce nabídl přímou slevu 8 000 a k tomu drobné prvky příplatkové výbavy v hodnotě tisícikoruny, například přední koberečky.

Auto-Arena, Turnov: Tady jsme příliš neuspěli. Přímá sleva nejde prý nabídnout žádná. Snad jen výbava v podobě koberců, což v praxi znamená úsporu 1 900 korun.

Chevrolet Epica - sleva 14 % 2.0 VDCTi, 110 kW
výbava LT
oficiální cena 662 900 Kč
nejvyšší sleva 95 000 Kč

Mikona Auto, Uherské Hradiště: Prodejce nejprve tvrdil, že žádné auto na skladě, které by se mohlo prodat se slevou, nemají a na modely, které se objednávají do výroby, slevu ani výbavu zdarma nenabízí. Ještě týž den však zavolal s tím, že i na auto, které se teprve bude vyrábět, nabídne slevu 75 tisíc korun.

Milan Král, České Budějovice: Smlouvat nebylo potřeba. Prakticky ihned nám nabídli auto s metalízou (13 000 Kč) za 580 900 Kč. Tedy se slevou 95 tisíc korun. Bylo skladové, takže bez možnosti výběru barvy. Nabídka však byla podmíněna: auto si musíme rezervovat okamžitě.

Autosalon Dědek, Náchod: Prodejce nabídl skladové auto s metalízou (připlácí se 13 000 korun) za 599 900. To znamená přímou slevu 76 000 korun.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Unikátní pick-up Škody v akci. Mountiaq je obr do terénu i na mejdan

Škoda Mountiaq

Oranžový obr působí patřičně majestátně. Dojem drsňáka podtrhuje mohutný rám s navijákem, osvětlení v mřížce chladiče a...

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

ilustrační snímek

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu....

Další z rubriky

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

V Indii je krize autoprůmyslu, Škoda tam bojuje za celý koncern VW

Indické provedení Škody Rapid

Do Číny se jezdí za odměnu a sbírat zkušenosti, do Indie za trest. Tak nějak vyznívají reakce Škodováků, když přijde...

Autofotka týdne: Nový Defender vyrobí na Slovensku, tajný už je jen vzhled

Land Rover Defender

Odhalení nového Defenderu je na spadnutí. Na vzhled pokračovatele ikonického modelu Land Roveru jsou natěšení nejen...

Najdete na iDNES.cz