Loňská dálniční známka končí. Sloupněte ji, ať nedostanete pokutu

  11:00aktualizováno  11:00
Starý dálniční kupon pro rok 2018 končí dnes, tedy ve čtvrtek 31. ledna. Nezapomeňte jej odstranit z čelního skla, jinak vám hrozí pokuta minimálně pět tisíc korun. Stále se vyplatí koupit roční dálniční známku na rok 2019, stojí 1 500 korun.
Končí roční dálniční známka 2018, je čas kupony na čelním skle vyměnit.

Končí roční dálniční známka 2018, je čas kupony na čelním skle vyměnit. | foto: koláž iDNES.cz

Čtrnáctiměsíční platnost ročního dálničního kuponu 2018 (prosinec 2017 až leden 2019) posledním lednovým dnem končí a je čas na výměnu. Nová roční dálniční známka má jasně modrou barvu a tvar kruhu. Nezapomeňte starou známku z čelního skla šetrně sloupnout.

„Řidičům, kteří mají vylepen neplatný dálniční kupon, hrozí pokuta ve výši pět tisíc korun, ve správním řízení až sto tisíc korun. Stejná sankce hrozí také v případě, pokud nebude nový dálniční kupon nalepen, nebo na něm nebude řádně vyplněna registrační značka - kupon je pak neplatný,“ uvedla inspektorka Hana Rubášová z Policejního prezídia České republiky.

Známku vylepte do pravého dolního roku čelního skla tak, aby vám co nejméně omezila výhled, ale zároveň byla dobře viditelná pro případnou policejní kontrolu. Ta bude chtít vidět i kontrolní útržek, takže jej pečlivě uschovejte. SPZtku na kupony pište lihovou fixou, která se nesmaže a zůstane celý rok dobře čitelná. Policie se kontrolám dálničních známek věnuje celoročně v rámci běžné služby. „Policisté v loňském roce evidovali 15 182 případů,“ dodala Rubášová.

V loňském období se podle posledních součtů prodalo 2 552 509 ročních kuponů pro rok 2018, 673 916 měsíčních vinět a 3 497 256 desetidenních dálničních známek s letopočtem 2018. 

„Pokud jde o celkové prodeje dálničních kuponů za kalendářní rok 2018, tedy i s podejem kuponů z části emise roku 2017 a 2019, tak jsou čísla ještě o něco vyšší. Nejvíce se prodalo desetidenních - 3 619 634 kusů, pak ročních -
2 602 754 kusů, měsíčních potom 677 535 kusů,“ cituje ze statistik Lucie Bartáková, ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Poptávka roste

Prodej dálničních kuponů za daný rok:

  • 2015

roční: 2 146 126
měsíční: 563 209
desetidenní: 3 079 704

  • 2016

roční: 2 315 432
měsíční: 602 448
desetidenní: 3 289 472

  • 2017

roční: 2 415 232
měsíční: 647 201
desetidenní: 3 415 404

  • 2018

roční: 2 602 754
měsíční: 677 535
desetidenní: 3 619 634

Zdroj: SFDI

Ceny dálničních známek jsou pro letošek stejné jako loni, za roční kupon zaplatí řidiči 1 500 korun, za měsíční 440 korun a za desetidenní vytáhnou z peněženky 310 korun. Státní fond dopravní infrastruktury, který má distribuci dálničních známek na starosti, nechal pro letošní rok vyrobit přes 7,5 milionu dálničních kuponů, z toho 2 705 000 kusů ročních známek.

Přestože roční kupon platí čtrnáct měsíců (od prosince 2018 do ledna 2020) a hodně lidí dostává roční kupony například s předplatným nebo na Vánoce, největší poptávka po dálničních známkách je už tradičně v lednu. 

„Na některých prodejních místech tak může dojít k situaci, kdy dojde ke krátkodobému vyprodání ročních dálničních známek. Tyto situace se snažíme ve spolupráci s distributorem eliminovat na co nejmenší míru,“ doplnila Bartáková s tím, že se to týká především hromadných nákupů. Počet prodaných kuponů pro české dálnice každým rokem roste.

Řidiči by měli pro dálniční známku vyrazit na oficiální prodejní místo, větší množství kuponů mohou pohodlně koupit také na internetu. Oficiální místa jsou označena speciální nálepkou a jsou vybavena ceníkem a trojjazyčným informačním letákem. Jejich seznam najdete ZDE.

Známku lze sundat fénem nebo škrabkou

Než však vylepíte nový kupon, pečlivě odstraňte z čelního skla ten starý. Viněta je opatřená kvalitní lepicí vrstvou a jde ji odstranit jen s notnou dávkou trpělivosti. Pokud se ji podaří sloupnout v jednom kuse a bez pozůstatků lepidla na skle, můžete mluvit o zázraku.

MAPA: Dálniční kupony (časové zpoplatnění)

Některé autoservisy varují před poničením čelního skla, odrazují řidiče od žiletek a domácích pokusů a nabízí odstranění dálniční známky na počkání. Na poštách, benzinkách nebo v prodejnách s autodíly je také možné za pár korun pořídit speciální škrabku. Osvědčená je také metoda zahřívání známky fénem, pak už ji lze jednoduše sloupnout žiletkou. Lepidlo, které na skle zůstane, se dá elegantně odstranit odmašťovačem, třeba pěnovým ve spreji, který používáte v kuchyni. Podrobný postup najdete v článkovém videu.

Dálniční známky jsou nepřenosné a nesmí se přelepovat ze skla na sklo. Pokud se například rozbije čelní sklo s platnou dálniční známkou, můžete si za správní poplatek vyřídit známku novou. K tomu ovšem musíte doložit kontrolní útržek. Více informací najdete na webu SFDI.

Kdo známku nepotřebuje

Dálniční známku ve smyslu § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích mimo vozidel integrovaného záchranného systému (IZS) a obdobných nemusí mít vozy: přepravující těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou, provozované domovem pro osoby se zdravotním postižením, slouží-li k přepravě osob se zdravotním postižením.

Nejčtenější

Sicilský švec Ciccio obouvá nejlepší závodníky světa už šedesát let

Ciccio Liberto: švec, který více než půl století obouvá ty nejlepší závodníky

Jeho archiv je plný nohou. Má je obkreslené na papíře a podle nich šije na míru boty. Sicilián Francesco „Ciccio“...

Rady zkušeného karavanisty. Řízení připomíná náklaďák, přespání plánujte

Karavany

Na cestování s obytným autem se lidem líbí zejména pocit svobody a to, že i cesta je cíl. Jenže myslet si, že člověk...

Od Alfy Romeo k Žigulíku. Víte, jak vznikala slavná automobilová loga?

Ferrari

Mohli jsme se chlubit svým novým horchem, balit dívky na sporťák SS a podivovat se nad geniální jednoduchostí vozítka...

Jak se jezdí v Řecku. Projeli jsme se autem za největšími památkami

Oktagonová pevnost v Methoni

Prázdninové destinace, jakými jsou Chorvatsko nebo Itálie, berou Češi každoročně útokem. Neméně zajímavé je i donedávna...

Dámy na prskoletech: Vespa je láska i životní styl

Vespařky

Může mít člověk pěkný vztah k vose? Ano, pokud ji bude oslovovat italsky, přidá dvě kola, elegantní design a pohodlný...

Další z rubriky

Účet manažerů VW za Dieselgate. Soud se dopočítal škody dva biliony korun

Martin Winterkorn už vyčerpal svůj čas u Volkswagenu. O žádných podvodech s...

Škody v celkové výši 78 miliard eur (dvou bilionů korun) způsobili podle německých vyšetřovatelů někteří manažeři...

Europoslanci schválili nové bezpečnostní prvky aut, hrozí jejich zdražení

Asistent udržování v jízdním pruhu

Evropský parlament schválil návrh nařízení o rozšíření povinné výbavy nových automobilů o vyspělé bezpečnostní...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz