Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Lingvistická a právní bitva. Jak se vybírá jméno pro auto

První auta neměla žádná jména, případně se označovala číslem nebo písmenem (jako třeba první mladoboleslavský automobil Voituretta A). Dnes už ale platí, že co model, to více nebo méně originální pojmenování. Zvolit správné jméno pro nový model je velká alchymie.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Mičánekpro iDNES.cz

Některé automobilky u čísel, písmen nebo kombinaci obou zůstaly. Koupit si tak můžete Mercedesy tříd A, B, C…, BMW řady 1, 3, 5… nebo Audi A3, A6, A8 apod. Možná to není příliš originální, ale zato celkem přehledné – čím vyšší číslo nebo pořadí v abecedě, tím větší auto.

Nula není otvor pro kliku

Specifickým způsobem si s čísly hraje Peugeot. Jeho osobní modely nesou tří- nebo čtyřčíselné označení s jednou nebo dvěma nulami uprostřed. „Čísla mají určitý význam a fungují jako klíč k snadné orientaci v naší modelové řadě,“ vysvětluje pro iDNES.cz Laurent Debure, specialista na pojmenovávání peugeotů z centrály francouzské značky.

„Tento způsob pojmenovávání našich modelů používáme už od roku 1929, kdy se poprvé objevil u modelu Peugeot 201, a znamená následující: První číslice určuje model a jeho zařazení v modelové řadě dle velikosti vozu. Druhá – vždy nula nebo dvojitá nula – je pojítkem mezi první a třetí číslicí. Dvojitá nula byla vytvořena pro nové tvary karoserie, zejména SUV. Říká se sice, že nula uprostřed sloužila kdysi jako otvor pro kliku, která se v počátcích automobilismu používala k nastartování vozu, ale není to pravda.“

Třetí číslice označovala generaci modelu. Ale už to neplatí. Peugeotům zůstane na konci osmička. „Rozhodli jsme se natrvalo zůstat u osmičky,“ říká Laurent Debure. „Upřednostnili jsme to před možností vynulovat počitadlo a začít znovu od jedničky.“

Nulu uprostřed si Peugeot nechal i patentovat a neváhal se kvůli tomu pustit do sporu se značkou Porsche. To v roce 1964 představilo model 901, ale na nátlak Francouzů muselo název změnit. „Peugeot uplatňoval svá práva vůči konkurentovi, jež použil název modelu evokující vůz značky Peugeot. Porsche tak muselo změnit název, respektive odstranit prostřední spojující nulu,“ potvrzuje Laurent Debure. Do prodeje tak šlo Porsche 911 (podrobnosti čtěte zde).

Když se jméno nepovede

Indická automobilka Tata kvůli virové nákaze změnila název vozu

Problémy se jménem s sebou přináší i globální trh, který umožňuje výrobcům expandovat po celém světě. Takže musí hledat jména, která jsou použitelná všude. Roli hraje také internet, kde zákazníci hledají modely značek na vyhledávačích, ale jejich názvy se na některých světadílech mění. I proto se snaží automobilky své modely a jejich jména globalizovat. Čtěte více zde

Na začátku nebo na konci?

Často se můžeme setkat s tím, že se automobilka snaží zachovat určitý řád tím, že modely začínají nebo končí stejným písmenem.

Třeba Fordy v určitém období začínaly na F – Focus, Fiesta, Fusion. SUV od Seatu zatím začínají vždy na A – Ateca, Arona. Naopak u Opelu pojmenování aut končilo na A: Meriva, Mokka, Vectra, Astra, Insignia.

SUV od Volkswagenu začínají na T: T-Roc, Tiguan, Touareg. Ty od Škodovky dokonce mají stejné písmeno na začátku a stejné na konci – Kodiaq, Karoq. Pro Čínu se chystá SUV s názvem Kamiq. Pro další SUV, které bude menší než dvojice Kodiaq/Karoq si Škoda zatím zaregistrovala jména Amiq, Anuq, Arviaq, Eliaq, Karuq a Yuroq.

Napříč automobilkami se objevuje v názvech modelů písmeno E nebo I pro vozy s hybridním nebo čistě elektrickým pohonem: Audi e-tron, Hyundai Ioniq, Jaguar I-Pace, Volkswagen e-Golf atd. I tady si můžeme posloužit příkladem ze Škodovky – ta si koncem loňského roku registrovala jména eRS, e-TEC a CITIGOe.

Vítr, býci, dívky

Velká část automobilek používá jména, která něco znamenají. Inspiraci čerpají různě. Například Volkswagen několikrát sáhl po názvu větru - Scirocco, Passat, Jetta. Lamborghini používá jména spojená s koridou, například jména slavných býků - Reventón, Aventador. Seat pojmenovává tradičně modely podle měst ve Španělsku – Cordoba, Ibiza, Toledo.

Další cestou, kterou se automobilky vydávají, jsou složeniny dvou slov. Volkswagen Tiguan je tak spojením slov tygr a leguán. Škoda Karoq vznikla spojení slov kaaraq (indiánský výraz pro automobil) a qarruk (indiánský výraz pro šíp).

Škoda si také v historii často pomohla latinou a některé její současné modely tyto názvy převzaly. Octavia tak pochází z latinského slova „osm“, v době vzniku šlo totiž o osmý model automobilky. Rapid je zase z latinského „rychlý“, což tehdy mělo zákazníkům sdělit, že je rychlejší než dosavadní model Popular.

Název vozu také někdy znamená zkratku. Za všechny jmenujme třeba Citroën 2CV, což znamená zkratku francouzského „deux (2) chevaux“, neboli „dva koně“, případně Nissan GT-R – Gran Turismo Racer.

Jindy zase automobilky sáhly po hezkých (zejména dívčích) jménech. Tak vznikl třeba Lotus Elise (Eliška), Alfa Romeo Giulia (Julie), Renault Zoe (řecké dívčí jméno). Ovšem zrovna v případě jmen jsou automobilky občas opatrné. „Například jméno japonského Nissanu Cedric bychom nikdy nemohli použít v Evropě, neboť je to běžné chlapecké jméno ve Francii a mimo ni, ale pro automobil není příliš vhodné,“ řekl pro iDNES.cz Steve McLennan z Nissan Europe.

Fotogalerie

Lingvistická i právní analýza

Kdo jména pro nové vozy schvaluje, a jak si je automobilky chrání? „Vše začíná dlouho před začátkem sériové výroby modelu a jeho uvedením na trh,“ říká Pavel Jína ze společnosti Škoda Auto. „Výběr jména začíná prvními nápady zahrnujícími desítky názvů, jejichž součástí je samozřejmě i samotný příběh každého navrhovaného jména. Již na začátku musíme samozřejmě zohledňovat i stávající modelovou paletu. Potenciální jména se filtrují a u menšího počtu jmen se pak provádí lingvistická a právní analýza, kdy ověřujeme, zdali na některých místech světa neznamená slovo něco nevhodného a zdali jméno už někdo nepoužívá. Pro každé nové jméno je vytvořen tým skládající se nejen z marketingových a produktových odborníků a specialistů na kreativní komunikaci, ale i z příznivců a majitelů vozů značky Škoda v rámci testovacích skupin. Finální jméno podléhá schválení nejvyšším vedením firmy včetně předsedy představenstva.“

Jméno podle íránského kmene

I automobilky jsou ovšem omylné a občas šlápnou vedle, když si dostatečně neprověří, jestli zvolený název neznamená v některé řeči něco hanlivého. Tak se třeba spálila Mazda s modelem LaPuta, což znamená ve španělštině lehkou dívku.

Nissanu bylo před lety vyčítáno, že pro svůj crossover zvolil stěží vyslovitelné jméno - Qashqai (kaškaj). Pochází z názvu jednoho íránského kmene a i já jsem ve svém prvním testu vyjádřil pochybnost, jestli potenciální kupci nepřijdou do prodejny a neřeknou: „Dejte mi ten q, kv, kvaš…., nebo víte co, já přijdu jindy…“ Mýlil jsem se já i ostatní pochybovači.

„Úspěch Qashqaie, který v podstatě před 10 lety stvořil segment crossoverů a stal se historicky nejprodávanějším Nissanem v Evropě, dokazuje, že jsme pro něj nezvolili špatné jméno,“ tvrdí dnes Steve McLennan z Nissan Europe. „Všechny názvy vozů jsou jazykově ověřovány už v procesu jejich vývoje, abychom si byli jisti, že nejsou součástí duševního vlastnictví někoho jiného. Jde nám také o to, aby jména neměla při vyslovování negativní význam v žádném z jazyků na trzích, kde se vůz bude prodávat.“

Dobré jméno má širší ochranu

Jak přesně si automobilky svá jména chrání?

Na otázky týkající se právní ochrany automobilových jmen odpověděl Pavel Jína ze společnosti Škoda Auto.

Jak si Škoda chrání svá jména? V jakých registrech a pro jaké použití?
Názvy pro své výrobky a služby si Škoda Auto chrání jako ochranné známky. Ty se zapisují do rejstříků ochranných známek. Zapisují se vždy pro určité výrobky a služby. Škoda Auto si zapisuje svá jména jako ochranné známky pro výrobky a služby, které odpovídají účelům, pro které se daná jména užívají, což je standardní zásada platná pro všechny ochranné známky všech subjektů.

Na jak dlouho jsou současná jména chráněna?
Ochranné známky se zapisují na deset let, přičemž po uplynutí tohoto období je možné ochranu i opakovaně obnovovat vždy o deset let.

Co hrozí tomu, kdo by registrované jméno použil? Řešili jste už někdy takový případ?
Vlastník ochranné známky může ostatním zakázat, aby užívali stejné nebo zaměnitelně podobné označení. Škoda Auto řeší každoročně případy neoprávněného užití jejích ochranných známek, například na padělaných náhradních dílech.

Co se stane, když by někdo použil stejné jméno modelu, jak by Škoda postupovala?
Proti takovému užití by se bránila na základě práv z ochranné známky. Konkrétní strategie řešení takové záležitosti by byla stanovena dle okolností daného případu.

Jsou chráněny přesné tvary jména? Např. kdyby hypoteticky někdo použil třeba Caroq apod.?
Ochrana vyplývající z ochranné známky se vztahuje na všechny zaměnitelně podobné varianty daného jména.

Může někdo použít jméno pro vůz Škoda v jiném než automobilovém oboru? Například kdyby třeba výrobce sedacích souprav použil pro svůj výrobek jméno Karoq.
Ve známkovém právu platí pravidlo, že ochranná známka je ochráněna pro výrobky a služby, pro které je zapsána a pro ně a pro výrobky a služby zaměnitelně podobné ji nikdo nesmí bez souhlasu jejího vlastníka použít. Ochranné známky, které mají dobré jméno, nesmí nikdo použít ani pro výrobky a služby, které nejsou podobné těm, pro které je ochranná známka zapsána. Mnoho ochranných známek společností Škoda Auto má dobré jméno a vyplývá pro ně tedy výše uvedená širší ochrana.

Autoři:
  • Nejčtenější

Evropu mají zaplavit čínské elektromobily, právě dorazily

V úterý 24. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne zakotvila v anglickém Bristolu první přímá lodní linka pro dovoz...

Euro 7: Nová ekonorma zlikviduje v roce 2025 auta bez elektropohonu

Aktuální emisní normu pro automobily Euro 6 má v roce 2025 nahradit nová, mnohem přísnější. Práce na předpisech pro...

Na křižovatce se umíralo, teď se tam vůbec nebourá. Stačila malá změna

Na lesní křižovatce poblíž Lipníka provoz v posledních letech velmi zhoustl. Je to jednak kvůli rychlému spojení od...

Novozélandská policie nasadí Škody Superb. Nahradí končící značku Holden

Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily značky Holden, která...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Motonovinky 2021: ekonormy diktují velké změny, Harley to vzdal

Italské cestovní maxienduro s véčkovým čtyřválcem, nový anglický tříválcový naháč, ale také úplný odchod amerického...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Novozélandská policie nasadí Škody Superb. Nahradí končící značku Holden

Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily značky Holden, která...

Není hybrid jako hybrid. Jednodušší je lepší a dává větší smysl

Premium Hybridním automobilům patří budoucnost, zvláště v Evropě, kde jsou od letošního roku nastavena přísná emisní pravidla....

Přechod na elektropohon zaviní pokles příjmů z daní. Británie chystá mýtné

Vláda Spojeného království uvažuje o zpoplatnění silnic po přechodu většiny vozidel se spalovacím motorem na elektrický...

BLOG: Zelené sny bohatých jsou bičem na chudé

Celé to zelené šílenství směřuje k tomu, že hrstka hodně bohatých bude ještě bohatší, pár milionů celkem bohatých bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...