Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

Jedeme na hory

  12:13aktualizováno  12:13
Řada z nás si vánoční svátky, a především Nový rok nedokáže představit bez sněhu, hor a lyžování. Problémem však zůstává, že v období Vánoc je většina českých zimních středisek přecpaná k prasknutí. Mnozí tak vyrážejí do Rakouska, Itálie nebo Francie. Tradičně velký počet českých turistů míří i na Slovensko.

Zatímco cesta na lyžařské svahy v České republice je otázkou několika hodin, výlet za hranice už představuje pořádnou porci řízení vyžadující přípravu řidiče, a především automobilu.

Zimní gumy jsou základ

Čím začít? Naprostou samozřejmostí by měly být zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Vyplatí se přibalit i sněhové řetězy.

"V žádné zemi, kam čeští turisté jezdí lyžovat, není zimní obutí povinné. V případě nehody ale budou policisté na řidiče bez zimních pneumatik pohlížet mnohem přísněji než na ty, kteří je mají," říká Miroslav Preclík z automotoklubu ÚAMK.

Patero rad
Na cestu do hor

1. Naplánujte si trasu
Znalost cesty zabrání zbytečnému bloudění, a tím i ztrátě času. O průjezdnosti zvolené trasy se vyplatí informovat u některého z českých automotoklubů (ÚAMK, ABA). Během cesty je dobré poslouchat místní rádia.
2. Určitě s pojištěním
Při cestě do zahraničí si s sebou vezměte takzvanou zelenou kartu, která je dokladem o zaplacení povinného ručení. V případě dopravní nehody bývá policisty vyžadována.
3. Nepodceňujte nic
Na hory by se v žádném případě nemělo vyjíždět ve voze s letními pneumatikami. Pro jistotu se vyplatí přibalit i sněhové řetězy, škrabku na zamrzlá okna a sprej zabraňující zamrznutí zámků.
4. Odpočinek pomůže
Zejména při delších cestách za hranice republiky je nezbytné si pravidelně odpočinout. Únava bývá častou příčinou dopravních nehod.
5. Dodržujte předpisy
Dodržování dopravních předpisů by mělo být samozřejmostí. V alpských zemích lze narazit i na značky, které nejsou v tuzemsku obvyklé (například zákaz vjezdu bez sněhových řetězů). Pokuty za jejich porušení bývají velmi vysoké.
"Zejména v Rakousku a Švýcarsku je navíc možné narazit na dopravní značky, které vyžadují použití sněhových řetězů. Pokuty za ignorování této značky bývají poměrně vysoké."

V přihrádce automobilu by neměla chybět škrabka na zamrzlá okna a autokosmetika zabraňující zamlžování skla a zamrzání zámků.

"Řidiči nic nezkazí, ani když si do kufru přihodí lopatku a pytlík s pískem, případně gumové koberečky. Tyto věci se jim mohou hodit v okamžiku, kdy dojde k nejhoršímu a vůz se na sněhu či ledu odmítá rozjet," radí Preclík.

Bloudění na cestě lze jednoduše zabránit

Cestě samé by však měla předcházet příprava s mapou v ruce, případně s monitorem počítače před očima. Dvacet minut před odjezdem začít řešit, kudy do cíle cesty vlastně pojedeme, není rozhodně nejlepší.

Ideálním způsobem, jak co nejrychleji najít nejvhodnější trasu, jsou internetové plánovače tras, které během krátkého okamžiku dokážou nabídnout podrobný popis trasy včetně časového rozvrhu.

I počítačoví začátečníci si budou velmi dobře rozumět s plánovačem tras, který najdou na adrese www.skoda-auto.cz/routeplanner. Ale problémy hrozí i zde.

Plánovače totiž nepracují s aktuálními informacemi o dopravní situaci. Může se proto stát, že někde na vypsané trase je například dlouhodobá uzavírka.

Užitečná telefonní čísla, která se mohou hodit

Slovensko

Nouzová telefonní čísla:
záchranná služba
policie i hasiči                      112
Dopravní předpisy:
V obci je maximální povolená rychlost                        60 km/h
Celodenní svícení je povinné do                            15. března

Francie

Nouzová telefonní čísla:
záchranná služba                 15
policie                                   17
hasiči                                    18
Dopravní předpisy:
Za nepříznivého počasí je mimo obec maximální povolená rychlost 80 km/h a na dálnici 110 km/h
Stejné omezení platí pro řidiče, kteří nemají řidičský průkaz déle než dva roky.

Rakousko

Nouzová telefonní čísla:
Záchranná služba     144 a 112
hasiči                           122/112
policie                          133/112
Dopravní předpisy:
Na většině silnic Tyrolska je nejvyšší rychlost 100 km/h
Svícení v tunelech je povinné.
V autosedačce musí být připoutáno dítě do 12 let nebo do 150 cm.

Itálie

Nouzová telefonní čísla:
záchranná služba               118
policie                 113 nebo 112
hasiči                                  115
Dopravní předpisy:
Celoroční povinnost svítit na dálnici.

Švýcarsko

Nouzová telefonní čísla:
záchranná služba               144
policie                                 117
hasiči                                  118
nebo pro všechny               112
Dopravní předpisy:
Mimo obec je maximální povolená rychlost 80 km/h, na dálnici 120 km/h. Povinné je celodenní svícení.
Poznámka: Není-li uvedeno jinak, platí stejné omezení rychlosti jako v Česku.
Zvolenou cestu se proto vyplatí pro jistotu ověřit v některém z českých automotoklubů (ÚAMK, ABA).

Při časovém rozvržení cesty je potřeba počítat i s přestávkami na odpočinek. Ty sice nebudou potřeba při cestě na české a moravské hory, ale pokud zamíříme za hranice, je zbytečné riskovat a snažit se cestu zvládnout "na jeden zátah". Slovensko bez větších problémů

V minulém roce během zimní sezony k východním sousedům zavítalo téměř sto tisíc turistů z České republiky.

Velká část z nich využila zimních středisek ve Vysokých Tatrách, které nedávno zpustošila větrná bouře. Lyžaři ani motoristé však nemusí zoufat.

Lyžařská sezona je podle Zuzany Šimkové ze Slovenské turistické centrály v plném proudu. Velkých problémů se nemusí obávat ani motoristé.

"Žádné dlouhodobé uzavírky na řidiče nečekají. Měli by ale počítat s tím, že z hor se odvážejí popadané stromy a nákladní automobily mnohdy zaberou celou šíři vozovky," varuje Miroslav Preclík z ÚAMK.

Může se stát, že řidiči narazí na úseky, které budou pouze krátkodobě neprůjezdné. Maximálně půjde o jednu až dvě hodiny.

To se týká oblasti od Podbanské, přes Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Starý Smokovec, Tatranskou Lomnici až po Tatranskou kotlinu," vyjmenovává Miroslav Preclík z ÚAMK.

Lyže musí držet

Na hory se většinou vyráží s lyžemi. Pohled na automobily směřujícími za sněhem však prozrazuje, že ne všichni motoristé vědí, jak lyže vhodně převážet.

"Pokud lidé lyže vezou na střeše, nejdůležitější je jejich upevnění. Špičky by měly směřovat proti směru jízdy," vysvětluje prodejce autodoplňků Zdeněk Okrouhlík.

Nosiče lyží se dají pořídit za pět set korun i za šest tisíc. "Záleží především na počtu lyží, které nosič dokáže pojmout," dodává Okrouhlík.

Další variantou jsou střešní boxy. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že případný lapka nemá lyže za několik tisíc korun na očích. Lyžařské vybavení je navíc chráněno i před nečistotami a povětrnostními vlivy.

"Boxy, v nichž je možné přepravovat lyže, se prodávají už za pět tisíc korun," tvrdí Michal Dlouhý, manažer internetového obchodu Pneuexpert.

Problematická místa v České republice

Červenohorské sedlo
Díky tomu, že sedlo je průjezdné, je odstavné parkoviště v Koutech, které však nerespektují, a proto se zde tvoří dopravní zácpy. Často je problém, aby se lyžaři na sedlo vůbec dostali.
Velká Úpa
Nedostačující kapacita placených parkovišť.
Pec pod Sněžkou
Nedostačující kapacita placených parkovišť.
Špindlerův Mlýn + komunikace z Vrchlabí
Složitou situaci zlepší parkoviště s kapacitou 1250 míst, které je letos poprvé bez poplatku. Pomoci by mělo i sledování příjezdové komunikace z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna monitorovacími kamerami.
Harrachov
Centrální parkoviště leží na vzdálené straně města, takže motoristé musí přejet celé město. Parkování je možné i u jednotlivých vleků, nicméně jejich kapacita je malá a rychle se zaplní.
Bedřichov
Nedostačující kapacita placených parkovišť.
Boží Dar
Nedostačující kapacita placených parkovišť.

Zdroj: ÚAMK


Kolik stojí průjezd tunely a průsmyky v Alpách

Z pohledu turisty je cesta vysokohorskými silnicemi a průsmyky zážitkem i v zimě, pokud je však pěkné počasí. Mnohým se ostatně při cestě do zimních středisek nelze ani vyhnout. Ale kdo potřebuje překonat hlavní alpský masiv a dostat se k jižním svahům evropských velehor, ten zřejmě raději využije nejrychlejší cestu tunely na hlavních trasách v Rakousku, Itálii a Švýcarsku.

Ostatně šance překonat evropské velehory jen průsmykovými silnicemi je zvláště v zimě skutečně mizivá. Za tunely na hlavních alpských tazích a za dálnici přes brennerský průsmyk se však platí. V tabulce přinášíme celoročně otevřené nejpoužívanější průsmyky a tunely včetně cen za jejich průjezd.

Tunely a průsmyky

Tunel (průsmyk)

Poplatek

Mont Blanc

28,10 (zpáteční 35,00 eur)

Gran San Bernardo 

21,90 EUR (zpáteční 30,80 eur)

Lotschberg/Goppenstein (žel. přeprava)

25 CHF

Gotthard

švýcarská dálniční známka

San Bernardino

švýcarská dálniční známka

Arlberg

8,50 eur

Reschen

bez poplatku

Brenner

8,00 eur

Felbertauern

10,00 eur

Tauern (žel. přeprava)

13,00 eur

Tauern (dálnice)

9,50 eur

Bosruck - Gleinalm (Pyhrnská dálnice)

7,50 eur

Zdroj: časopis Autostyl ÚAMK

Nejvýhodnější trasy do alpských středisek

* Praha - Bormio

* Praha - Gosau

Autoři:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Autoprůmysl začne propouštět, Německo s sebou stáhne i Česko

Velká německá prémiová trojka Audi, Mercedes i BMW se připravuje na krizi. Plán na hubené roky představují i jejich...

Kabaň je zpátky v koncernu VW, bude malovat golfy a passaty

Při rošádě na vedoucích designérských místech se koncernu Volkswagen vrací slovenská hvězda Jozef Kabaň. Po dvouleté...

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

Premium

Test zimních pneumatik: zkoušeli jsme, zda ty drahé jsou opravdu lepší

Kvalitní pneumatika se od té nevyhovující často liší až propastně. Třeba brzdná dráha a chování auta na mokru je v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autofotka týdne: Legendární Čína válcovala konkurenci. Sršela inovacemi

V září 1979 se na frankfurtském autosalonu představil přelomový Mercedes-Benz třídy S. Ve výrobě vydržel dnes stěží...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Osmý Golf je velkým autem stlačeným do malého. Už jsme ho řídili

Stejně jako pokaždé, i tentokrát se nová generace Volkswagenu Golf stává výkladní skříní toho nejlepšího ve své...

Prodej aut v Číně dál klesá. Pro Škodu je to stále největší trh

Prodej aut v Číně se snižuje už sedmnáct měsíců v řadě. A vyhlídky na příští rok nejsou lepší. Podle prognózy čínského...

Premium

Cybertruck je kubistická karikatura, která změní svět aut

Tesla, to není obyčejná automobilka, je to fenomén a její zákazníci tak trochu sekta. Každopádně je její šéf Elon Musk...

Karel s Anežkou míří na Rallye Dakar. Martin Macík nás před odjezdem svezl

Další dakarské dobrodružství začíná. Závodní stroje týmu Martina Macíka putují do Saúdské Arábie, kde 5. ledna...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz