Jak se uniká před body

  15:00aktualizováno  15:00
Úplatek, přemlouvání, ale také snaha ušetřit si práci či mezera v zákoně. Díky tomu se řada řidičů vyhne trestu za přestupek.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Žádný řidič nechce dostat trestné body, ale někteří se o to nesnaží jen slušnou jízdou. Někteří využívají ve svůj prospěch i různé fígle.

Nejčastější je osoba blízká
Já jsem neřídil. Auto řídila osoba blízká, a proto odmítám vypovídat. Tak zní častá odpověď ve chvíli, kdy majitel auta policistům nebo úředníkům vysvětluje, kdo je na špatně rozeznatelné fotografii z radaru.

V tu chvíli se přestupek většinou přestává vyšetřovat. Chystá se však změna. "Tento měsíc zasedne expertní skupina, která se bude problémem s osobou blízkou zabývat,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

"Navrhujeme, aby institut osoby blízké zůstal jen v trestním řízení, například u nehod se zraněním. V přestupkovém řízení se už nebude moci uplatnit, za přestupky bude vždy odpovědný vlastník vozidla.“ Pokud tento návrh projde, mohl by začít platit nejdřív v příštím roce.

Smlouvání a podplácení
Některým řidičům se daří bodům vyhnout už při jednání s policistou. Nejlépe to jde u drobných přestupků, například když zapomenete rozsvítit světla. Za to by měl řidič dostat pokutu a ještě jeden trestný bod.

"Občas to řešíme jen pokutou za nesprávné parkování. Nikoho svojí zapomnětlivostí neohrozil a my tím ušetříme čas, který bychom trávili psaním protokolu,“ přiznává dopravní policista, který si nepřál být jmenován.

"Ale třeba za nepoužití autosedačky už body neodpouštíme,“ dodává. Jak ukázal letošní případ z Kladna, není nic neobvyklého, když narazíte na úplatného policistu.

Někteří členové odhalené skupiny dopravních policistů byli ochotni nad přestupkem přimhouřit oko i za výslužku ze zabijačky. Je však potřeba si uvědomit, že uplácení je trestným činem.

Vyhýbání se správnímu řízení
Méně častěji se řidiči trestu vyhýbají tak, že se nedostaví ke správnímu řízení, kde se jejich přestupek řeší. Úřad má totiž rok od spáchání přestupku na to, aby ho vyřešil.

Pokud to nestihne, přestupek se promlčí. Lehčí přestupky však mohou úřady řešit v příkazním řízení. A to i tehdy, když si řidič předvolání nepřevezme.

"Že někdo nepřijde, je jeho problém. Nemá pak šanci uvést okolnosti, které by mu mohly pomoci. My bez jeho přítomnosti rozhodneme o pokutě a následně jsou uděleny i trestné body,“ říká Jaroslav Adášek z berounského odboru dopravy.

Stejně se postupuje i tehdy, kdy řidič předvolání převezme, ale bez omluvy nepřijde. Pokud jde o přestupek závažnější, kde je přítomnost řidiče nutná, úřad mu zašle předvolání a následně dvě upomínky.

"Když ani to nefunguje, žádáme o předvedení policii,“ říká Zbyněk Bernat z pražského magistrátu. Policistům se však daří předvést přibližně jen polovinu řidičů, kteří na obsílky nereagují.

Služební auto řídil cizinec
Téměř bez šance, jak se vyhnout bodům, jsou řidiči služebních aut. I když ti se podle Ludvíka Klemy z pražské městské policie snaží strážníky a policisty nejčastěji uplácet.

Pokud takového řidiče nafotí radar, nemohou použít výmluvu na osobu blízkou. Majitel služebního auta totiž musí vždy vědět, kdo s jeho vozem jezdí.

Úřady se však setkávají s tím, že zástupci firem jako řidiče, který se dopustil přestupku, uvádějí zahraničního kolegu, který byl v Česku na služební cestě. Údajného cizince pak většinou nehledají a přestupek zůstává nevyřešen.

5 fint na body
1. Osoba blízká – majitel auta nemusí udat rodinného příslušníka; zatím to umožňuje zákon
2. Vyhýbání se správnímu řízení – řidiči spoléhají na to, že se přestupek nestihne vyřešit do 12 měsíců
3. Smlouvání – vyplatí se u drobného přestupku, ale záleží na náladě policisty
4. Uplácení – volí většinou řidiči, pro něž je ztráta řidičáku existenční otázkou; nabízení úplatku je trestný čin
5. Řídil cizinec – výmluva majitelů služebních aut; je to účinné, úředníci v zahraničí většinou nepátrají

Kdy můžete přijít o řidičský průkaz
Policisté mohou zadržet řidičský průkaz přímo na silnici, městští strážníci tuto pravomoc nemají.

Za jaké přestupky?
* Při podezření, že řidič zavinil smrtelnou nehodu (nebo těžké zranění) nebo že od ní ujel.
* Při řízení pod vlivem alkoholu (i jiné návykové látky) nebo odmítnutí zkoušky na alkohol (drogy).
* Při řízení přes soudní zákaz (nebo správního orgánu), když hříšník neodevzdal řidičák.
* Při řízení bez správného oprávnění (na skupinu A, B, C, D, E, T).
* Při podezření, že se provinilec bude vyhýbat přestupkovému řízení a nesloží kauci jako záruku. Jindy vám policisté vzít "papíry“ nesmí. Ani po odebrání řidičáku však o oprávnění řídit nepřicházíte – jde jen o zadržení průkazu. Policisté doklad nejpozději další pracovní den odešlou na úřad, který bude přestupek řešit. Ten vás o tom musí písemně informovat během pěti dnů od doby, kdy doklady s protokolem od policie dostal. Nestane-li se tak, máte právo na vrácení řidičáku.

Za "dvakrát a dost"
Toto pravidlo je velmi přísné, hlavně u přestupků za rychlost. Pokud policisté během jednoho roku dvakrát chytnou šoféra, který v obci překročil povolenou rychlost o 20 a více kilometrů, přijde o řidičák na měsíc až půl roku (mimo obec o 30 a více km).
Týká se to i dalších přestupků:
* porušení ustanovení o omezení jízdy některých vozidel (jízda kamionem v době, kdy je to zakázáno)
* nezastavení před přechodem pro chodce, když je to povinné (chodec hodlá přejít či už přechází na přechodu) nebo ohrožení chodce při otáčení, odbočování, couvání a vjíždění na cestu
* nedání přednosti v jízdě
* při nezastavení na signál Stop (třeba projetí na červenou nebo ignorování pokynu policisty)
* při vjíždění na železniční přejezd, pokud je to zakázáno.

Za 12 trestných bodů
Postupné sbírání bodů za menší prohřešky může vyvrcholit doporučeným dopisem s oznámením, že na kontě máte 12 bodů. Řidičák pak musíte do pěti dnů odevzdat k ročnímu uschování. Po této době bude následovat povinné přezkoušení z praktických jízd, údržby vozidla a testu z pravidel silničního provozu.


Autoři:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

VIDEO: Groteska z letiště ve Stockholmu. Traktůrky bojují s kalamitou

Kuriózní dopravní zácpa na letišti

Traktůrky tahající vozíky se zavazadly na stockholmském letišti sehrály před očima cestujících skvělé divadlo. Postupně...

Najdete na iDNES.cz