Jaguar C-XF: kocour se opravdu zlobí

aktualizováno 
Jaguar, který možná rozhodne o bytí a nebytí legendární britské automobilky se ukáže naostro na autosalonu v Detroitu. Zde jsou první oficiální fotky a informace o konceptu C-XF. Moderní, technikou přetékající ostrovní šelma, má hodně rozzlobený výraz.

Jaguar C-XF | foto: Jaguar

Na americké přehlídce se představí jako C-XF, sériové provedení, které by mělo vyrazit v roce 2008 a nahradit s-type, odtrhne ze svého jména "C", označující nyní "koncept".

Tvary nového jaguaru jsou prací týmu designérů Juliana Thomsona a Iana Calluma. Moc společného s klasickými jaguary toho nový kocour XF už nemá. Sází spíše na technicistní dravý styl, než na vytříbenou uhlazenost ladící s klubovkou a britským venkovským sídlem zahaleným do mlžného oparu.

Na jeho agresivním, dynamicky tvarovaném těle se pořád něco děje: tady jsou zajímavě tvarované výřezy, támhle doplňky z broušeného hliníku cizelující, jinde zase třeba nenuceně chybí věci, bez kterých si jiné auto ani nepředstavíme (třeba kliky, zapuštěné do sloupků).

Pod ostře řezanými tvary kapoty dýchá kompresorem přeplňovaný osmiválec 4,2 litru s 420 koňmi výkonu. Do asfaltu se zarývají drápy 21palcových pneumatik pětistovkou newtonmetrů kroutícího momentu. Omezovač je momentálně nastavený na dvěstěpadesátku, jaguar ale prý umí uhánět až 290 km/h.

Vnitřek je vyvedený v puristickém stylu, který má ale pravděpodobně hodně daleko k sériové podobě. Čtyři samostatná výrazně tvarovaná sedadla, překvapí hlavě ta zadní, hluboce zapuštěná.

Řidič se nemá čím rozptylovat, ovladačů najde kolem sebe pomálu. Kliky dveří se objeví až když k nim přiblížíte ruku. Na schovávanou si hraje i volič automatické převodovky. Vysune se z mohutného středového panelu až po oživení 420hlavého stáda pod kapotou. Tím ale divadlo nekončí, interiér po zmáčknutí startovacího tlačítka prozáří modré světlo, navenek dá ostatním vědět, že se "něco děje", osvětlením drátěné mřížky chladiče.

Za pozornost stojí volant a budíky pod ním. Na jednom ramenu uchycený volant měl kdysi například v našich končinách nechvalně proslulý oltcit, efektní řešení, které se objevovalo především v citroënech, si vypůjčili i designéři Jaguaru. Pod volantem zaujme nezvyklá grafika budíků, jejichž ručky v "klidové pozici" směřují směrem vzhůru. Při dráždění motoru se pak vydávají proti směru hodinových ručiček.

K lahůdkám patří displej na středovém panelu, který díky technologii DualView umí současně zobrazit rozdílné věci očím pilota a spolujezdce.

Autoři: ,
Témata: Detroit, Jaguar, Oltcit
  • Nejčtenější

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Daň z chudoby ve jménu ekologie: návrh na zdražení převodu auta je zpět

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se „emisní poplatky platí za auta starší...

Automobilky zdržují prodej elektromobilů, stěžuje si organizace

Organizace Transport & Environment, která bojuje za prosazení ekologičtějších způsobů dopravy, v poslední době zejména...

VIDEO: Zkušení řidiči zpátky v autoškole. Vyhořeli všichni

Jakmile člověk opustí autoškolu, začne se postupně otrkávat. Obvykle už nesedí za volantem s vyděšeným výrazem a na...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Původní Defender se vrátí se jménem hospody, elektroniku otestují v Česku

Firma MBtech Bohemia, zaměřená na vývoj automobilových dílů a elektroniky, pomáhá zakládat novou automobilku ve Velké...

Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini

Automobilová skupina Volkswagen uvažuje o budoucnosti své značky luxusních aut Lamborghini, včetně jejího prodeje či...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Najdete na iDNES.cz