Hummer: hrdina z Perského zálivu a služebák Terminátora

  13:15aktualizováno  13:15
Chlapácký koráb, který na silnici trpí a v terénu je neporazitelný. Hummer H1 je vlastně tank upravený k civilnímu použití. Dovnitř se skoro nevejdete, po dálnici pojedete maximálně stotřicítkou, ale spíš míň a čerpadláře vídáte častěji než manželku. I přesto hummery někteří milují a Arnold Schwarzenegger si jich koupil hned pět, jakmile je začali vyrábět. Teď jde značka do rukou Číňanů.

Největší americká automobilka General Motors, která v pondělí vyhlásila bankrot, se dohodla na prodeji své legendární značky Hummer. Pro výrobce auta koncentrujícího sny o americkém autě sháněl GM zájemce téměř rok.

Šerifský Hummer H2

Novým majitelem vozu, který je tak trochu symbolem Ameriky, bude paradoxně čínská společnost Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery, jež tím vstoupí do autoprůmyslu. Podle bankéřů by prodej Hummeru mohl přinést GM mimo jiné zhruba 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun) v hotovosti.

Kořeny bojovníka

Předchůdce hummerů se poprvé objevil koncem 70. let, když firma AM General vyhrála tendr na dodávku mnohoúčelových kolových vozidel pro americkou armádu.

Původní označení vozidla bylo High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV či Humvee). Automobily se proslavily hlavně ve válce v Perském zálivu, kde prokázaly velkou spolehlivost. Bylo jich tam nasazeno celkem 20 000. Nyní je už využívají armády asi 50 zemí světa, včetně české. Našim vojákům v Afghánistánu zapůjčily tyto vozy Spojené státy.

Modrý Hummer

Hummer H1

První civilní model pod názvem Hummer byl vyroben v roce 1992. Jedním z velkých milovníků hummerů, kterému se zásluhy za výrobu civilních verzí připisují, byl Arnold Schwarzenegger. Jeho přízeň k  tunám železa na čtyřech obřích kolech nicméně trochu ochladla poté, když se "Terminátor" stal kalifornským guvernérem a začal bojovat se znečištěným ovzduším. Hummer, pijící hektolitry benzinu, se ovšem také snažil trochu zazelenat. Vznikly tak prototypy na vodík a hybrid, který lze dobíjet ze zásuvky.

Kritici často poukazovali na to, že neohrabaně vyhlížející hummer je jen výstřelkem, který se automobilce prodražuje. S růstem cen ropy a pohonných hmot se totiž Američané začali zaměřovat na úspornější vozy a prodej těchto vozidel začal rychle klesat.

Do rukou General Motors přešla značka Hummer v roce 1999. Vojenské vozy Humvee stále vyrábí společnost AM General, která pro GM vyráběla některé další verze hummeru.

hummer made in china

Symbol amerického kapitalismu
bude vyrábět Čína - čtěte ZDE

Za osmnáct let se počet modelů civilních hummerů rozrostl. Klasická, nejhranatější, nejextrémnější a nejhummerovatější verze H1 se odporoučela z výroby v roce 2006.

Rapeři, fotbalisté, diskotékoví vyhazovači a vůbec všichni, kteří jsou rádi středem pozornosti, dnes kupují kulatější H2 a malý H3. Kdo chce hummer používat i k práci, volí pickup H3T. V takových případech je lepší odpustit si chromované ráfky o průměru minimálně dvacet palců, na které "hummeristé" své plechové obry s oblibou stavějí.

V Hummeru H3 v bílomodrých barvách městské policie bývají k vidění i pražští strážníci.

Hummer H3T

Hummer H3T

Loni se po celém světě prodalo 37 523 těchto automobilů, z toho 2 286 v Evropě. V roce 2007 to bylo 66 345. V ČR bylo v roce 2007 registrováno přes 230 vozidel značky Hummer.

Cena vozů značky Hummer se na českém trhu pohybuje většinou mezi jedním až dvěma miliony korun a nevýhodou je i jejich vysoká spotřeba, za což je automobil trnem v oku ekologů. Například Hummer H2 má šestilitrový motor, který vyžaduje 20 litrů paliva na 100 kilometrů pohybu. Jeho základní cena je 1 450 000 korun. Malý H3 startuje na necelých 850 tisících.

Hummer HX Concept

Hummer HX Concept

Autoři: ,
Témata: Hummer
  • Nejčtenější

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Daň z chudoby ve jménu ekologie: návrh na zdražení převodu auta je zpět

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se „emisní poplatky platí za auta starší...

Premium

Škoda může zahýbat trhem elektroaut, dotované citigo trápí konkurenci

Elektrické citigo je na trhu zhruba měsíc a v Česku sesbíralo na 360 objednávek. To je podle Luboše Vlčka, šéfa českého...

Odbory ve Škodě se bouří kvůli změně strategie, reagovat musel šéf značky

Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle některých médií chce Škodu...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini

Automobilová skupina Volkswagen uvažuje o budoucnosti své značky luxusních aut Lamborghini, včetně jejího prodeje či...

Bez změny emisních poplatků se vraků nezbavíme, hájí návrh jeho tvůrce

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se emisní poplatky platí za auta starší...

Odbory ve Škodě se bouří kvůli změně strategie, reagovat musel šéf značky

Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle některých médií chce Škodu...

Nová Toyota Yaris je menší, ale dospělejší. Prozkoumali jsme ji

Japonská značka pevně usazená v Evropě ukázala světu novou generaci tradičního malého modelu Yaris. Auto šité podle...

Najdete na iDNES.cz