Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Honda všechny předjela. Nabízí auto, ve kterém si v zácpě přečtete noviny

Nikoliv Tesla, Mercedes a Audi, nejhlasitější slibovače jízdy bez řidiče předběhla Honda. Automobilka začala v pátek v Japonsku prodávat inovovaný model Legend, který je schopen plné autonomie v dopravních zácpách.

Sedan vybavený autonomním řízení třetí úrovně je první svého druhu na trhu. „Řidič si může v určitých situacích, například v dopravní zácpě, číst nebo se dívat televizi,“ uvedlo japonské ministerstvo dopravy.

Autonomních vozidel existuje šest úrovní, od nuly do pěti. Nejpokročilejší je plně autonomní vůz. Na třetí úrovni bude například nová generace modelu Mercedes-Benz nejvyšší třídy S (prohlédněte si ho zde).

Honda systém nazývá SENSING Elite, ten pro řízení používá informace z 3D mapových podkladů s vysokým rozlišení, navigace a senzorů sledujících okolí vozidla. Auto zároveň sleduje řidiče s pomoc kamery namířené do kabiny. 

Podrobné testování

Honda uvádí, že při vývoji svého systému autonomního řízení provedla na deset milionů simulací jízdních situací a v reálných podmínkách najezdily testovací prototypy asi 1,3 milionu kilometrů. Celý systém je navíc zálohován záložním řešením, redundance je totiž v případě řídicích systému autonomního ovládání jedním ze základních požadavků.

Stěžejními prvky jsou samozřejmě adaptivní tempomat speciálně vyladěným módem pro pohyb v koloně a udržovač v jízdním pruhu. Auto umí také změnit jízdní pruh, samozřejmě s ohledem na ostatní provoz.

Model Legend nabízí automobilka jen na japonském trhu. Sedan vybavený autonomním řízením bude jasně identifikovatelný modrými doplňkovými světly, speciálními hliníkovými ráfky. Při detailnějším ohledání ti pozornější odhalí přidané senzory, které systém používá. 

Úprav se dočkal také interiér, systém se ovládá přidanými ovladači, a opticky a akusticky komunikuje s šoférem tak, aby jasně věděl, kdy může lelkovat. Přibyly hlavně diody na volantu a přístrojové desce. Legend má pod kapotou tříapůllitrový vidlicový šestiválec spárovaný s elektromotorem a dvouspojkovým sedmistupňovým automatem.

Japonská automobilka plánuje, že prodá na domácím trhu 100 těchto vozů. Doporučuje maloobchodní cenu 11 milionů jenů (2,24 milionu Kč). Toto speciální provedení automobilka nabídne pouze formou leasingu. Tím si pravděpodobně chce udržet dohled nad vozy a v případě potíží s revoluční technologií je bude schopna stáhnout.

Nouzové zpomalení a zastavení

Firma si už dříve stanovila cíl vyrábět jako první ve velkém samořízené vozy třetí úrovně. Řidiči samořízeného sedanu nemusejí v zácpě sledovat silnici, aniž by jim kvůli tomu hrozil právní postih.

Japonská vláda loni v listopadu Hondě přiznala bezpečnostní osvědčení pro její autonomní technologii jízdy Traffic Jam Pilot, která dokáže za určitých okolností zrychlovat, zpomalovat a zatáčet. Systém dokáže řidiče také zalarmovat, aby v případě nutnosti převzal kontrolu nad vozem, například vibrací bezpečnostního pásu. 

„Pokud řidič nereaguje, systém vůz zpomalí a zastaví. Okolní auta přitom varuje výstražnými světly a troubením,“ uvedla Honda. Pokud je to možné, systém svede vůz do odstavného pruhu, nebo na kraj silnice. 

Auta s druhým stupněm automatizace už po silnicích jezdí. Dokážou zrychlovat, zpomalovat i zatáčet, ale řidič by měl být připraven kdykoli nad autem převzít kontrolu. Tomuto stupni se někdy přezdívá „nohy z pedálů, oči na silnici“.

Do vývoje autonomních aut investují světové automobilky i technologické firmy, například Waymo ze skupiny Alphabet. Americký výrobce elektromobilů Tesla loni v červenci oznámil, že je už „velmi blízko“ pátému stupni automatizace.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Garáž fotbalového boha Ronalda má cenu půl miliardy. Hvězdou je bugatti

16. června 2024

Fotbalová superstar Cristiano Ronaldo, se kterou se česká fotbalová reprezentace utká na Euru 2024...

Česko je ostrov elektromobilní skepse, potvrdily to i evropské volby

13. června 2024

Češi jsou dlouhodobě skeptičtí k elektromobilům. Boj o zákaz spalovacích aut a s ním související...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

GLOSA: Praha v populistickém boji s SUV nacení parkování podle velikosti auta

17. června 2024

Parkování v hlavním městě začíná být velký problém a zdá se, že zastupitelé Prahy se jej rozhodli...

Offroadový drsňák projede všechno. První jízda s novým ineosem

18. června 2024

Znáte značku Ineos? A víte, že už několik let vyrábí auta? Jestli ne, tak se rozhodně nestyďte,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel karosář, co stavěl legendy pro Lancii i Fiat. Zkusil exoty i šílenosti

14. června 2024

Ve věku 87 let zemřel Bruno Maggiora, majitele stejnojmenné karosárny, která mimo jiné vyráběla...

Z vyšetřování automobilek v Číně je podle Pekingu průmyslová špionáž Bruselu

20. června 2024

Rozsah detailních informací, které po čínských firmách na výrobu elektromobilů při osmiměsíčním...

Mustang slavil šedesátiny, do Kolína přiburácel i ten, co řídil Fittipaldi

20. června 2024

Šedesát let. Tak dlouho již uběhlo od představení jedné z nejvýraznějších automobilových legend....

Alkohol za volantem některé země tolerují, pojišťovny jsou ovšem nekompromisní

20. června 2024

Česko je jednou z mála zemí, kde platí nulová tolerance alkoholu a drog za volantem. Ve většině...

Nejvychytanější skla pro auta pečou v Hořovicích. Dodávají je Ferrari i Rollsu

20. června 2024

Obyčejný dřevěný kolíček, kterým po vyprání zajistíte prádlo, možná spousta z nás skoro nezná,...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...