Honda FCX tankuje vodík

aktualizováno  14. března 13:06
Jedním z lákadel právě probíhajícího autosalonu v Ženevě je na stánku Hondy model FCX, první automobil na světě, který dostal osvědčení jako vozidlo s nulovými emisemi (Zero Emission Vehicle – ZEV).

Automobilka Honda se vývojem vozidla na palivové články zabývá již několik let. Snaha tohoto japonského výrobce vyústila v září roku 1999 k představení prvních prototypů FCX-V1 a FCX-V2. Následující rok byl představen čtyřmístný prototyp FCX-V3.

K vývoji ekologického automobilu přispěl i kalifornský institut pro vývoj palivových článků (California Fuel Cell) a japonské ministerstvo dopravy, kteří dali souhlas s testováním vozů na veřejných komunikacích v USA a Japonsku.

Tím získala Honda mnoho dat a cenných zkušeností s provozem automobilu na palivové články, což vedlo k urychlení do té doby velmi pomalého vývoje.

Výsledkem je Honda FCX, vůz vycházející z prototypu FCX-V4, který spatřil světlo světa v roce 2001. Oproti prototypu je nový model výkonnější a bezpečnější. Svým vzhledem, délkou 4 165 mm, šířkou 1 760 mm, ani výškou 1 645 mm nijak nevybočuje z řady "běžných" automobilů, což jistě pomůže s jeho začleněním do provozu.

K výrobě elektřiny pro elektromotor Hondy FCX je použito palivového článku využívajícího vodík. Pohonná jednotka vozu nabízí výkon 60 kW (82 k) a při točivém momentu 272 Nm se zrychlení FCX neliší od modelu Civic. Palivová nádrž o objemu 156,6 litru obsahuje vodíkový plyn stlačený na 350 atmosfér a dovoluje vozu dojezd až 355 kilometrů, a to maximální rychlostí 150 km/h.

První automobily s palivovými články byly uvedeny na trh v Japonsku a USA koncem roku 2002. Asi 30 vozů ročně bude dodáno pro metropolitní oblast Tokia a zhruba stejné množství poputuje do státu California v USA.

Vozy Honda FCX budou nejdříve nabídnuty organizacím a civilnímu obyvatelstvu k pronájmu za nízké ceny, s cílem přesvědčit veřejnost o výhodách tohoto pohonu. Prvním odběratelem se koncem loňského roku stalo město Los Angeles, které zařadilo 5 automobilů FCX do svého vozového parku. Zaměstnanci městské správy je využívají pro práci i cestu do zaměstnání.

Honda již nyní intenzivně pracuje spolu s městy Los Angeles a Tokio na rozvoji infrastruktury čerpacích stanic potřebných pro tankování do vozidel poháněných vodíkem.

Autoři:
  • Nejčtenější

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Daň z chudoby ve jménu ekologie: návrh na zdražení převodu auta je zpět

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se „emisní poplatky platí za auta starší...

Automobilky zdržují prodej elektromobilů, stěžuje si organizace

Organizace Transport & Environment, která bojuje za prosazení ekologičtějších způsobů dopravy, v poslední době zejména...

VIDEO: Zkušení řidiči zpátky v autoškole. Vyhořeli všichni

Jakmile člověk opustí autoškolu, začne se postupně otrkávat. Obvykle už nesedí za volantem s vyděšeným výrazem a na...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

KOMENTÁŘ: Je tažení proti SUV ekologie, nebo třídní boj?

Auta jsou zlo. To už jste jistě slyšeli, není to nic nového. Řekne vám to kdejaký zelený aktivista. Ale v poslední době...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Toyota představila nové auto na vodík. V Česku natankuje příští rok

Toyota chystá novou generaci svého vodíkového modelu. Sedan jménem Mirai se dostane nejprve na trhy v Japonsku, v...

Najdete na iDNES.cz