Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. března 2021 Anežka

Autofotka týdne: hrnec, který zachránil BMW

Více než stoletá historie mnichovské značky zažila mnoho zvratů. Příběh jedné z největších krizí v historii BMW a to, jak důležitou roli hrály při jejím překonávání kuchyňské hrnce, ilustruje průběh obnovy poválečného Německa. Vysvětluje také, jak se z BMW staly wartburgy.

V období od června 1945 do května 1947 vyrobilo BMW zboží v celkové hodnotě 1,7 milionu marek. Z nich nejdůležitější příspěvek k hodnotě podniku mělo 175 tun odlitků z lehkých kovů, které generovaly příjmy asi 600 000 marek. Vyrobilo se i 34 000 hrnců, které představovaly téměř čtvrtinu obratu (400 000 marek). | foto: BMW

Vládci autoprůmyslu se shodují, že jejich odvětví prochází největšími změnami v historii. Strategických kotrmelců prožily firmy, které ve dvacátém století stavěly svět na kola, spoustu. Občas přežily jen šťastnou náhodou.

Slavnému BMW pomáhaly v obrodě v poválečných časech, kdy se válkou zdecimovaný svět potřeboval zotavit, hrnce, kamna i pluhy.

V roce 1945 měla za sebou firma téměř třicetiletou historii. BMW bylo etablovaným výrobcem leteckých motorů, motocyklů a od roku 1929 i automobilů. Konec druhé světové války ovšem uvrhl společnost do hluboké krize. Automobilka byla ve ztrátě a polovina ze šesti závodů, které vlastnila, i tři prodejní centra – Mnichov, Berlín-Spandau a Allach – byly zničeny a většina vybavení zabavena a rozvezena po celém světě jako válečné reparace.

Závody v Dürrerhofe (původně pod americkou správou) a Basdorf-Zühlsdorf byly pod kontrolou Sovětů a taktéž byly rozebrány. Ale nejdůležitější ztrátou byla továrna v Eisenachu, která se ocitla ve východním Německu. Právě v ní se však soustředila výroba motocyklů a aut.

Po rozdělení Německa přebírá kontrolu nad továrnou SSSR. BMW tím pádem nejen, že zůstává bez výrobního centra pro automobily (vyráběly se tam od roku 1928) a motocykly (přistěhovaly se z Mnichova v roce 1941), ale i bez plánů a technické dokumentace, která by umožnila nově začít vyrábět jednotlivé modely.

BMW přežila poválečné období také díky produkci potřeb pro domácnost. Na auta a...

Eisenachský závod se následně reorganizuje jako součást východoněmecké společnosti Awtowelo AG a od roku 1945 obnovuje výrobu automobilů a motocyklů s logem BMW a plánuje vyrábět modely BMW 321 a BMW R 35.

Když tyto výrobky začala nabízet na trzích západní Evropy, mnichovská firma zasáhla. Soudním rozhodnutím z roku 1949 se BMW AG podařilo zablokovat jejich distribuci. A tak východoněmecká společnost mohla používat značku BMW pouze na východní straně železné opony.

Nakonec se od 1. ledna 1952 společnost Awtowelo AG přejmenovala na EMW (Eisenacher Motoren Werke). Stejné jméno dostávají i její výrobky, což jim umožnilo nový přístup na západní trhy. Od roku 1956 začala společnost EMW používat jméno Wartburg podle hradu, který dominuje městu Eisenach a od tohoto momentu se osudy obou společností navždy oddělily. Do muzea wartburgů v Eisenachu nahlédněte zde.

Notproduktion

Po úplném zákazu nabídly americké okupační síly 28. července 1945 společnosti BMW povolení spustit výrobu a distribuci různého spotřebního zboží. Dne 29. srpna 1945 obdržela firma povolení pro výrobu kol a 26. března 1946 mohla začít s přípravami produkce motocyklů. BMW tak mohlo pomalu obnovit výrobu s cílem brzy se vrátit k výrobě dopravních prostředků. Čekala ji ovšem k tomu ještě dlouhá cesta.

V Karlsfeldu byl sklad arzenálu a údržby – největší opravářské středisko...

Společnost operovala v závodě Allach a v části mnichovského závodu prováděla údržbu a opravy pro americkou armádu. V blízkosti závodu Allach se nachází Karlsfeld, kde má sídlo sklad arzenálu a údržby – největší opravářské středisko americké armády na evropském kontinentu. Díky smlouvě, kterou s ním uzavírá, si může BMW ponechat mnoho výrobních zařízení v Allachu a spolu s tím získává přístup k potřebným zdrojům a surovinám.

Na druhé straně je většina vybavení v Mnichově a Berlíně zabrána a vyslána do celého světa jako válečná kořist spolu s technologiemi, které BMW vyvinulo. Příkladem je zkušební stanice pro letecké motory se simulací provozu ve velkých výškách s názvem Herbitus, která se nakonec přestěhovala do USA. Celkově asi třetina válečných reparací tohoto druhu v Bavorsku pocházela z továren BMW.

Zkušební stanici pro letecké motory se simulací provozu ve velkých výškách...

Zkušební stanici pro letecké motory se simulací provozu ve velkých výškách pojmenovalo BMW Herbitus.

Spolu se ztrátou techniky a strojů byla nezbytná i rekonstrukce továren, které zničily bombové útoky. Opravy v Mnichově se podařilo dokončit počátkem 50. let, zatímco závod BMW v Berlíně byl dokončen v polovině 60. let.

V této souvislosti s omezenými zdroji a možnostmi se u BMW rozbíhá takzvaná „Notproduktion“, tedy krizová výroba. V Mnichově a v Berlíně se rozběhla s počátečním souhlasem okupačních vojsk USA z července 1945.

Kombajny i kompresory

Společnost již měla podobnou zkušenost po první světové válce. Kvůli Versailleské smlouvě tehdy nemohlo Německo vyrábět letadla ani letecké motory, takže BMW se muselo přeorientovat. V té době zajišťovala přežití výroba vlakových brzd a později, zejména po roce 1922, motorů pro různé využití.

V továrně v Eisenachu se tehdy neztratily žádné významné výrobní zdroje a žádná technická dokumentace, zůstaly tam i první očekávané poválečné motocykly a automobily BMW.

„Západní“ BMW se tedy po druhé světové válce zaměřuje nejprve na hrnce a na kuchyňské výrobky, zemědělské stroje, komerční stroje na zpracování trupů letadel, kompresory, materiály a odlitky z lehkých kovů, kola a náhradní díly pro různé stroje a automobily značky.

Jedinečná byla spolupráce se společností, kterou založil a vedl Hermann Raussendorf v malé bavorské komuně Singwitz-Bautzen na základě licence na výrobu kombajnů. Díky této smlouvě se u BMW vyráběly mlátičky od 1. července 1946 do 30. června 1952.

První poválečné roky přinesly velmi rozmanitou výrobu, ovšem s velmi malým objemem. V období od června 1945 do května 1947 vyrobilo BMW zboží v celkové hodnotě 1,7 milionu marek. Z nich nejdůležitější příspěvek k hodnotě podniku mělo 175 tun odlitků z lehkých kovů, které generovaly příjmy asi 600 000 marek. Vyrobilo se i 34 000 hrnců, které představovaly téměř čtvrtinu obratu (400 000 marek), zemědělské stroje a agregáty (200 kusů v hodnotě 200 000 marek) a náhradní díly pro automobily BMW (190 000 marek).

Krizová výroba tak hlavně pomohla uvést továrny do provozu, udržet si pracovní sílu a připravit výrobní procesy na budoucnost.

Zpátky na kola

BMW se chtěla brzy vrátit k předválečné produkci, jakmile to bylo možné, začala připravovat výrobu motocyklů. Odstartovala hned na jaře 1946. Vývoj se nejprve zaměřoval na motocykl s objemem motoru 125 cm³, až později padlo rozhodnutí pro výrobu výkonnějšího motocyklu s objemem 250 cm³.

Souběžně s tím se znovu oživovala síť prodejců značky BMW. Obnovila se a kolem roku 1947 už bylo podepsáno 400 smluv s prodejci. Poznámka vedení uváděla, že „počet objednávek dosáhl takové úrovně, že jsme schopni brzkého začátku v naplňování plánů expanze na rok 1950“.

BMW odstartovalo práce na vývoji motorek na jaře 1946 - ihned poté, co dostalo...

BMW odstartovalo práce na vývoji motorek na jaře 1946 - ihned poté, co dostalo svolení.

V březnu 1948 se měl na autosalonu v Ženevě představit poválečný motocykl značky – BMW R24. Omezení týkající se surovin a dodavatelů a důsledky ztráty továrny v Eisenachu však způsobily, že první sériové motocykly opustily bránu továrny o něco později.

První automobil, luxusní model BMW 501, se v Mnichově začal vyrábět od roku 1951, premiéru měl na autosalonu ve Frankfurtu. Aby se historie klasicky uzavřela, od letošního roku se tento mezinárodní autosalon z hesenské metropole stěhuje právě do Mnichova. Organizátoři ovšem kromě koronavirové uzávěry trápí také nezájem vystavovatelů.

Autor:
  • Nejčtenější

Past na řidiče v Praze. Desítky aut skončily v tramvajovém kolejišti

Nádražní ulice na pražském Smíchově prošla rekonstrukcí. Za autobusovým terminálem u vlakového nádraží čeká ve směru...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Superbem z hřebčína teď pohne leda šestispřeží, auto je k mání za pár tisíc

Říkáte si někdy, za jak dlouho vám zestárne vaše nové auto natolik, až se s pořádnou porcí kilometrů stane neprodejným?...

Krásný elektrohyundai má být přelomem. Nabije i všechno ostatní

Před dvěma roky uhranul frankfurtský autosalon fantastický koncept Hyundaie. Výrazná studie, která byla poklonou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Elektromobily ztratí do čtyř let až 70 procent hodnoty, tvrdí studie

Po čtyřech letech přijde majitel auta do zásuvky až o sedmdesát procent původní ceny. Tvrdí to nová zpráva společnosti...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Létající Fin zemřel. Uměl vítězit na ledu i v Africe

Čtveřice jezdců Michèle Moutonová, Hannu Mikkola, Stig Blomqvist a Walter Röhrl udělala z Audi Quattro rallyovou...

Fenomén Toyota. V krizi neohroženě jede, teď staví město budoucnosti

Jednoznačným vítězem všeho, co se dnes v hlavně v Evropě v autoprůmyslu děje, je Toyota. Konkurence útrpně snáší rány,...

Marná víra v jednu stopu. Auta vyvažovaná gyroskopem jezdila, hitem se nestala

Premium Je to přesně sto deset let, co vyšel ve Spojených státech román popisující dobrodružnou cestu dvou mladíků v jejich...

Autem roku je Yaris, Toyota ho bude od letoška vyrábět v Česku

Vyhlášení vítěze prestižní ankety o evropské auto roku 2021 proběhlo v přímém přenosu z Ženevy. Z finálové sedmičky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...