Goodyear má samodofukovací pneumatiku, inspiroval se možná u Čechů

aktualizováno 
Společnost Goodyear připravuje pneumatiku, která bude sama udržovat optimální tlak a v případě potřeby se dohustí. Podobný koncept už několik let vyvíjí česká firma Coda Development.
Kontrolka oznamující pokles tlaku v pneumatikách

Kontrolka oznamující pokles tlaku v pneumatikách | foto: Koláž - iDNES.cz

Goodyear připravuje pneumatiky s technologií Air Maintenance Control (AMT).  Tato technologie zajistí automatické huštění kol, takže řidič už se nebude muset starat o kontrolu tlaku v pneumatikách a jejich správné huštění. V každé pneumatice AMT bude integrována miniaturní pumpička, která bude uvnitř gumy udržovat předem zvolený tlak. K dofukování tak nejsou zapotřebí kompresory.

"Zatímco technologie systému je komplikovaná, nápad je poměrně jednoduchý, přičemž systém pohání energie vyrobená samotnou rotující pneumatikou," popisuje Jean-Claude Kihn, jeden z kapitánů Goodyearu.

Firma Goodyear zatím neprozradila, jak bude v praxi tato pneumatika přesně fungovat. Podle všeho ale půjde o velmi podobný princip, na kterém už několik let pracuje česká firma Coda Development. Jejích zástupců jsme se zeptali, jak se na ohlášenou novinku Goodyearu dívají a zda s ní například nemají něco společného.

Podle vyjádření Františka Hrabala, šéfa Coda Development, vyvíjí Goodyear systém sám, Coda koncernu žádnou licenci neposkytla. "Rozhodnutí jednoho z nejvýznamnějších hráčů vstoupit do tohoto segmentu a nezávisle vyvíjet své vlastní řešení je tak dalším potvrzením správnosti našeho dlouhodobého směřování," komentuje Hrabal. Dodejme, že firma vyvíjí pneumatiku pod názvem Self Inflating Tire.

A v jejím vývoji dochází k pokroku. "Společnost Coda Development, která jako první začala rozvíjet myšlenku samodofukovací pneumatiky SIT, nedávno pokročila v zajišťování kapitálu na nyní probíhající výzkum a vývoj. Zároveň se nachází v pokročilé fázi jednání s potenciálními licenčními a výrobními partnery. Těšíme se na brzké představení prvního funkčního prototypu SIT veřejnosti," popisuje Hrabal momentální stav projektu.

Goodyear i Coda vidí v systému automatického dofukování pneumatiky na zvolený tlak prakticky stejné výhody. Řidičům odpadne nepříliš oblíbená a často zanedbávaná činnost, systém udržování optimálního tlaku přinese zlepšení bezpečnosti provozu, uspoří palivo a sníží opotřebení pneumatik.

"Tato technologie se stane tak revoluční, že se lidé budou divit, jak kdy mohli žít bez ní. Pneumatika, která umí udržovat svůj ideální tlak, je něco, nač motoristé čekají už řadu let," těší se na samonafukovací pneumatiky Jean-Claude Kihn z Goodyear.

Zatím není vůbec jisté, kdy se nová technologie dostane na trh. Goodyear o žádných datech uvedení nehovoří, konkrétní nemůže být ani Coda Development. Obě firmy se musí během vývoje vypořádat s řadou technologických obtíží, mezi které můžeme počítat třeba celkovou spolehlivost systému a systémy varování v případě jeho selhání.

Správně nafoukané gumy šetří

Na základě výzkumu vlády USA se zjistilo, že podhuštěné pneumatiky zkrátí maximální dojezd o 2,5 až 3,3 procent, nezávisle na tom, zda řídíte osobní, nebo nákladní automobil. Při dnešních cenách to může představovat úsporu až jedné koruny na každém litru.

Správně nafouknuté pneumatiky také přispívají k nižším emisím výfukových plynů, delší životnosti pneumatiky, zvýšené bezpečnosti při řízení a zlepšeným jízdním vlastnostem.

                                                                                                         Zdroj: Goodyear


Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Unikátní pick-up Škody v akci. Mountiaq je obr do terénu i na mejdan

Škoda Mountiaq

Oranžový obr působí patřičně majestátně. Dojem drsňáka podtrhuje mohutný rám s navijákem, osvětlení v mřížce chladiče a...

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

ilustrační snímek

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu....

Další z rubriky

V Indii je krize autoprůmyslu, Škoda tam bojuje za celý koncern VW

Indické provedení Škody Rapid

Do Číny se jezdí za odměnu a sbírat zkušenosti, do Indie za trest. Tak nějak vyznívají reakce Škodováků, když přijde...

Nestárnoucí Yankee ukazuje budoucnost a lije do sebe hektolitry benzinu

Dodge Challenger Demon

Je to až k nevíře. Opulentní bourák představený v době propuknutí finanční krize, který dnes absolutně nevyhovuje...

Z autopotahu s nano úpravou lze jídlo nebo kávu očistit jen ubrouskem

Jihočeská firma testuje moderní autopotahy

Velká část řidičů se určitě v minulosti potýkala se skvrnami od rozlité kávy na sedačce nebo potahem zašpiněným od...

Najdete na iDNES.cz