Nový Ford S-Max je parádní, dorazí ale nejdřív za rok

aktualizováno 
Tohle auto by rovnou mohlo zamířit do výroby, tak realisticky koncept Fordu S-Max vypadá. Ale musí ještě aspoň rok čekat, než dorazí nový Ford Mondeo. Už dva roky láká na autosalonech, ale ve fordárnách stále nabízejí to staré.

Stále je hodně dobré, ale prodeje váznou a zákazníci se ptají po novince. Po několikaměsíčních problémech s dodávkami se už mondeo dá zase koupit. To nové dorazí až koncem příštího roku, až Ford přestěhuje linku na mondea z Genku do španělské Valencie.

V tu chvíli dojde i na nový s-max. I ve stávající osmileté generaci stále parádní MPV, které dodnes nikdo nesesadil z pozice nejsportovnějšího rodinného stěhováku. 

Ford S-Max Concept


Úspěšný model

Ford se chlubí, že právě s-max přitáhl značce spoustu nových zákazníků. Velmi často žen. A i když vypadá stále k světu, je čas na výměnu. Běžný životní cyklus modelů je dnes kolem sedmi let. 

Stávající s-max se představil jako koncept ve Frankfurtu v roce 2005, sériová podoba odstartovala půl roku na to z ženevského autosalonu.

Koncept nového s-maxu se představí za dva týdny opět ve Frankfurtu. Už od pohledu nemá daleko do sériové podoby, jen přidat kliky a nahradit ta fešácká designová křesla klasickými sedadly.

Ford S-Max Concept


Jak uvádí magazín Quattroruote, stavba prototypu podle návrhu designérů Fordu probíhala v jedno turínském ateliéru. V takových dílnách v italském podhůří Alp se rodí velké množství konceptů, kterými se pak automobilky chlubí na autosalonech. "Stavba takové studie trvá měsíce za neustálé komunikace mezi designéry a řemeslníky," popisuje italský časopis. S-max stavěla firma Vercarmodel Saro v Orbassanu.

Linie vypadají velmi reálně, tým Martina Smithe, šéfdesignéra značky, se držel tvarů nových fordů s velkou výraznou maskou a obřími světlomety. Při pozornějším studiu ale v linkách a proporcích najdete i stávající s-max. 

Moderní technika

Nový s-max využije platformu mondea, které už se v Americe přes rok prodává jako Fordu Fusion. To znamená velký, 285 centimetrů dlouhý rozvor.

Fotogalerie

Interiér studie je pětimístný, počítá se ale i se sedmimístnou verzí. Za pozornost stojí přikrčená silueta. Není to klasické krabicovité MPV, sedět se bude výš než v klasickém osobáku, ale posádka nad hlavou nepoveze zbytečné litry vzduchu.

Pod kapotou má koncept nový čtyřválec 1,5 litru Ecoboost spřažený s dvouspojkovým automatem Powershift.

Koncept nešetří vychytávkami, z nichž většinu už dnes v různých modelech najdeme. Třeba samoparkovací asistent, duální displej zobrazující spolujezdci na středovém panelu jiný obraz než šoférovi nebo předkolizní asistent. Hudbou budoucnosti je systém Car2Car umožňující komunikaci s ostatními auty. Které si poví třeba o zácpě nebo autu jedoucím po dálnici v protisměru.

Ford S-Max Concept


Zajímavý a ne tak vzdálený od použití je ale systém sledující tep řidiče senzory zabudovanými v sedačce. Další specialitou sledující kondici řidiče pak je glukometr zobrazující na obrazovce naměřené údaje, to by se moc hodilo diabetikům.

Facelift studie

Aby nové mondeo nezastaralo, ještě než dorazí do evropských showroomů, vymysleli u Fordu fígl. "Faceliftovali" koncept a ve Frankfurtu představí studii Vignale. Zas tolik nového, aby se tomu tak hrdě mohlo říkat koncept, toho není. Dojem luxusu mají navodit chromované lišty, fajnovější maska chladiče, dvacetipalcové leštěné ráfky a vyšperkovaný interiér korunovaný prošívanou kůží na sedadlech a výplních dveří. 

Vignale ale hlavně představuje chystanou novinku v nabídce Fordu. Od roku 2015 bude v autosalonech značky speciální koutek, kam budou vodit zákazníky, kteří chtějí víc než maximální výbavu Fordu. Automobilce totiž z průzkumů trhu vyšlo, že ji chce deset až patnáct procent zákazníků. Těm nabídne značka luxusní program, který se vedle samotného produktu zaměří i na péči o zákazníka. To znamená fajnové čalounění a další služby. Třeba doživotní mytí vozu zdarma nebo pozvánky na speciální akce. Inspirací byli Fordu třeba osobní bankéři, i služby spojené s létáním první třídou.

Ford Mondeo Vignale


Vignale maloval tatru

Jméno Vignale není mezi autonadšenci neznámé. Jméno italské karosárny zaniklé koncem šedesátých letech si vypůjčil Ford už před lety na koncept Focusu kabrio. Čechy zaujme, že jedním z posledních děl turínské karosárny, která zanikla se smrtí Alfreda Vignaleho (tři dny předtím ji prodal), byl designový základ Tatry 613. 

Není to poprvé, co si Ford půjčuje pro takové účely jméno zaniklé italské karosárny. Donedávna používal pro vrcholové verze svých modelů jméno slavného designstudia Ghia. A také ta byla v roce 1915 založena v italském "autolandu", v Turíně.

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Trump tlačí na zavedení cel na dovoz aut, protože ohrožují bezpečnost USA

Čínská automobilka GAC se představuje na autosalonu v Detroitu.

Americké ministerstvo obchodu by mělo v neděli dodat prezidentovi Donaldu Trumpovi své stanovisko, zda dovoz automobilů...

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Autofotka týdne: Krása motorsportu v obrazech českých mistrů

Maxmilian

Čtrnáctý ročník fotografické soutěže Zlaté oko, v rámci které jsou oceňovány nejlepší snímky z oblasti motoristického...

Najdete na iDNES.cz