Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Už žádná sprostá gesta: cyklistická bunda ukazuje směrovky a náladu

aktualizováno 
Jak být pro řidiče v provozu předvídatelný a bezpečně dojet na kole do cíle? Automobilka Ford přišla s prototypem emoji bundy, která má v síťovině na zádech zabudované LED diody. Cyklista tak signalizuje řidičům nebezpečí, nálady nebo změnu směru.

Velkoměsta se snaží všemožně ulevit houstnoucí dopravě a podporují městské cyklisty. Ať už jde o bikesharing nebo jízdu do práce na vlastním bicyklu, tento způsob dopravy se stává stále populárnější, po celé Evropě jej využívají miliony lidí. Ale pro cyklisty je v hustém městském provozu velmi nebezpečný.

Fotogalerie

Komunikace mezi cyklistou a řidičem především ve městě bývá občas náročná. Pokud chce jezdec změnit směr nebo poděkovat za volnou cestu, musí se pustit řídítek. To jej ale ohrožuje ve stabilitě a hrozí pád, který je v husté městské dopravě velmi nebezpečný. Podle údajů Evropské komise zahynou na evropských silnicích a ulicích každoročně přibližně dva tisíce cyklistů.

Automobilka Ford přišla s nápadem, který by měl cyklistům cesty zpříjemnit a udělat z nich zábavu. A řidičům trochu usnadnit jízdu za cyklistou tak, aby se o silnici bezpečně podělili. Prototyp emoji bundy, se kterým Ford přišel, signalizuje pomocí jednoduchých emotikonů řidičům kolem cyklisty jednoduché vzkazy.

Emoji bunda, kterou nechal Ford vyrobit v rámci iniciativy Share the Road (podělte se o silnici), má LED diody upevněné v síťovině na zádech. První jazyk zrozený v digitálním světě, starý přes dvacet let, se tak stal užitečným i v provozu.

Pomocí tří druhů smajlíků může cyklista signalizovat řidiči za ním svou náladu, pomocí šipek doleva a doprava zase zamýšlenou změnu směru a výstražný trojúhelník s vykřičníkem zase automobily za kolem upozorní na nebezpečí či neočekávanou situaci na silnici. A jak se ovládá? Cyklista si zvolí konkrétní signál pomocí dálkového ovládání na řídítkách.

„Žijeme a jezdíme ve světě, kde je komunikace mimořádně důležitá. Mezi řidiči a cyklisty se ale až příliš často redukuje na troubení a vulgární gesta. Cyklisté zpravidla musí pustit jednou rukou řídítka, chtějí-li komunikovat, a to snižuje jejich bezpečnost. Emoji bunda využívá všeobecně srozumitelné komunikační prostředky a ukazuje možný způsob, jak napětí mezi oběma skupinami snížit. Všichni se učíme, jak se o silnici dělit, uvedl Emmanuel Lubrani z Ford of Europe.

Dobrý nápad, realita daleko

Podle experta na dopravní bezpečnost Romana Budského z Platformy Vize 0 je každé smysluplné zviditelnění cyklistů vítané a bunda je dobrý nápad. Ale na české silnice se jen tak nerozšíří.

„V současné době nemůže zcela nahradit signalizaci cyklisty směrem k řidiči, který vždy musí rukou ukázat změnu směru. To je zákonem jasně dané,“ upozornil Budský s tím, že cyklista nemůže spoléhat pouze na bundu a musí se řídit dopravními předpisy.

„Zcela nahradit stávající signalizaci tedy nemůže, alespoň ne hned. Každý cyklista má navíc jinou stavbu těla, takže je tu otázka velikosti signalizace. Je také otázkou, jak jdou emotikony vidět za bílého dne a ve slunci. Navíc je to aktivní světelný zdroj, který by nejspíš musel projít schválením. A bylo by potřeba též unifikovat pojetí bund, aby nedošlo k tomu, že by si každá firma dělala takové bundy a vesty po svém, což by mátlo řidiče....těch otázek je velká řada,“ doplnil Budský s tím, že než projde podobný dobrý nápad legislativním procesem, trvá to v Česku v lepším případě několik let.

Bezpečnostní kampaně

  • Cílem kampaně„Share the Road“ je podporovat sounáležitost mezi různými skupinami účastníků silničního provozu. Ford věří, že z většího rozvoje bezpečné cyklistiky budou nakonec těžit všichni. Společnost vytvořila mimo jiné program virtuální reality, který pomáhá řidičům lépe se vžít do kůže cyklistů – a naopak. Předběžné studie naznačují, že téměř všichni účastníci programu vyjádřili po jeho absolvování vůli upravit své chování v silničním provozu.
  • Kampaň pro podporu cyklistů v husté mětské dopravě má i česká automobilka Škoda Auto. Jmenuje se We love cycling a kromě jiných projektů se zaměřuje i na bezpečnost jízdy na kole. Škodovka připravila sadu instruktážních videí i kvízy, pomocí kterých se snaží cyklisty i řidiče upozornit na nejčastější rizika na silnicích a naučit je, jak jim předcházet.
  • Nejčtenější

GLOSA: Chvályhodná nekorektnost. VW má novou ambasadorku, mladou a krásnou

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Auta a ženy, to vždycky patřilo k...

Nová Octavia v akci. Nejlepší a nejdůležitější škodovka má Superb na dosah

Nové vydání nejdůležitějšího českého auta se narodilo do nešťastné doby. Možná nejhorší pro autoprůmysl posledních...

Prodej ojetin měl být na vrcholu, koronavirus vše změnil. Bazary krachují

Nabídka ojetých aut na českém trhu v březnu klesla oproti předchozímu měsíci o 12 procent na 99 241 vozů. Proti lednu...

Anketa skončila. Čtenáři vybírali garáž, která vyhraje nová vrata

V soutěži o garážová vrata Trido se sešla spousta příspěvků s fotkami garáží. Redakce iDNES.cz vybrala dvacet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nohu z plynu! Kde všude se bude letos měřit na D1

Od pondělí 6. dubna měří úsekové radary omezenou rychlost 80 kilometrů za hodinu na opravovaném úseku u Velkého...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Nohu z plynu! Kde všude se bude letos měřit na D1

Od pondělí 6. dubna měří úsekové radary omezenou rychlost 80 kilometrů za hodinu na opravovaném úseku u Velkého...

Koronavirus ochromil devadesát procent autoprůmyslu v Česku

Kvůli epidemii covid-19 je nyní fakticky ochromeno téměř 90 procent automobilového průmyslu v České republice, z toho...

Anketa skončila. Čtenáři vybírali garáž, která vyhraje nová vrata

V soutěži o garážová vrata Trido se sešla spousta příspěvků s fotkami garáží. Redakce iDNES.cz vybrala dvacet...

VIDEO: Výchovný crashtest dodávky s paletou betonových tvárnic

Ve čtvrtek 9. dubna znovu otevřely hobbymarkety, počasí láká ke šlechtění zahrad a chalup, když už po měsíci...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.

Najdete na iDNES.cz