Policejní „robocop“ z Fordu by mohl například měřit rychlost a udělovat pokuty. (ilustrační snímek)

Policejní „robocop“ z Fordu by mohl například měřit rychlost a udělovat pokuty. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Konec smlouvání. Ford vymyslel policejní roboauto

  • 46
Ford přišel s autonomním autem pro policisty. Umělá inteligence bude měřit rychlost, udělovat pokuty a jednou možná i chytat kriminálníky. Usmlouvat pokutu za přestupek s robotem už nepůjde.

Patent americké automobilky Ford ukázal samočinné policejní vozidlo, které si s využitím umělé inteligence najde nejlepší úkryt, z něhož bude měřit rychlost, následně bude kontrolovat její dodržování nebo hlídat projíždění na červenou. Na dálku pak rovnou hříšníkům udělí pokutu. Podle Fordu se tak „lidští policisté mohou nově věnovat činnostem, které nelze zautomatizovat.“

Automobilový „robocop“ bude schopen porušení pravidel odhalit i pomocí informací, které získá z dohledových kamer nebo od jiného vozidla pohybujícího se po silnici. Podobná data pak autonomní policista dokáže využít i při pronásledování vozu: díky údajům z kamer zjistí, kudy se pohybuje.

Živý policista může „robocopa“ kdykoli utnout

S využitím bezdrátového propojení pak policejní vůz dokáže přenést zprávu o porušení pravidel na displej vozu, jenž se porušení dopustil, a ten pak robotickému policistovi odešle informace o řidičském průkazu svého šoféra, aby mu mohl udělit pokutu. Nutno podotknout, že v autonomním policejním vozidle bude nadále přítomen lidský policista, který se bude moci kdykoli do celé akce zapojit a převzít kontrolu.

Systém patentovaný Fordem by mohl být nasazen po roce 2020, kdy by se na silnicích mohla objevit první autonomní vozidla a i samotná americká automobilka slibuje první vůz bez volantu a pedálů. Zájem o robotická vozidla již projevili britští policisté, něco podobného již zkouší rovněž strážci veřejného pořádku v Dubaji.

Mark Skilton, profesor z warwické univerzity, jde v předpovědích využití možností autonomních vozidel v policejních rukou ještě dál. Podle něj je možné, aby v budoucnu policejní vozidla dokonce převzala ovládání auta, které se dopustilo prohřešku, a donutilo ho zastavit. „V případě teroristického útoky by se jednalo o jednoznačný benefit tohoto systému, byť si dokážu představit, že organizacím bojujícím za ochranu lidských práv se něco podobného líbit nebude,“ dodává.

Patent Fordu na autonomní policejní vůz

Na obrázku, který patent ilustruje, je policejní vůz označen kódem 110. Vybaven bude řadou senzorů (kamer, radarů), které dokážou rozeznat prohřešky dalších účastníků silničního provozu. Díky umělé inteligenci auto samo zaujme vhodnou pozici k měření, aby nebylo nápadné (třeba za stromem – kód 180). Jakmile senzory autonomního policejního vozu odhalí porušení pravidel, údaje o něm se okamžitě pošlou do centrální databáze, kde se vyhodnotí, jestli je vhodné udělit pokutu nebo rovnou zahájit pronásledování hříšníka.