Ford umí najít nebezpečná místa dopředu. Sleduje brzdění

aktualizováno 
Často nejdříve musí dojít k nehodě, aby byl konkrétní dálniční uzel, křižovatka nebo úsek silnice označen za problematický. Ford vyvinul chytré řešení, které pomůže taková riziková místa identifikovat. S pomocí analýzy velkého množství dat „big data“ umí vyhledat místa, kde by mohlo dojít k dopravním nehodám.

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zpráva o londýnské dopravě s názvem Ford City Data Report má ukázat, jak by společnost mohla podpořit jednodušší a bezpečnější dopravu ve městech.

Výzkumníci Fordu zabývající se chytrou mobilitou se během posledního roku věnovali zaznamenávání chování řidičů v Londýně a nejbližším okolí. Monitorovali trasy vozidel ve městě, pozornost věnovali akcím, jako je brzdění a jeho intenzita. Zaznamenávali i akce, kde jsou nejčastěji užívána výstražná světla. Pomocí těchto dat se podařilo identifikovat „těsné minutí“. Ford posléze porovnal tyto informace s existujícím hlášením o nehodách a sestavil algoritmus, určující místa, kde by v budoucnu mohlo s největší pravděpodobností dojít k dopravní nehodě.

„Věříme, že získané údaje mají potenciál prospět milionům občanů. I malé změny mohou představovat obrovský rozdíl – například odstranění stromu zakrývajícího dopravní značku – ať už se jedná o plynulost provozu, bezpečnost na silnici, či efektivitu dopravy,“ říká Jon Scott, projektový manažer sekce City Data Solutions ve Ford Smart Mobility.

Celkem Ford získal údaje o více než 15 tisících dnech provozu 160 dodávek používaných ve městě. Flotila najela celkem více než 1 milion kilometrů, což je zhruba dvacetkrát obvod zeměkoule, a nasbírala 500 milionů datových bodů. Výzkumníci pracovali s daty získanými se souhlasem účastníků. Každé vozidlo ve studii bylo vybaveno jednoduchým přístrojem zaznamenávajícím údaje o jízdě, které byly posléze odeslány do výzkumného centra na analýzu.

Výsledná zpráva se zabývá i dalšími možnostmi analýzy „big data“, například jak by plánování cest dodávek před ranní dopravní špičkou mohlo přispět k plynulosti silničního provozu a jak by získaná data o dopravě mohla být využita k určení nejlepší lokace pro umístění nabíjecích stanic pro elektromobil.

„Zpráva o městské dopravě Ford City Data report je názornou ukázkou, jak dokáže Ford pracovat s daty získanými z vozidel, s chytrou moderní infrastrukturou a jaké jsou analytické schopnosti firmy. Vyzýváme města, aby s námi spolupracovala na společném řešení problémů, aby se z nich stala ještě lepší místa pro život a práci,“ řekla Sarah-Jayne Williamsová, ředitelka divize Ford Smart Mobility pro Evropu. „Je jasné, že vývoj podobných řešení záleží především na ochotě řidičů sdílet data, Ford přesto věří, že zákazníci budou otevřeni podobným službám, jelikož přínos pro společnost je zde naprosto zřejmý.“ Ford chce výsledky svého výzkumu představit městským orgánům, aby mohly učinit preventivní opatření.

Autoři:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Další z rubriky

Řidiči v Německu prostáli loni v kolonách 52 let

Sníh ochromil Německo. Na snímku doprvní zácpa na dálnici A4 u Drážďan (29. listopadu 2010)

Loňský rok byl pro německé řidiče zatím dosud nejhorší z hlediska počtu a délky trvání zácp, kterým na zdejších...

Autofotka týdne: Koncept zůstal v zákulisí, designér ho aspoň namaloval

Karim Habib, šéfdesignér Infiniti Motor Company, divize aliance Renault-Nissan...

„Toto je Infiniti QX, nemůžete ho vidět, ale je tu.“ Takovou premiéru světové autosalony ještě nezažily. Karim Habib,...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Najdete na iDNES.cz