Ford umí najít nebezpečná místa dopředu. Sleduje brzdění

aktualizováno 
Často nejdříve musí dojít k nehodě, aby byl konkrétní dálniční uzel, křižovatka nebo úsek silnice označen za problematický. Ford vyvinul chytré řešení, které pomůže taková riziková místa identifikovat. S pomocí analýzy velkého množství dat „big data“ umí vyhledat místa, kde by mohlo dojít k dopravním nehodám.

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zpráva o londýnské dopravě s názvem Ford City Data Report má ukázat, jak by společnost mohla podpořit jednodušší a bezpečnější dopravu ve městech.

Výzkumníci Fordu zabývající se chytrou mobilitou se během posledního roku věnovali zaznamenávání chování řidičů v Londýně a nejbližším okolí. Monitorovali trasy vozidel ve městě, pozornost věnovali akcím, jako je brzdění a jeho intenzita. Zaznamenávali i akce, kde jsou nejčastěji užívána výstražná světla. Pomocí těchto dat se podařilo identifikovat „těsné minutí“. Ford posléze porovnal tyto informace s existujícím hlášením o nehodách a sestavil algoritmus, určující místa, kde by v budoucnu mohlo s největší pravděpodobností dojít k dopravní nehodě.

„Věříme, že získané údaje mají potenciál prospět milionům občanů. I malé změny mohou představovat obrovský rozdíl – například odstranění stromu zakrývajícího dopravní značku – ať už se jedná o plynulost provozu, bezpečnost na silnici, či efektivitu dopravy,“ říká Jon Scott, projektový manažer sekce City Data Solutions ve Ford Smart Mobility.

Celkem Ford získal údaje o více než 15 tisících dnech provozu 160 dodávek používaných ve městě. Flotila najela celkem více než 1 milion kilometrů, což je zhruba dvacetkrát obvod zeměkoule, a nasbírala 500 milionů datových bodů. Výzkumníci pracovali s daty získanými se souhlasem účastníků. Každé vozidlo ve studii bylo vybaveno jednoduchým přístrojem zaznamenávajícím údaje o jízdě, které byly posléze odeslány do výzkumného centra na analýzu.

Výsledná zpráva se zabývá i dalšími možnostmi analýzy „big data“, například jak by plánování cest dodávek před ranní dopravní špičkou mohlo přispět k plynulosti silničního provozu a jak by získaná data o dopravě mohla být využita k určení nejlepší lokace pro umístění nabíjecích stanic pro elektromobil.

„Zpráva o městské dopravě Ford City Data report je názornou ukázkou, jak dokáže Ford pracovat s daty získanými z vozidel, s chytrou moderní infrastrukturou a jaké jsou analytické schopnosti firmy. Vyzýváme města, aby s námi spolupracovala na společném řešení problémů, aby se z nich stala ještě lepší místa pro život a práci,“ řekla Sarah-Jayne Williamsová, ředitelka divize Ford Smart Mobility pro Evropu. „Je jasné, že vývoj podobných řešení záleží především na ochotě řidičů sdílet data, Ford přesto věří, že zákazníci budou otevřeni podobným službám, jelikož přínos pro společnost je zde naprosto zřejmý.“ Ford chce výsledky svého výzkumu představit městským orgánům, aby mohly učinit preventivní opatření.

Autoři:

89. ročník ženevského autosalonu se koná od 7. do 17. 3. 2019 ve veletržním komplexu Palexpo ve Švýcarsku. Škoda představí novinky Scala, Kamiq a nový koncept elektromobilu Vision iV. Na letošním ročníku budou chybět expozice Volva, Fordu a britské automobilky Jaguar Land Rover. 

Nejčtenější

Chystá se past na vjezdu do Prahy: neznačená padesátka od severu

Ilustrační snímek

Budete-li v blízké budoucnosti přijíždět do Prahy od D8 směrem k tunelovému komplexu Blanka, s největší...

Blackout v zájmu elektromobility. Kolik aut zvládne nabít rozvodná síť?

Závod elektromobilů Wave 2017

Budování a rozšiřování elektromobility musí být možné nejen z politického, ale i z technického hlediska. Hrozí v...

Nová tesla je venku. Elon Musk představil levnější SUV, Model Y

Tesla Model Y se premiérově představuje v kalifornském Hawthorne.

Tesla začne svůj nový Model Y prodávat v roce 2021, řekl při jeho představení šéf automobilky Elon Musk. Dojezd malého...

Magnus Walker, nejbláznivější sběratel porsche, má image bezdomovce

Magnus Walker, známý sběratel porschí na autosalonu v Ženevě obdivuje expozici...

Pokud ho ještě neznáte, těžko byste hádali, že tento starší muž s vzezřením bezdomovce je jedním z nejvýznamnějších...

Vykuchaným filtrem pevných částic zabíjíte i sami sebe, prokázal test

Měření emisí u vozu s odstraněným filtrem pevných částic

Desetitisíce aut s vykuchaným nebo poškozeným filtrem pevných částic neotravují jen okolí, ale také vlastní posádku....

Další z rubriky

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Rychlonabíječka naplní baterie na 200 km za osm minut, k vidění je v Brně

Rychlá nabíjecí stanice od ABB

„Tankování“ elektřiny do auta na dojezd 200 kilometrů trvá s rychlonabíjecí stanicí firmy ABB osm minut. Nabíječka je k...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Udělali byste test na řidičské oprávnění? Otestujte se

Ilustrační snímek

Zvládli byste závěrečný test v autoškole? V seriálu iDNES.cz vám přinášíme desátý z dvanácti vzorových testů pro...

Najdete na iDNES.cz