Vzkaz Ewě Farne: alkohol je prevít, tělo ho odbourává déle, než myslíme

  17:57aktualizováno  17:57
Zpěvačka Ewa Farna přijde kvůli bouračce, po které jí policie při dechové zkoušce naměřila necelé promile alkoholu, o řidičák. Tvrdí, že pila na oslavě své maturity se spolužáky umírněně, nadýchat promile sedm hodin po poslední skleničce ovšem ukazuje na docela bujarý večírek.
Obecně alkohol odbourávají ženy hůř než muži (ilustrační foto).

Obecně alkohol odbourávají ženy hůř než muži (ilustrační foto). | foto: MF DNES

Třinecká rodačka se k nešťastné události postavila čelem a řidičák, který má teprve od loňského listopadu, odevzdá. Při posouzení, jestli po maturitním mejdanu může za volant, ale projevila velkou dávku naivity a neznalosti. Rozumný piják alkoholu má v hlavě orientační alkulačku a spočítá si, že by za volant sedat neměl.

Ewa Farna

Ewa Farna

Ewa Farna tvrdí, že sedm hodin před bouračkou nepila, není důvod, proč jí to nevěřit. Ale jestli předtím alkohol konzumovala ve větším množství, což se dá u maturitního večírku čekat, bylo by sedm hodin málo i pro mohutného chlapa.

"Pravdou zůstává, že jsem měla za to, že po šesti sedmi hodinách abstinence jsem schopná řídit. Cítila jsem se v pořádku, snad jen na tu několikadenní únavu," řekla Ewa Farna v rozhovoru pro iDNES.cz. Jenže na subjektivní pocity nemůžeme spoléhat.

Odbourávání alkoholu totiž potřebuje čas a moc urychlit se nedá. Rychlost, s jakou se tělo s alkoholem vypořádá, je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Ewa Farna o sobě navíc říká, že alkoholu moc neholduje.

Panák za panákem

Pro představu jsme si zkusili "pohrát" se speciální aplikací na iDNES.cz. Do Alkulačky jsme zadali začátek popíjení na šestou hodinu večerní a "zařadili rychlost" dvou panáků čtyřicetiprocentního alkoholu za hodinu. Aby se pětašedesátikilová žena dostala přibližně na promile alkoholu kolem sedmé ráno s tím, že skončí s pitím o půlnoci, musela by vypít takových sklenek dvanáct.

Soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund říká, že nadýchat skoro promile sedm hodin po skončení pití znamená, že se tělo člověka muselo mezi tím vypořádat klidně s dalším promilem alkoholu. "To už jsou dvě promile, což je velká opilost," popisuje pro iDNES.cz Zikmund. "Kolik toho vypila, se ale bez specifikace toho, co člověk pil, kolik váží a dalších parametrů, určit nedá," zdůrazňuje odborník, který působí na pražské záchytce. "Určitě to v takovém případě nebylo jen náhodné 'popití'," dodává Zikmund s tím, že to ale mohl být klidně litr vína.

Jde to pomalu

Obecně alkohol odbourávají ženy hůř než muži. A jeho odlučování ovlivňuje ještě spousta dalších faktorů. Jeden z důležitých je taky únava. A sama zpěvačka říká, že trpí extrémním spánkovým deficitem a navíc byla před maturitou ve stresu. To všechno jsou věci, které střízlivění nepomáhají.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém jídle, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.
 
Jednu z nejzásadnějších rolí hraje také hmotnost. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat víc než devět hodin.

Dospělý osmdesátikilový muž , který si dá pět piv a pět panáků, může s úplným klidem za volant usednout až po nějakých čtyřiadvaceti hodinách. Obecně se třeba udává, že po vypití litru červeného vína by neměl člověk za volant skoro třicet hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.
 
Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy. I takový výpočet je ale podle Jaroslava Zikmunda velmi orientační.

Už můžu za volant?

Příklady

 • po vypití jednoho piva (0,5 l) můžeme za volant za 2,5 hodiny
 • totéž platí pro dvě deci bílého vína nebo sklenku lihoviny
 • u červeného vína počítáme raději 3 hodiny na dvě deci
 • po 5 pivech (2,5 litru) bychom mohli řídit za cca 12 hodin
 • kombinace např. 5 piv a 5 panáků představuje, že za volant nemůžeme zhruba 24 hodin
 • po vypití 1 litru bílého vína je odpočinkový čas rovněž 24 hodin
 • po vypití 1 litru červeného vína bychom neměli řídit téměř 30 hodin

  Výše uvedené platí pro zdravého muže středního věku o hmotnosti cca 80 kg. Muži o nižší hmotnosti, ženy, děti, mládež, lidé vyššího věku, ti, kdo trpí některými nemocemi nebo jsou léčeni určitými léky, odbourávají alkohol pomaleji.
 • Nejčtenější

Odbory ve Škodě se bouří kvůli změně strategie, reagovat musel šéf značky

Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle některých médií chce Škodu...

Premium

Škoda může zahýbat trhem elektroaut, dotované citigo trápí konkurenci

Elektrické citigo je na trhu zhruba měsíc a v Česku sesbíralo na 360 objednávek. To je podle Luboše Vlčka, šéfa českého...

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

Není den, aby se nepsalo o tragické nehodě na silnicích. Začátkem týdne zůstala paralyzovaná dálnice D1, kde při srážce...

Premium

Nová fabia dorazí v roce 2021, i s novým klasikem, atmosferickým MPI

Škoda přisedá na elektrickou vlnu, jejíž sílu samotný mateřský koncern VW umocňuje, ovšem ještě dlouho budou...

Řídit cisternu mohou jen nejlepší. Je třeba předvídat a nebrzdit

Hned několik nehod cisteren zkomplikovalo v uplynulém týdnu dopravu na českých silnicích. Její řízení je totiž šoférská...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

 • Další z rubriky
Premium

Pasti na cyklisty: ani na přejezdech nemají přednost před auty

Takzvané přejezdy pro cyklisty vypadají podobně jako přechody pro chodce. Rozdíl je však zásadní - cyklista nemá...

Premium

Nová fabia dorazí v roce 2021, i s novým klasikem, atmosferickým MPI

Škoda přisedá na elektrickou vlnu, jejíž sílu samotný mateřský koncern VW umocňuje, ovšem ještě dlouho budou...

Dyson zrušil projekt elektroauta. Zvládne je každý a nedá se na nich vydělat

Známý výrobce vysavačů, vysoušečů vlasů i rukou a čističek vzduchu Dyson měl plány na vlastní elektromobil. Ty ale...

Premium

Levný mladý veterán jako investice: šance na zisk je u neúspěšných modelů

Skvělou investiční příležitostí nemusejí být jen veterány, ale i novější vozy, takzvané youngtimery. Jak rozeznat...

Najdete na iDNES.cz