Elektronické mýtné: objížďka se někdy vyplatí

aktualizováno 
Vyplatí se řidičům kamionů platit nově zavedené mýtné, nebo hledat objížďky? iDNES.cz spočítal tři modelové trasy na našem území. Výsledek je překvapivý. Pokud kamion nespěchá, může za určitých okolností objížďkou ušetřit na jedné jízdě až stovky korun.
Mýto musí platit všechny vozidla těžší 12 tun

Mýto musí platit všechny vozidla těžší 12 tun | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Výši poplatků za elektronické mýto určuje především ujetá vzdálenost. To je také to jediné, co může ovlivnit řidič vozidla, spadajícího nad dvanáctitunovou hranici.

Jízdou po úzké okresce se dá pár korun ušetřit, je však náročnější na soustředění řidiče a většinou i trvá déle. Najde se ale i několik příkladů tras, kde se větší fyzická i psychická námaha za volantem čtyřicetitunového kolosu vyplatí.  

Vybrali jsme tři modelové trasy, které vedou napříč republikou a zkusili počítat. Výpočet je samozřejmě modelový a nezohledňuje aktuální podmínky na silnici, hustotu provozu, profil trasy apod.

Náš imaginární čtyřicetitunový kolos táhne jeden z nejprodávanějších tahačů na českém trhu MAN TGA 18. Dvě nápravy má on sám, další tři pak návěs, dohromady pět náprav. Moderní commonrailový dieselový motor spadá do ekologické normy Euro 3, má tedy levnější sazbu mýtného. Na sto kilometrů jízdy spotřebuje průměrně 30 litrů nafty, která dnes stojí 28 korun.

Zpoplatnění podléhají nejen dálnice, ale také rychlostní silnice, budeme se tedy držet s kamionem co nejdál i silnic označených písmenem R. Přehled zpoplatněných úseků ZDE.

První náklad vezeme z Ostravy do Šumperka. Nabízí se buď severní varianta přes Opavu a Bruntál. Nebo jižní "olomoucká", kde si vyzkoušíme jízdu za mýtné.

1. zpoplatněná varianta: Ostrava-Olomouc-Mohelnice-Šumperk (R 35)

2. nezpoplatněná varianta: Ostrava-Opava-Bruntál-Šumperk 

Varianta ujeté kilometry doba jízdy projeto nafty (l) zaplaceno za naftu (Kč) mýtné (Kč) celkem (Kč)
1. 163,5 2:41 48,9 1369 124,7 1493,7
2. 133,7 2:14 39,9 1117,2 0 1117,2

V prvním případě tedy vítězí jednoznačně varianta, při které mýtné brány mineme. Je kratší a rychlejší.


Druhou zakázku vezeme z Plzně do Jihlavy. Máme na výběr: buď pojedeme přes Prahu po dálnicích, nebo procvičíme ruce na silničkách jižních Čech a zkusíme se promotat přes Tábor.

1. zpoplatněná varianta: Plzeň-Praha-Jihlava (D5/D1)

2. nezpoplatněná varianta:  Plzeň-Písek-Tábor-Pelhřimov-Jihlava  

Varianta ujeté kilometry doba jízdy projeto nafty (l) zaplaceno za naftu (Kč) mýtné (Kč) celkem (Kč)
1. 220 2:54 66 1848 803,7 2651,7
2. 204,7 3:36 61,2 1713,6 0 1713,6

V tomto případě se musíme rozhodnout, jestli nám úspora více než devíti stokorun stojí za půlhodinu jízdy navíc.


Třetí náklad vezeme z Českých Budějovic do Brna. Zpoplatněná varianta znamená najet na nejstarší českou dálnici D1 u Humpolce, bezplatná varianta vede přes Telč a Třebíč.

1. zpoplatněná varianta: České Budějovice-Jindřichův Hradec-Pelhřimov-Humpolec-Brno (I/34+D1)

2. nezpoplatněná varianta:  České Budějovice-Jindřichův Hradec-Telč-Třebíč-Ivančice-Brno 

Varianta ujeté kilometry doba jízdy projeto nafty (l) zaplaceno za naftu (Kč) mýtné (Kč) celkem (Kč)
1. 217,8 3:14 65,1 1822,8 443,6 2266,4
2. 202,7 3:57 60,6 1696,8 0 1696,8

I v tomto případě vychází levněji "výletní" varianta po nezpoplatněných silničkách. Je otázkou, jestli autodopravci v honbě za zakázkami oželí půlhodinu času a budou hledat alternativní trasy místo těch, na kterých musí platit.


Ministerstvo a dopravci: "Čas rozhoduje!"
Karel Hanzelka z tiskového oddělení ministerstva dopravy k tomu říká: "Pro zákazníky a dopravce je důležitá rychlost dopravy. Pokud má kamion sjet na okresku, ztratí několik desítek drahocenných minut, možná i hodin."

"Jsou to extrémní případy," říká Hanzelka k vypočteným příkladům. "Ohlasy od dopravců jsou takové, že mýto je spravedlivé i když to zdražuje služby," doplňuje zástupce ministerstva dopravy.

"Podle ohlasů, které prozatím máme, jsme se nesetkali s objížděním. V Rakousku se podle statistik snaží takto ušetřit přibližně jedno až dvě procenta řidičů, dá se předpokládat, že podobný efekt nastane i u nás," říká Hanzelka.

Generální tajemník sdružení autodopravců ČESMAD Martin Špryňar dodává: "Zkušenosti z Rakouska jsou takové, že řidiči, kteří se takto snažili ušetřit na mýtném, se do dvou až tří měsíců vrátili na zpoplatněnou dálnici. Dá se očekávat, že se tento "jojo" efekt projeví i u nás."

"Mýtné funguje tři dny, je brzo dělat závěry," pokračuje zástupce kamionových dopravců. "Je otázka, jestli i před zavedením mýta řidiči využívali těchto objízdných tras," dodal.

"U prvního případu Ostrava - Šumperk by pravděpodobně trasu 2 řidič použil i bez mýtného (je levnější a kratší i bez mýtného)."

"Jsme s ministerstvem dopravy dohodnutí, že dopad mýtného budeme hodnotit až po pěti až šesti měsících," uzavírá  Špryňar.

Upozornění! Výpočty jsou pouze orientační a předpokládají ideální podmínky. Použili jsme plánovač cest Škody Auto. Kalkulačku mýtného najdete ZDE.

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Další z rubriky

VIDEO: Kolik Ameriky stihne zneuctít hybridní toyota za 60 sekund?

Toyota Corolla 2019

Spot propagující novou Toyotu Corolla vypadá na první pohled naprosto nevinně. Nejednomu Američanovi se z něj ale...

Také Honda utíká z Británie. Výroba Civicu se přesune

Nákladní vůz odváží nově vyrobené Hondy Civic z fabriky v britském Swindonu.

Japonská automobilka Honda Motor na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že v roce 2021 plánuje uzavřít svou továrnu...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Najdete na iDNES.cz