auto.iDNES.cz

Elektroaut je v Česku stále jen stopové množství, loni jich přibylo 703

  16:40aktualizováno  16:40
Počet nově registrovaných elektromobilů se loni v Česku zvýšil o 82 procent na 703 vozů. Zároveň v registru přibylo 278 plug-in hybridů, tedy hybridů s dobíjením z elektrické zásuvky. Vyplývá to z údajů Centra dopravního výzkumu.

(ilustrační snímek) | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

S téměř 27procentním podílem na trhu osobních elektrických vozidel dominoval Volkswagen Golf, který ke 260 registracím elektromobilů přidal také čtyři plug-in hybridní verze. Se značným odstupem následují BMW i3 se 124 registracemi a Nissan Leaf se 123 registracemi.

Po zářijovém propadu trhu s elektromobily došlo v závěru roku k jeho oživení. Nejvíce elektromobilů bylo v uplynulém roce registrováno v prosinci (88), naopak nejméně v lednu (25). Únor a září byly jediné měsíce v uplynulém roce, kdy došlo meziročně k poklesu.

Osobní elektrická vozidla se loni podílela na celkových registracích osobních aut 0,38 %. Za loňský rok se v České republice prodalo podle statistik Svazu dovozců automobilů zhruba 261 tisíc vozidel.

Fotogalerie

Celkem by mělo po českých silnicích jezdit necelých 2200 elektroaut. Celkem je v Česku registrováno přes 5,7 milionu osobních automobilů.

Vedle automobilky Tesla, která produkuje výhradně elektromobily, se například u Porsche e-vozidla podílela na všech loňských registracích již 6,7 procenta, tedy každé 15. nově registrované porsche již bylo do zásuvky. Následovala automobilka Smart s šesti procenty elektrických aut, Jaguar s 4,7 % a BMW s 3,3 %.

V oblasti plug-in hybridů dominovalo BMW se 101 registracemi, následovaly Volvo (50), Porsche (27), Volkswagen (26) a Mini (21).

Prodeje elektromobilů za rok 2018 v České republice
Autoři: ,
zpět na článek