Elektromobil Volkswagen ID.3 | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Prodej elektroaut v Česku roste, příští rok má výrazně zrychlit

  • 100
Prodej nových elektromobilů na českém trhu by se měl v příštím roce víc než ztrojnásobit – na tři až tři a půl tisíce vozů. Trh pravděpodobně rozhýbe zejména příchod prvního elektromobilu Citigo iV od Škody. Letos do konce října prodej aut na elektřinu vzrostl o pětinu – na 649 vozů.

Škoda začala přijímat objednávky na Citigo iV letos na podzim, s registracemi počítá však až od příštího roku, kdy chce celkově na trh umístit dva a půl tisíce elektromobilů. Vedle toho chce prodat sedm set plug-in hybridů Superb.

Nástup na český trh hlásí i elektrická novinka od Volkswagenu, model ID.3, která slibuje dojezd pět set padesát kilometrů. V současnosti nejvíc elektromobilů prodávají Nissan, Hyundai a Tesla.

Růst však zřejmě čeká i výrobce klasických hybridů, které dobíjení ze zásuvky nepotřebují. Jejich průkopník, japonská Toyota, minulý týden testoval tři hybridní modely v rámci ekologického závodu v Praze pod názvem Toyota Eco Race. Vyšlo jí, že hybridy až 73 procent jízdy po městě absolvovaly jen na elektřinu, tedy bez emisí. Spotřeba se v případě hybridní Corolly dostala až na 3,3 litru benzinu na sto kilometrů.

Fotogalerie

Prodej hybridů v Česku se za letošních deset měsíců roku zvýšil meziročně o 70 procent na 6 610 vozů.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na začátku října hovořil o tom, že v roce 2030 bude jezdit v Česku 250 tisíc elektromobilů.

Doplnil, že je třeba urychlit budování potřebné infrastruktury. „Mělo být (v roce 2030) 25 tisíc veřejných nabíječek. Musíme to urychlit, protože povolení pro jednu nabíječku trvá rok a půl,“ řekl.

Elektromobil