Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na služebku na bicyklu. Namísto aut nabízí firmám leasing na elektrokola

Průjezd Prahou nebo i dalšími českými městy je v dopravních špičkách často víc o čekání v kolonách než o jízdě. Pokud se stane nehoda nebo se něco opravuje, je jedno, jestli jedete přes Prahu nebo třeba přes Trutnov.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.tv

V hlavním městě je ale logicky čekání nejdelší – v průměru až 57 hodin ročně. Leasingové společnosti proto začaly firmám nabízet alternativu. Zaměstnanci by mohli přesednout do elektrokol na operativní leasing.

Podle nejnovějších výzkumů doprava houstne po celém světě. Nizozemská společnost TomTom ve svém každoročním dopravním indexu uvádí, že ve více než 60 procentech sledovaných měst stoupl čas, který řidiči stráví za volantem. Průzkum od společnosti INRIX zase vyčíslil, že konkrétně v Praze stráví řidiči v dopravní špičce v průměru 57 hodin ročně.

Podobným problémům se nevyhnou ani řidiči v dalších městech. Například v Českých Budějovicích stráví řidiči průměrně 35 hodin ročně, o hodinu méně pak v Pardubicích. Společně s nárůstem počtu a pravděpodobnosti dopravních kolapsů se zvyšují i průměrné emise vypouštěné při jízdách do ovzduší. Například v Praze každé benzinové auto za dobu, kterou prostojí ročně v kolonách, průměrně vypustí 842 kg CO2.

Neefektivním čekáním lidé marní svůj osobní čas, pokud jde ale o služební jízdu, zaměstnavateli vzniká svým způsobem i finanční ztráta, protože platí zaměstnance za čekání v koloně. Leasingová společnost Arval proto v reakci na to přišla s nabídkou operativního leasingu na elektrokola.

„Elektrokoly na leasing určujeme trendy, ale hlavně jsme vyslyšeli volání neutěšeného stavu dopravy nejen v Praze. Tato služba se hodí i do menších měst nebo na periferie měst krajských, kam často dojíždějí za prací lidé z okolních obcí nebo na popojíždění v průmyslových areálech,“ upřesňuje Aleš Polák, generální ředitel společnosti Arval.

Celoodpružené elektrokolo Cannondale s ABS

„Uvědomujeme si, že právě alternativní formy dopravy mohou pomoci k lepší udržitelnosti mobility i životního prostředí. Proto firmám nabízíme možnost pořízení elektrokol na operativní leasing, a nabídnout je tak zaměstnancům jako další formu přepravy vedle své motorizované flotily,“ vysvětluje Polák. Podle něj mají elektrokola ve firemních flotilách velký potenciál a mezi největší výhody řadí například ušetřený čas, který by jinak řidič strávil v koloně nebo při hledání parkování.

Pražanům mnohdy trvá najít parkovací místo delší dobu než samotná cesta. Elektrokola dále pomohou firmám lépe plnit ekologické závazky, což do budoucna bude hrát čím dál větší roli díky blížící se povinnosti ESG ratingu, který ukazuje, jak si firma stojí v oblasti udržitelnosti a hodnotí chování firmy ve vztahu k životnímu prostředí, společnosti i řízení rizik. V neposlední řadě se díky flotile z elektrokol zaměstnavatel zaměstnancům postará i o benefit po stránce zdravotní.

Elektrokolo společnosti Pragma Industrie je poháněné malým palivovým článkem v rámu. Nádrž na 63 gramů vodíku mu propůjčuje dojezd 150 kilometrů.

Měsíční splátka elektrokol se pohybuje zhruba od 2 000 do 7 500 Kč bez DPH. V řadě zemí je pronájem kola či elektrokola podporován dotačními programy, daňovými úsporami, nebo je naopak penalizováno, pokud firmy nějakou formu uhlíkově neutrální mobility zaměstnancům nenabízí. V Česku za onu maximální cenu operativního leasingu na elektrokolo pořídíte stejnou formou vozy typu Škoda Fabia, Hyundai Kona či Seat Arona.

  • Nejčtenější

Pohádky malého rakeťáka. Severní Korea si vycucala z prstu vlastní elektroauto

Severní Korea občas vyšle do vzduchu zkušební balistickou raketu a do mediálního prostoru pro změnu vypustí i nějakou tu bombu. Aktuálně vzbudilo rozruch reklamní video, na kterém je vidět první...

21. července 2024

Bývalého šéfdesignéra Rolls-Royce ubodal zloděj v jeho bavorském domě

Britský automobilový designér Ian Cameron je mrtev, bavorská policie vyšetřuje vraždu čtyřiasedmdesátiletého stylisty, který dal tvář moderním rollsům po převzetí značky automobilkou BMW

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lekce fyziky. Zapojili jsme karavan za elektrovůz a spočítali aerodynamiku

Exkluzivně

Co udělá minikaravan s dojezdem aerodynamicky vybroušeného elektromobilu? Zapojili jsme přívěs LifeStyleCamper SteelDrop za Hyundai Ioniq 6 a vyrazili přes celé Česko s očima upřenýma na ukazatel...

22. července 2024

Sliby chyby. Vodíková budoucnost Toyoty končí ostudou a žalobou

Mirai v japonštině znamená budoucnost. Pro nový model vodíkové Toyoty to byl víc než přiléhavý název. Ovšem místo chvály a slibné budoucnosti s ním teď automobilka čelí v Kalifornii hromadné žalobě,...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spaghetti jeep berte i v dieselu. Italské auto s americkým původem překvapí

Premium

Asi už víte, že americká značka Jeep patří do italsko-amerického koncernu FCA Fiat Chrysler, takže nikoho nepřekvapí, že kompaktní „retro“ SUV Renegade, určené především pro evropský trh, sáhlo do...

15. července 2024

Neleští se, brousí. Slavných sporťáků oblečených v nerezu je v Česku až patnáct

Auto snů. V mnoha ohledech jedinečné – s karoserií z nerezové oceli bez laku a křídlovými dveřmi. Přesně, jak si ho mnozí pamatují z legendární komediální sci-fi série Návrat do budoucnosti. V sobotu...

23. července 2024

Velký test nabíjecích stanic: s mobilem a trochou cviku dobije elektroauto i laik

Premium

Moc pomalé, drahé a složité? Nabíjení elektroaut nemá mezi Čechy dobrou pověst, proto jsme nechali čerstvou e-řidičku nabít auto na baterky u devíti dobíjecích stanic. Zvládla to ona i Tesla Y.

23. července 2024

Legendární corvetty v Praze. Podívejte, jak se šikovaly ke spanilé jízdě

V Praze se koná 22. mezinárodní sraz ikonických amerických svalnatých sporťáků. Podívejte, jak to corvettám slušelo při slavnostní promenádě Prahou.

22. července 2024

Lekce fyziky. Zapojili jsme karavan za elektrovůz a spočítali aerodynamiku

Exkluzivně

Co udělá minikaravan s dojezdem aerodynamicky vybroušeného elektromobilu? Zapojili jsme přívěs LifeStyleCamper SteelDrop za Hyundai Ioniq 6 a vyrazili přes celé Česko s očima upřenýma na ukazatel...

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...