Koncept Voi nejvíce připomíná rikšu. Kabina pro pasažéra se dá vyměnit za chladicí box nebo pojízdnou kuchyň. | foto: TUM CREATE

Voi: elektrická rikša pro zmrzlináře i spěchajícího manažera

  • 7
Není to ani motorka, ani automobil, podle svých tvůrců však spojuje přednosti obou způsobů dopravy. Elektrickou rikšu by měli ocenit hlavně manažeři, kteří si v přeplněných městech mohou v klidu vyřizovat e-maily i uprostřed bouřky. Na své si však přijdou také zmrzlináři nebo kuchtíci.

Vozítko The Voi concept (voi je vietnamské slovo pro slona) vyvinuli studenti výzkumného programu TUM Create, který je založen na spolupráci Technických univerzit v Mnichově a Singapuru.

VIDEO:

Dvoukolové a dvoumístné vozítko je podle tvůrců určené hlavně do ucpaných měst a v podobě taxíku je ocení hlavně manažeři, kteří se po městě mohou pohybovat stejně rychle jako na motocyklu. Nezmoknou však a během cesty si v klidu mohou vyřizovat e-maily.

V městském provozu se voi pohybuje stejně rychle jako motocykl, zároveň ale...

I když svojí konstrukcí připomíná slavnou rikšu, která je oblíbená hlavně v metropolích Asie, své uplatnění by koncept Voi měl najít i mimo osobní přepravu. Kabina se sedadlem spolujezdce se totiž dá vyměnit i za chladicí box nebo pojízdnou kuchyň.

Fotogalerie

Elektrický slon přitom není zrovna pomalý, dokáže dosáhnout rychlosti až 45 km/h a podle jeho tvůrců by se dojezd měl pohybovat kolem 80 kilometrů.

"Je hbitý a cenově dostupný jako skútr, ale bezpečný a pohodlný jako automobil," pochvalují si autoři konceptu.

V programu TUM Create, který zaštítil vývoj elektrické rikši, je zahrnuto více než 100 mladých vědců, kteří se věnují novým technologiím v dopravě.

Jejich nejbližším plánem je vyrobit elektrický taxík, který by chtěli představit na výstavě v Tokiu ještě letos v listopadu. Mladí vynálezci kromě toho pracují také na výrobě účinnějších baterií a jejich bezdrátovém napájení a věnují se i designu elektrických vozidel.