Příprava na dovolenou: nejasno bývá ohledně emisních plaket a autosedaček

aktualizováno 
Statisíce Čechů sednou v létě do auta a vydají se po vlastní ose na dovolenou k moři. Dopravní experti z Autoklubu ČR a Platformy Vize 0 dali dohromady nejčastější dotazy, s jakými se na ně řidiči před cestou do zahraničí obracejí. Kromě dálničních známek jsou to emisní zóny nebo třeba přeprava zvířat.
Část 1/6

1Dálniční známky, dálniční poplatky

Čeští řidiči před odjezdem do zahraničí nejčastěji řeší dálniční známky. Ty papírové ještě zakoupí pro Českou republiku, Rakousko, Švýcarsko a Slovinsko. Virtuální e-známky pak platí v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku, v Moldávii, na Slovensku, v Lotyšsku a také v Rakousku.

Naši sousedé na jihu tak řidičům nabízí dvě možnosti, které je však hodně matou, protože elektronická dálniční známka platí v Rakousku až se zpožděním.

S chytrou krabičkou můžete projíždět ta mýtnici branou označenou ENC. Je to

S chytrou krabičkou můžete v Chorvatsku projíždět na mýtnici branou označenou ENC. Je to rychlejší, auto nemusí zastavovat.

„Často se nám stává, že volá řidič s tím, že si zakoupil elektronickou dálniční známku do Rakouska, ale zjistil, že platí až osmnáct dní ode dne nákupu, jenže on odjíždí zítra. V takovém případě opravdu nezbývá než zakoupit platný papírový kupon,“ uvedl manažer road safety Libor Budina z Autoklubu ČR.

Ve většině evropských zemí pak turisté na dovolenou projíždí mýtnými branami, kde se platí hotovostí, kartou nebo pomoci elektronického mýtného zařízení. „To se vyplatí pořídit si při častějších cestách do Chorvatska, řidiči pak dostávají slevu na mýtném až dvacet procent,“ dodal Budina. Mýtné brány najdete v Chorvatsku, Francii, Itálii, v Polsku, Španělsku nebo v Řecku.

V některých zemích jsou zpoplatněny i tunely, mosty a jiná dálniční infrastruktura. Naopak v zemích, jako je Ukrajina, Lichtenštejnsko nebo Monako (a Německo kromě vozidel nad 7,5 tuny) se poplatky za dálnice neplatí.

Jak je to v případě, že řidič je vlastník průkazu ZTP/P? V Česku dálniční známku mít nemusí a od poplatku je osvobozen, jeho výhoda ale za hranicemi neplatí a při cestě do zahraničí musí dálniční známku koupit. Využívat zdarma však může parkování na vyhrazených místech v zemích Evropské unie.

Web pro řidiče

Na základě často se opakujících dotazů od českých řidičů zřídili experti na webu Autoklubu ČR speciální sekci Vozidlem do zahraničí. Řidiči zde najdou aktuální informace, dopravní předpisy i omezení v jednotlivých státech, ale také obecné informace, rady na cesty a potřebné formuláře nebo ceny benzinu v jednotlivých zemích. „Postupně budeme informace ze zemí Evropské unie rozšiřovat o typy a rady před cestou na zimní dovolenou a později se zaměříme také na informace z exotických zemí, kam často Češi létají a kde si půjčují automobily,“ informoval Roman Budský z Platformy Vize 0.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Škoda Kamiq se dá objednávat, ceny startují na 380 tisících

Škoda Kamiq

Cena Škody Kamiq na českém trhu bude začínat na 379 900 Kč, to je o 10 000 Kč více než u příbuzného modelu Scala....

Emisní regule prodraží auta velikosti fabie tak, že se je nevyplatí vyrábět

Nová generace Opelu Corsa se představuje nejprve v elektrickém provedení.

Američané jezdí velkými benzinovými auty, Evropané preferují menší vozy. Toto pravidlo pomalu přestává platit. Z...

Jak nejrychleji vychladit auto: otevřít okna a pak klimatizaci naplno

Podívejte se, jak pracuje autobilová klimatizace

Jaro pracuje na plné obrátky, začíná období, kdy je jedním z nejdůležitějších prvků v autě pro mnohé klimatizace. Ta je...

Mumifikace unikátu. Vědkyně lepí odchlíplý lak zpátky po kouskách

Porsche 910/8 Bergspyder

Jezdit tímhle autem by byla škoda. Už dvaapadesát let neutáhli na tomto vzácném závoďáku ani šroubek. V muzeu Porsche...

Autofotka týdne: Unikátní hotel na kolech zachraňují ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zrekonstruuje na dvě etapy unikátní lůžkový...

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zrekonstruuje unikátní lůžkový přívěs typu Karosa LP 30 z roku 1967. Vyrobila ho...

Další z rubriky

Pneumatiky pro rallye se vybírají podle teploty vzduchu i pořadí na startu

Pneumatiky se vybírají podle teploty vzduchu i pořadí na startu

Druhý letošní start Jana Kopeckého se soutěžním speciálem Škoda Fabia R5 evo v seriálu mistrovství světa automobilových...

Emisní regule prodraží auta velikosti fabie tak, že se je nevyplatí vyrábět

Nová generace Opelu Corsa se představuje nejprve v elektrickém provedení.

Američané jezdí velkými benzinovými auty, Evropané preferují menší vozy. Toto pravidlo pomalu přestává platit. Z...

Dálniční poplatky v Evropě: Německo zdarma, draho je v zemích s mýtem

Mýtnice na novém dálničním mostě u Svinesundu

Dálniční poplatky v zahraničí se oproti loňsku příliš nezměnily. Ve většině okolních zemí zůstaly ceny stejné, mírně...

Najdete na iDNES.cz