Dopravní Taliban řádí v Británii

aktualizováno 
Beatles ještě zpívali o zřízencích vydávajících pokuty za špatné parkování veselý popěvek Lovely Rita Meter Maid.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dnes ale vztah přerostl do urputné války, v níž každou chvíli má navrch jedna ze stran.

A tak řidiči právě vydobyli precedenční soudní rozsudek, že mohou před pokutou ujet, ale oplátkou dostala pokutu třeba sanitka při odběru krve. Majitel pěti hospod v Torquay v Cornwallu zakázal vstup zřízenců dohlížejících na parkování.

V Británii nepokutují špatné parkování policisté, ale obce. Ty tuto službu většinou kupují od soukromé firmy - největším dodavatelem služeb pro vydávaní pokut za špatné parkování je, kupodivu, stejný podnik, který provozuje placená parkoviště NCP.

Smyslem jeho činnosti je zisk, a tak zaměstnanci pracují ze všech sil. V roce 2005 vydali čtyřikrát více pokut než v roce 2002.

Motoristé zaplatili na pokutách 1,2 miliardy liber (téměř 50 miliard korun). Každá pátá pokuta byla uznána jako vadná - což byly dvě třetiny těch, jejichž "oběti" se odvolaly. Za poslední rok vzrostl počet vydaných pokut o dalších 20 procent.

Jeden jediný zřízenec v londýnské čtvrti Westminster před časem dokázal vystavit 1444 pokut za měsíc. Nebylo divu, vedení firmy nabídlo automobil Vauxhall (Opel) Corsa tomu, kdo vydá ten měsíc nejvíce pokut.

Loni se v Torquay a okolí kvůli parkovacím pokutám skoro strhlo povstání.

Napřed dostal pokutu řidič auta, jehož posádka odebírala dobrovolníkům krev. Pak to byl řidič vozidla, které se porouchalo a prostě nemohlo dál.

Chvíli poté přistála pokuta na předním okně "žlutého anděla", tedy servisního technika motoklubu AA, který přijel řidiči s poruchou pomoci.

Následovala invalidní řidička, která parkovala správně na místě vyhrazeném pro handicapované, jen měla příslušnou etiketu vystavenou vzhůru nohama.

Zřízenci i městská rada dostali přezdívku "Dopravní Taliban".

Už status národních pověstí mají případy, kdy řidič v Londýně dostal pokutu ve chvíli, kdy teprve šel od zaparkovaného auta zaplatit parkovné do automatu. Nebo případ, kdy zřízenci ke správně zaparkovanému autu dali značku zakazující zastavení a pak s vtipkováním vystavili pokutu - jen měli smůlu, že je při tom nafilmovali lidé z protějších kanceláří.

Válka nejen v Torqay, ale i v Londýně nabírá někdy opravdu nebezpečných obrátek. Podle jednoho majitele hostince v Brixhamu chodí zřízenci "v tlupách". Na druhé straně není výjimka vidět Angličany, údajně proslulé klidem, jak skáčou vzteky po pokutovém lístku, mávají jím zřízenci centimetr od obličeje a používají slovník, za který by se nemusela stydět galerka. Byly hlášeny i inzultace.

Doby, kdy McCartney dostal před studii v Abbey Road pokutu a skóre vyrovnal sarkastickou písničkou, jak vzal Krásnou Ritu na čaj a pak na večeři, kterou navíc Rita zaplatila, jsou zapomenutou historií.

Autor:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

První jízda novou elektrokiou: nelže o dojezdu a je příjemně normální

Kia e-Niro

Dojezd je asi jednou z nejvíce diskutovaných nevýhod elektromobilů. Situace se ale lepší a důkazem toho je i nová Kia...

Další z rubriky

Ferrari představilo novou formuli pro Vettela

Monopost Formule 1 stáje Scuderia Ferrari pro sezonu 2019

Nejslavnější stáj Formule 1 představila svůj nový monopost pro nadcházející sezonu. Premiéra nového ferrari pro...

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

Najdete na iDNES.cz