Koncept Muvone

Koncept Muvone | foto: Marius Lochner

Autofotka týdne: Autonomní kapsle pro ochranu před koronavirem

  • 10
V době koronavirové paralýzy světa dostalo auto novou funkci – má být prostorem, který nás má ochránit. Marius Lochner, absolvent dopravního designu na univerzitě v britském Staffordu, si vysnil řešení, které by mohlo lidem, zejména těm s omezenou pohyblivostí, pomoci bezpečně cestovat a zároveň dodržovat potřebný odstup.

Jeho koncept autonomního taxíku pojmenovaný Muvone získal první cenu v „New Designers Awards“, největší britské designérské soutěži pro absolventy. Lochnerovo „inteligentní vozidlo pro inteligentní svět“ klade důraz na soukromí a bezpečnost jednotlivce.

„Krize covid-19 výrazně ovlivnila naše životy, změnila způsob pohybu lidí a zboží a vytvořila nové situace pro všechny,“ komentuje samořízenou kapsli pro jednoho Chris Hamilton, hlavní designér evropské divize automobilky Ford, která je partnerem soutěže. „To vyžaduje nové nápady pro aplikace, funkce, design a mobilitu v době, kdy je vozidlo preferovaným soukromým prostorem a zdraví je důležitější než kdykoli předtím.“

Koncept Muvone se vyznačuje minimalistickým interiérem s plochými povrchy a snadno čistitelnými materiály, aby bylo možné vozidlo mezi cestami dezinfikovat. Díky snadnému přístupu je navržen tak, aby umožňoval větší sociální začlenění v době, kdy to lidé se zdravotním postižením nejvíce potřebují, a proto je velmi vhodný pro seniory a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

Ocenění je součástí „New Designers Awards“, největší přehlídky absolventů designu ve Velké Británii. Za svůj vítězný koncept získal Lochner 1 000 liber (třicet tisíc korun) a k tomu semestr mentoringu od designérů Fordu Ernsta Reima a Sonji Vandenberk.

Druhým oceněným byl HALO Project, což je nápad na aplikaci, která pomáhá uživatelům při výběru cesty a volbě tras na základě osobní bezpečnosti, nikoli na nejrychlejší nebo nejkratší cestě.