VIDEO: Cyklohelma nevypadá blbě, dokazuje německá kampaň

aktualizováno 
„Vypadá sice blbě, ale zachraňuje životy.“ To je hlavní heslo kampaně, která v Německu nabádá k nošení helmy na kolo. Na plakátech nafocených hvězdným britským fotografem Rankinem pózují naděje německého modelingu.

Nejnovější jarní letáková a plakátová akce je součástí souboru kampaní zaměřených na motoristy „Runter vom Gas“ (Nohu z plynu) podporovaných německým ministerstvem dopravy.

V Německu používá podle únorového průzkumu mezi tisícovkou mladých cyklistů helmu pouze osm procent lidí mezi 17 a 30 lety věku. Alarmující číslo má nová kampaň zvýšit. Zaměřuje se na jeden z argumentů, kteří „nenosiči“ helmy používají. Krasavci na fotkách dokazují, že „helma nevypadá blbě“.

Německá kampaň, která nabádá k používání cyklistických helem
Německá kampaň, která nabádá k používání cyklistických helem

Modely do kampaně lovil fotograf hvězd Rankin netradičně mezi soutěžícími pořadu hledajícího budoucí německé topmodely (Germany’s next Topmodel) televize ProSieben. Casting s helmou byl součástí sedmé epizody vysílané 21. března, kterou celá kampaň podporovaná federálním ministrem dopravy Andreasem Scheuerem odstartovala.

„Tato kampaň může pomoci dosáhnout lepšího obrazu cyklistických, ale i lyžařských přileb mezi mladými lidmi,“ komentuje Walter Eichendorf, předseda Německé rady pro bezpečnost silničního provozu (DVR). „Cyklistické přilby mohou zabránit většině poranění hlavy,“ dodává lékař.

Helma je dnes nezbytným bezpečnostním prvkem pro jízdu na bicyklu. Pro mladší osmnácti let je v Česku dokonce povinná.

Osm z deseti usmrcených cyklistů v Česku nemělo přilbu

„V roce 2018 nepoužilo přilbu 79 % usmrcených, 66 % těžce zraněných a 65 % lehce zraněných cyklistů v Česku,“ uvádí Tomáš Neřold, vedoucí BESIPu.

V roce 2018 bylo na pozemních komunikacích v České republice evidováno 4 281 nehod s účastí cyklistů, při nichž bylo usmrceno 38, těžce zraněno 396 a lehce zraněno 3 219 cyklistů. „I přes historicky nejnižší počet usmrcených cyklistů, byl v oblasti těžce zraněných cyklistů evidován 12% meziroční nárůst,“ cituje ze statistik Tomáš Neřold.

„Důvodů, proč se nedaří plnit Národní strategie bezpečnosti silničního provozu v oblasti cyklistů, je celá řada. Za základní a dlužno podotknout zcela zásadní považuji nepoužívání cyklistických přileb. Dlouhodobě se na míře následků nehod s účastí cyklistů podepisuje v drtivé většině nepoužívání cyklistických přileb. Investice ve výši řádově několika stokorun může v mnoha případech zachránit lidský život,“ zdůrazňuje Neřold a dodává: „Druhým, neméně závažným, nešvarem je ve spojitosti s cyklisty alkohol. U tří z deseti nehod zaviněných v uplynulém roce cyklisty byl zjištěn alkohol, příp. návykové látky.“ Cyklisté pod vlivem alkoholu do 0,5 ‰ zavinili v roce 2018 76 nehod, při nichž bylo těžce zraněno 5 cyklistů, dalších 64 cyklistů pak bylo lehce zraněno.

Přilba by je zachránila

Projekt, zaměřený na používání cyklistických přileb, analyzoval 119 cyklistů, kteří byli v průběhu let 1995-2013 usmrceni ve dvou krajích ČR. Ve všech uvedených případech analyzovali patologové, zda přilba mohla cyklisty zachránit či nikoli. „Výzkumný projekt prokázal, že 37 % cyklistů by dopravní nehody přežilo, pokud by použili cyklistické přilby.“ říká Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu. „Studie dospěla k závěru, že cyklisté by jednoznačně měli používat cyklistické přilby, měli by si však uvědomit, že ne ve všech situacích je cyklistická přilba sama o sobě ochrání,“ dodává.

  • Nejčtenější

Nejdůležitější škodovka startuje. Prodej nové Octavie začne už v listopadu

Octavia je nejdůležitější vůz Škody Auto, tvoří třicet procent prodejů a polovinu profitu značky. Čtvrtou generaci...

Premium

Manuál pro začínající elektromobilisty. Auto do zásuvky není pro každého

Čistě pragmaticky, doba elektromobilní je tady. Co všechno nám může nabídnout? Sesumírovali jsme všechna pro a proti....

Autofotka týdne: Posel elektromobility je v Česku, načapali jsme ho

Volkswagen ID.3 je jednou z nejdůležitějších automobilových novinek letošního roku. Fyzickými parametry nijak výjimečně...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Test rezervy ve spreji. Vyzkoušeli jsme její životnost

Stále více nových aut je namísto rezervního kola vybaveno sadou na dočasné utěsnění defektu. Vyzkoušeli jsme, zda...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

S nastartováním elektromobility pomáhá Volkswagenu kancléřka Merkelová

Volkswagen má v německé politice speciální postavení, PR mu dělá sama kancléřka. „Je důležité, aby si mnoho lidí mohlo...

Končící Octavii už koupíte jen jako kombi. Firma dnes představí novou

Už dnes, 11. listopadu večer, představí domácí automobilka Škoda novou generaci svého bestselleru Octavia. Uvedení nové...

Příprava na elektromobilitu: prodejci budují karantény a obří powerbanky

Příprava na elektromobilitu vrcholí, v servisech a u dealerů se školí personál. Prodejci Škody budují nabíjecí stanice...

Nejdůležitější škodovka startuje. Prodej nové Octavie začne už v listopadu

Octavia je nejdůležitější vůz Škody Auto, tvoří třicet procent prodejů a polovinu profitu značky. Čtvrtou generaci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz