Čínské auto uspělo v crash testech, do Evropy to bere přes Bratislavu

  9:27aktualizováno  9:27
Qoros 3 sedan získal v crash testech nezávislé organizace EuroNCAP maximální počet pěti hvězdiček. Auto stavěné pro Evropu podle chutí Evropanů začne dobývat starý kontinent z Bratislavy.

Qoros vznikl v Číně v roce 2007 jako společný podnik izraelské investiční firmy a čínské automobilky Chery. Qoros má být prvním  čínským výrobcem automobilů, který nabídne Evropanům přijatelnou variantu k zavedeným domácím, japonským a korejským značkám. Automobilka a její první model Qoros 3 sedan měla premiéru letos v březnu na autosalonu v Ženevě.

Qorosy jsou zcela nově vyvinuté a mají evropskému zákazníkovi přinést kvalitu, na kterou je zvyklý. Značka přetáhla řadu manažerů z evropských automobilek a vývoj a dodávku mnoha součástí zajišťují přední dodavatelé autoprůmyslu. Hlavním designérem značky je Němec Gert Volker Hildebrand, bývalý šéfdesignér Mini. Komponenty dodávají Magna Steyr, TRW, Continental, Bosch nebo Microsoft.

Fotogalerie

Šéfem izraelské poloviny firmy a viceprezidentem Qorosu je Volker Steinwascher, který dříve pracoval ve Volkswagenu. V 90. letech působil za Volkswagen ve Škodě Auto. Prezidentem značky je Guo Qian, šéf Chery. Na technický vývoj Číňané najali Klause Schmidta, který měl dříve na starosti podvozky u BMW. Technickou platformu pomáhala Qorosu vyvinout rakouská Magna Steyr. Qorosy budou dostávat čtyřválce 1,2 a 1,6 litru vyvinuté rakouskou vývojovou kanceláří AVL.

Velmi dobré výsledky crash testů

Vozy z Číny byly v crash testech doposud vždy propadáky. Plný počet pěti hvězd od EuroNCAP je tedy průlomem. "Trojka" dosáhla na velmi dobré výsledky ve všech čtyřech hodnocených kategoriích.

Čtyřdveřový klasicky střižený bílý sedan vážil při nástupu do laboratoří IDIADA, ve kterých se crash testy prováděly, 1 425 kilogramů.

Ve výbavě měl stabilizační systém, šest airbagů, omezovač rychlosti nebo připomínače zapnutí bezpečnostních pásů.

Pro testy ochrany dětí použili sedačky Maxi Cosi Cabriofix se základnou EasyFix pro nejmenší děti, pro větší pak Römer KidFix (pomocí úchytů ISOFIX). Ochranu dětí hodnotí EuroNCAP jako velmi dobrou a přidělil 87 procent bodů. EuroNCAP také hodnotilo snadnost instalace celkem devíti  různých dětských sedaček, ve všech případech bylo upevnění do auta bezproblémové.

Za ochranu dospělé posádky si odvezl qoros celkem 95 procent bodů, které mohl dostat. Karoserie zachovala stabilní prostor pro posádku. Čidla na figurínách zaznamenala dobrou ochranu na všech oblastech těla. V hodnocení crash testu zboku, který se provádí nárazem na sloup v oblasti prostředního sloupku, udělili nejvyšší známku "dobrý" za ochranu hlavy a pánve a o stupeň horší "dostatečný" za ochranu hrudníku a břicha.

Oříškem pro konstruktéry bývá ochrana chodců při čelním střetu. Nárazník a kapota qorosu by neměly chodci výrazně ublížit. Největší nebezpečí hrozí od sloupků čelního skla, které jsou obecně jednou z nejpevnějších částí celého vozu.

Vstup do Evropy

Čínská značka začíná evropský prodej v Bratislavě. Jediný model Qoros 3 sedan zatím startuje na ceně 20 960 eur, tedy 545 tisíc korun . To je cena za nejvyšší verzi výbavy Elegance a poháněný přeplňovaným zážehovým motorem o objemu 1,6 litru a s výkonem 115 kW (156k) splňujícím emisní normu Euro 5.
Cena základní verze by měla být výrazně pod 20 000 eur.

Qoros otevřel svůj první autosalon v pátek 6. září.  První evropské autorizované prodejní a servisní centrum v Bratislavě v Auto Palace Panónska provozuje nizozemská distribuční společnost AutoBinck, která má pobočku i v Česku. Tuzemský Auto Palace byl původně importérem Mazdy, dnes nabízí na českém trhu celkem devět značek aut. V Česku nyní Auto Palace zastupuje značky Mitsubishi a Infiniti.

Qoros 3 sedan se do konce roku začne prodávat i v Číně.

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

VIDEO: Groteska z letiště ve Stockholmu. Traktůrky bojují s kalamitou

Kuriózní dopravní zácpa na letišti

Traktůrky tahající vozíky se zavazadly na stockholmském letišti sehrály před očima cestujících skvělé divadlo. Postupně...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Najdete na iDNES.cz