Crash testy: hyundai horší než kia

  11:15aktualizováno  11:15
Nezávislá organizace EuroNCAP, která pravidelně provádí zkoušky odolnosti aut, podrobila crash testům tentokrát čtyři vozy. Nový Ford Mondeo a kompaktní SUV Volkswagen Tiguan dostaly výborné hodnocení v podobě pěti hvězdiček. Čtyři hvězdičky si v nárazových zkouškách zasloužila dvojice Hyundai i30 a Volkswagen Caddy Life.

Crashtest Hyundai i30 | foto: EuroNCAP

Testovaný hyundai bude vyrábět továrna v Nošovicích, která se právě staví. Ačkoliv je model i30 technicky spřízněn s vozem Kia Cee´d z produkce žilinské továrny, za svým "sourozencem“  v testech odolnosti zaostal.

Blízký příbuzný prvního korejského pětihvězdičkového auta měl díky stejné technice všechny předpoklady úspěch zopakovat. Bohužel mu maximální pětihvězdičkové ohodncoení uniklo.

Na vině je příliš tvrdá přístrojová deska Hyundaie i30 a z toho plynoucí zvýšené riziko poranění pravé nohy řidiče při čelním nárazu. Jinak auto vybavené šesti airbagy dopadlo dobře: riziko poranění dalších částí těla řidiče i spolujezdce je minimální. Výborně si vůz vedl při bočním nárazu, za který získal plný počet bodů.

O hvězdičku méně získal Hyundai i30 i za ochranu dětí. Zatímco kia má čtyři z pěti, hyundai jen tři. O body ho připravil jen nedostatečně viditelný nápis informující, zda je airbag spolujezdce zapnutý, či ne. Chyběla i zřetelná informace o tom, že zadní sedadla jsou vybavena úchyty pro dětskou autosedačku. Za ochranu chodců má stejně jako cee´d hvězdy dvě. Stejně si vedly všechny čtyři vozy v testu.

Malé SUV VW Tiguan má za ochranu posádky plný počet hvězd, stejně tak mondeo. U fordu pochválili technici provádějící zkoušky účinnost kolenního airbagu.

Právě díky němu se nohy řidiče nedostaly do kontaktu se sloupkem řízení, což byl problém i30. Dobrou ochranu nabízí ford dětem v autosedačkách: čtyři hvězdičky z pěti jsou standardním výsledkem, stejně si vedl i tiguan.

Jako nejrizikovější se při nárazu malého auta do přírody ukázal sloupek řízení a zámek zapalování. U nohou řidiče proto bylo naměřeno mírně zvýšené riziko zranění.

VW Caddy vznikl zjednodušením touranu. Z dodávky se ale časem vyvinula i levnější osobní alternativa svého praotce (touranu). Z crash testů si odváží čtyři bezpečné hvězdičky, což vůbec není špatný výkon, vzhledem k tomu, že auto nemá hlavové airbagy.

Ukázalo se, že při nárazu je kromě nohou řidiče ohrožen i jeho hrudník. Riziko zranění bylo označeno jako střední. Děti ochrání caddy na tři hvězdičky.

CRASHTEST Ford Mondeo Hyundai i30 VW Tiguan VW Caddy
ochrana posádky (max 5*) 5***** 4**** 5***** 4****
ochrana chodců (max. 4*) 2** 2** 2** 2**
ochrana dětí (max. 5*) 4**** 3*** 4**** 3***
doporučená autosedačka
pro dítě (1,5 roku)
Britax Roemer Babysafe ISOFIX Britax-Romer BabySafe Fair “Bobsy” G 0/1 ISOFIX Britax Roemer Baby-safe
doporučená autosedačka
pro dítě (3 roky)
Britax Roemer Duo Plus ISOFIX Britax-Romer Duo Plus Universal Fair “Bobsy” G 0/1 ISOFIX Britax Roemer Duo

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Nečekaný rozsudek. Německý soud rozhodl kvůli dieselgate ve prospěch VW

Ilustrační foto

Německý soud v dolnosaském městě Braunschweig rozhodl ve prospěch společnosti Volkswagen (VW) v případu, kdy zákazník...

Další z rubriky

Také Honda utíká z Británie. Výroba Civicu se přesune

Nákladní vůz odváží nově vyrobené Hondy Civic z fabriky v britském Swindonu.

Japonská automobilka Honda Motor na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že v roce 2021 plánuje uzavřít svou továrnu...

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

VIDEO: Kolik Ameriky stihne zneuctít hybridní toyota za 60 sekund?

Toyota Corolla 2019

Spot propagující novou Toyotu Corolla vypadá na první pohled naprosto nevinně. Nejednomu Američanovi se z něj ale...

Najdete na iDNES.cz