Co teče, to také zamrzá?

  19:22aktualizováno  19:22
Zásada, že vše, co je v tekutém stavu, zamrzá, platí pro auta jen s určitou nadsázkou. Přesto však zima, přesněji mrazy přinášejí řidičům starosti se čtyřmi kapalinami používanými v autě: naftou, olejem, chladicí kapalinou a tekutinou do ostřikovačů skel.

Nafta
Nafta obsahuje rozpuštěné tuhé složky, parafiny, které mají zásadní nectnost - při nízkých teplotách mají sklon ke krystalizaci a vylučování z nafty. Následkem je ucpávání palivových filtrů, ale i palivového vedení na cestě od nádrže k motoru.

Zimní nafta proto obsahuje přísady, které omezují vylučování tuhých parafínů. Musí být v tuzemsku v prodeji od 16. listopadu do konce února. Má parametry, aby vydržela do -20 °C.

Někteří motoristé používají navíc ještě aditiva na zlepšení tekutosti nafty při nízkých teplotách. Taková aditiva skutečně mohou dále zlepšit vlastnosti nafty. Může se však kuriózně také stát, že v některých naftách nefungují, nebo dokonce, například při předávkování do již aditivovaných naft, tekutost nafty zhorší.

Oleje
V zimních podmínkách podstatně ovlivňuje funkce automobilu také druh motorového i převodového oleje. Výběr se řídí předpisem výrobců vozidel. Drtivá většina současných olejů je už celoročně použitelných. Vyhovují jak namáhavému provozu v letním horku, tak s nimi vůz nemá problém ani v zimě.

Výhodou moderních motorových olejů je, že zůstávají i při nízkých teplotách dostatečně řídké, aby se rychle dostaly i po studeném startu do všech mazacích míst. Podobně se v zimě kladně projevují i nové oleje v převodovkách a rozvodovkách.

Chladicí kapalina
I nemrznoucí směsi v chladicí soustavě motoru se používají dnes už zpravidla celoročně. Ovšem neuškodí před zimou prověřit koncentraci náplně chladiče; buď vlastnoručně měřičem hustoty (podobně jako u elektrolytu v akumulátoru), nebo jednodušeji v servisu.

Na trhu jsou k dispozici nemrznoucí kapaliny s dlouhou životností různých parametrů. Pro případné doplňování platí, že nejlepších účinků lze dosáhnout při mísení kapalin shodného značení. Důležité je, aby byla zachovávána jejich předepsaná koncentrace i mimo zimu. Jinak hrozí ztráta protikorozní schopnosti, naopak při příliš vysokých zhoršená chladicí účinnost.

Náplň do ostřikovače
Jde většinou o směsi alkoholů, různých aktivních látek a vody, obvykle barvené a parfémované. Pokud jsou nabízeny koncentrované, ředí se podle návodu. Není na škodu připravit si naředěnou směs s dostatečnou teplotní rezervou vzhledem k očekávaným mrazům. Kapalina v nádržce sice nemusí zmrznout, ale může namrzat voda na okně nebo mohou zamrzat trysky ostřikovačů.

Autoři:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Velké ambice, žádné zkušenosti. Nové automobilky chtějí porazit Teslu

Rimac Concept One

Jsou početné, ambiciózní, průbojné, štědře podporované a většinou čínské. Mluvíme o start-upových automobilkách...

Další z rubriky

Nenechte se rozptylovat hudbou, hlasitost a rychlé tempo jsou nebezpečné

Ilustrační snímek

Řidiči, kteří si pouští oblíbené hity za volantem, by měli zpozornět. Ne všechny písně jsou bezpečné. Britská studie...

VIDEO: Řidiči kradou bezpečné odstupy, lepení na nárazník se bude trestat

Tyto kamiony rozhodně nedodržují pravidlo dvou sekund. Mají mezi sebou pár...

Nedodržení bezpečného rozestupu bývá jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Základní pravidlo zní nechat si od...

Autofotka týdne: Koncept zůstal v zákulisí, designér ho aspoň namaloval

Karim Habib, šéfdesignér Infiniti Motor Company, divize aliance Renault-Nissan...

„Toto je Infiniti QX, nemůžete ho vidět, ale je tu.“ Takovou premiéru světové autosalony ještě nezažily. Karim Habib,...

Najdete na iDNES.cz