České dálnice: zvěř proti řidičům

  12:07aktualizováno  12:07
Určitě platí, že dobrý řidič musí umět předvídat. Ale předpokládat, že se na dálnici kousek od Prahy objeví stádo divokých prasat, dokáže snad jen jasnovidec. Přesně to se však včera ráno stalo řidiči Škody Superb na dálnici Praha–Brno poblíž Mirošovic.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Případ znovu ukázal, jak nebezpečné jsou české dálnice, pokud jde o ochranu před zvířaty.

Většinou na nich totiž chybějí ploty, které zvěři zabrání, aby se dostala na silnici. Na rychlé oplocení všech dálnic v Česku totiž nejsou peníze.

Silničáři se proto snaží ohradit alespoň všechny nové dálnice. Jenomže i ty se napřed otevřou a teprve potom se stavějí ploty. Řidičům tak nezbývá než se modlit, aby jim zvíře pod auto nevběhlo.

Řidič superbu havárii přežil, několik zvířat bylo zabito. "Řidič se nezranil, škoda na autě je sto tisíc korun,“ řekl MF DNES policista z dálničního oddělení v Mirošovicích.

Je to docela štěstí: podobné kolize často končí smrtí. Samec divokého prasete totiž může v dospělosti vážit až 300 kilogramů.

Tento rok už zemřelo po střetech se zvířaty pět lidí, pro porovnání – loni nikdo.

"Celkem se už letos stalo 5 522 nehod, kdy se auto srazilo se zvířetem,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. 

Letos v dubnu uteklo zemědělcům u Lokte stádo krav a pobíhalo po dálnici. Způsobilo hromadnou nehodu, při které zemřeli dva lidé. Farmáři krávy chytali několik dní.

Výstavba ochrany proti zvěři přitom prodraží dálnici o miliony až miliardy, přesněji to neodhadla ani mluvčí silničářů Martina Vápeníková.

"Dálnice D5 z Prahy do Plzně a D11 do Hradce Králové už jsou oplocené, brněnská jen někde. V budoucnu máme v plánu ohradit i tuto nejstarší českou dálnici, ale termín, kdy to stihneme, teď nedokážu odhadnout,“ vypočítává mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Vápeníková.

Myslivci však namítají, že ploty chybějí i na jednom novém úseku dálnice: mezi Táborem a Chotovinami. Jen za první měsíce tam pod koly skončilo několik desítek srnek. Po dubnové nehodě s kravami slíbili jednání o zabezpečení dálnic ministři dopravy a životního prostředí.

Ministerstvo dopravy poté podle mluvčího Hanzelky vytipovalo nejrizikovější úseky, kde hrozí, že zvíře vběhne do jízdní dráhy. Jenomže počítal by mezi ně někdo okraj Prahy? Navíc na začátku podzimu hrozí řidičům srážka se zvěří nejčastěji.

"Sklízí se kukuřice, ve které se černá zvěř schovávala, a kombajny vyhánějí divočáky. Ti hledají hlubší lesy,“ vysvětluje mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha. Ten považuje za nejlepší řešení právě ploty a přislíbil, že myslivci jsou s údržbou ochotni pomáhat. Jenže ploty pro stádo krav nejsou žádnou překážkou.

Autoři:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Ford se kvůli brexitu připravuje na odchod z Británie

Ford Focus

Americká automobilka Ford Motor sdělila britské premiérce Therese Mayové, že zintenzivnila své přípravy na přesun...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Ferrari představilo novou formuli pro Vettela

Monopost Formule 1 stáje Scuderia Ferrari pro sezonu 2019

Nejslavnější stáj Formule 1 představila svůj nový monopost pro nadcházející sezonu. Premiéra nového ferrari pro...

Mercedes Eur6 41t dumper
Mercedes Eur6 41t dumper

r.v. 2017, naj. 20 000 km, diesel
2 843 500 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz